20. marca 2020

Kým počet pracovných ponúk vo všeobecnosti jemne klesol, počet inzerátov na pozície predavačov či pokladníkov enormne rastie. Analýza pracovného portálu Profesia.sk mapuje zmeny na trhu práce za posledné dni.

Podľa nej pridali zamestnávatelia na najväčší pracovný portál v priebehu minulého týždňa 4 426 pracovných ponúk. Oproti predošlému týždňu tak ide o pokles o približne 800 inzerátov. „V porovnaní s týždňom od 24. februára do 1. marca však môžeme vidieť, že zmena nie je až taká výrazná,“ vysvetľuje hovorkyňa Nikola Richterová.

Zamestnávatelia pridávajú nové ponuky práce aj tento týždeň. Od pondelka 16. marca do stredy 18. marca bolo pridaných takmer 1 600 nových pracovných inzerátov. Enormne rastú práve ponuky v obchode, pričom najväčší dopyt je po pozíciách predavač, pokladník a dokladač tovaru.

Kým v týždni od 24. februára do 1. marca, teda pred prepuknutím epidémie, bolo uverejnených 679 pracovných ponúk na tieto tri pozície, minulý týždeň už išlo o takmer tisíc nových inzerátov.

„Trend pritom pretrváva aj v tomto týždni, keď portál od pondelka 16. do stredy 18. marca evidoval 435 nových inzerátov na tieto pozície,“ dodáva Richterová.

Video pohovory

Spolu s rozhodnutím o povinnej práci z domu prišlo zo strán mnohých firmách aj nariadenie o povinnom rušení osobných stretnutí s klientmi či inými spolupracovníkmi. Profesia začala už minulý týždeň evidovať, že táto situácia ovplyvňuje nielen pracovné pohovory, ale aj celkové nábory nových ľudí do firiem. Reagovala na to v pondelok spustením video pohovorov.

HB Reavis pre koronavírus dočasne
pozastavuje práce na bratislavskom Apollo 1

Keď budú personalisti môcť využívať video pohovory, nebudú musieť prerušovať nábory, čo pomôže spoločnosti pomôže celkovému chodu firiem. Článok na túto tému prinesieme v utorok 24. marca.

„Zároveň to eliminuje riziko, že firmy môžu prísť o zaujímavých uchádzačov, ktorí si po zrušených pohovoroch v jednej firme, nájdu prácu vo firme druhej, ktorá im stretnutie nezrušila,“ hovorí Richterová a dodáva, že video pohovory môžu výrazne pomôcť aj ľuďom.

Ako pracovať z domu aj s deťmi: pripravte sa, že nebudete stíhať

Uchádzači, ktorí sú dnes vo výpovednej lehote, môžu totiž pri zrušených pohovoroch prísť do ťažkostí. Ak si nenájdu vďaka prerušeným náborom prácu počas výpovednej doby, môžu skončiť bez práce, čo im zhorší finančnú situáciu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?