17. marca 2020

Schopnosť ľudí nájsť rovnováhu medzi rodinou a prácou prechádza v týchto mesiacoch takou ťažkou skúškou, akou snáď ešte nikdy.

Karantény, povinná práca z domu, snaha zvýšiť sociálny odstup a potlačiť šírenie koronavírusu viedli v minulých dňoch k zmene pracovných podmienok na celom svete.

Takmer bez prípravy sa mnoho ľudí musí naraz prispôsobiť na nový spôsob fungovania, spolupracovania a šéfovania. Práca a domácnosť sa prepájajú takým spôsobom, akým sa nikdy nepočítalo, že by mohli byť prepojené.

Aj keď ste skúsený profesionál, pracovať z domu popri partnerovi, a najmä deťoch, je veľká výzva. Skôr ako vás to pomelie, pozrite si päť tipov, ako komunikovať efektívnejšie, manažovať nevyhnutný stres spojený s touto situáciou a vyvažovať protichodné priority.

Sme doma – a čo teraz? Je home office kliatba alebo šanca?

1. Naplánujte si celok.

Bude vás lákať povedať si – skúsim to brať deň po dni. Poviete si, že budete v zásade pracovať a riešiť domáce problémy tak, ako budú prichádzať. To je omyl. Ak si nenájdete čas na to, aby ste si naplánovali, ako sa budete venovať miliónom úloh, ktoré sa na vás valia, určite zistíte, že nestíhate prácu, prípadne pracujete nonstop, keďže domácnosť si žiada viac, ako ste čakali.

Až doteraz ste považovali za samozrejmé, že máte k dispozícii luxus pracovať bez toho, aby vás stále prerušovali ľudia, ktorých máte radi. Premyslite si preto, ako budú vyzerať jednotlivé „scenáre dňa“ a položte si najdôležitejšie otázky.

Potrebujete ticho na to, aby ste sa sústredili? Vyžaduje si vaša práca multitasking? Viete, kedy je najlepší čas, keď treba telefonovať?

Pre niektorých môže byť odpoveďou vyčleniť si chvíľu času, keď vás nebudú rušiť. Ak sa staršie deti dokážu zabaviť samy, prípadne ak ich druhý rodič pracuje z domu tiež, môžete sa pri deťoch striedať. Iní zistia, že sa z nich stanú hlavní či dokonca jediní opatrovatelia malých detí, a na prácu im zostane veľmi málo času.

Uvedomte si preto, aká je realita, keď si pripravujete plán práce. Len tak budete vedieť odkomunikovať, aké máte potreby, a nepodceníte problémy, ktoré vás čakajú.

2. Voči šéfovi a kolegom buďte realistickí.

Platí síce, že možnosť zostať doma a zarábať, je svojím spôsobom privilégium. To však neznamená, že za túto situáciu musíte byť vďační alebo že by ste kvôli nej mali obetovať praktické potreby. Absolútne nie je reálne očakávať, že budete pracovať s rovnakým výkonom ako doteraz a starať sa pritom o malé deti.

Aj staršie deti možno budú potrebovať viac pozornosti, ako si myslíte. Uvedomte si, čo sa od nich očakáva – naraz museli zastaviť všetku svoju bežnú rutinu, od kamarátov v škole po šport a iné aktivity, a teraz sedia doma každý deň a vy sa pritom snažíte pracovať. Čoskoro budú nepokojné.

So šéfom a kolegami sa musíte otvorene porozprávať o nárokoch vašej situácie. Vysvetlite im, že chcete firme pomôcť zvládnuť tieto bezprecedentné časy, ale súčasne im povedzte, aké prekážky musíte riešiť popritom.

Nechcete, aby ľudia špekulovali o tom, čo stíhate a čo nestíhate. To najviac platí pre pracujúcich otcov, keďže rodový stereotyp vytvára nepresné vnímanie, že máte doma menej povinností.

Vyjadrite sa ku všetkým podrobnostiam vašej práce, ktoré postihne fakt, že pracujete z domu. Potvrďte, ktoré veci budete vedieť robiť. To vám a vášmu šéfovi pomôže pripraviť sa vopred na potenciálne problémy. Snažte sa, ale nesľubujte nereálne.

Pracovné voľno, home office: aké práva majú zamestnanci?

3. Potvrďte zmenu priorít a termínov.

Vaším cieľom pre nasledujúce týždne bude úspešne naplniť základné požiadavky vašej práce a pritom sa fyzicky, ale aj emocionálne starať o rodinu. Aj keď „stíhať v práci iba nutné minimum“ znie negatívne, v tomto prípade to je možno jediná možnosť, ako nájsť udržateľnú rovnováhu a prežiť nasledujúce týždne.

Teraz nemôžete míňať energiu na niektoré veci, ktoré sú zrazu menej dôležité, či projekty, ktorým sa mení termín. Je možné, že priority vašej práce sa pre celkovú zmenu spoločnosti tiež zmenia. Preberte to s tímom a vypýtajte si otvorenú spätnú väzbu najmä s ohľadom na termíny, ktoré sa mohli zmeniť. Posledné, čo by ste potrebovali, je naháňať sa za niečím, čo medzičasom nie je aktuálne či má iný termín.

Podobné je to aj s podporou, ktorú si pýtate od kolegov. Rozmýšľajte o tom, čo vlastne potrebujete, a o tom, čo chcete a navrhujte reálne termíny. Prebehnite si vaše požiadavky z obdobia, keď ste do práce dochádzali. Sú ešte potrebné?

Tak ako vy, aj vaši kolegovia možno potrebujú flexibilitu, aby viedli rodinný život.

Lindsay Garfield, finančná riaditeľka SquareFoot, firmy, ktorá pomáha hľadať kancelárske priestory, pracuje z domova po vypuknutí epidémie koronavírusu. FOTO: SITA, AP

4. Optimalizujte si výdrž.

Nastaviť si úroveň, akú fyzicky zvládate, je teraz jedna z najdôležitejších vecí. To znamená, že musíte spať čo najviac, ako sa dá, stravovať sa čo najkvalitnejšie, nezabúdať piť a nájsť si aj chvíľku na ventilovanie stresu, napríklad meditáciou.

Bude to určite problém, ako si na tieto veci nájsť čas. Urobte to pre seba a nočné stresujúce jedenie pri dobiehaní sledovania správ za celý deň si škrtnite z programu. Budete z neho namrzení a ráno vyčerpaní. Nebudete pripravení pustiť sa zase do roboty, ktorej je viac ako obvykle.

Ak si môžete dovoliť iba jediný luxus, nech je to spánok. Agresívne si odpočinok chráňte. Nie je nič zlé na tom, že sa vyspíte, hoci by ste potrebovali posielať maily alebo sedieť konečne s partnerom pred televízorom. Pripomínajte si, že vaša celá rodina bude mať úžitok z toho, že ste k dispozícii, v dobrom zdraví, alebo aspoň celkom dobre vyspatí.

5. Komunikujte, komunikujte, komunikujte.

Od partnera potrebujete ešte viac podpory, keď žijete nablízku a súčasne viac izolovaní od vášho pracovného tímu. Potrebujete sa najmä vyvarovať neschopnosti komunikovať, tá by mohla spôsobiť napätie.

Neplánujte si bez vyskúšania, ako sa dá vyvážiť starostlivosť o deti a domácnosť s prácou. A neváhajte sa ozvať, keď už zavedené pravidlá nedávajú zmysel.

Ak ste boli zvyknutí po tom, ako uložíte deti spať, tráviť čas spolu, možno si to nebudete môcť dovoliť. Nech potrebujete čokoľvek, včas sa ozvite aj s obavami, aj s návrhmi. Ak čakáte, kým budete úplne frustrovaní, pravdepodobne budete neústupčiví, alebo budete viniť partnera, že vám nepomáha s niečím, o čom ani nevie. Potreby a očakávania potrebujete preberať dostatočne často.

Ustáť zmenu je ťažké. Neobviňujte sa, ak začnete mať pocit, že nestíhate. Nebude to ľahká zmena životného štýlu, ale raz na to, čo robíte a čo dokážete vydržať, možno budete hrdí.

Kourtney Whitehead píše na Forbes.com o prepojení rodiny a práce.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk 

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso