20. marca 2020

Výroba pre nás znamená momentálne udržať zariadenia v chode, povedal v piatok (20. marca) hovorca oceliarní.

Oceliarne U. S. Steel Košice pokračujú v aktuálnej situácii ovplyvnenej hrozbou novým koronavírusom v obmedzenom režime výroby. „Pre nás výroba znamená momentálne udržať zariadenia v chode, aby sme mohli naplno produkovať tovary až táto pandémia pominie,“ uviedol v piatok pre TASR hovorca podniku Ján Bača. Oceliarne podľa neho priebežne denne aktualizujú opatrenia tak, aby nedošlo k nevratným škodám na zariadeniach.

Hutnícky proces je podľa Baču charakteristický tým, že viaceré prevádzky nie je možné odstaviť bez značných strát či trvalého poškodenia. „Takými sú napríklad celá energetika, divízny závod Vysoké pece, Koksárenské batérie. Len v týchto prevádzkach pracuje spolu približne 2 000 ľudí. Treba tiež pripomenúť, že dodávame energie a pitnú vodu okolitým obciam a musíme zaistiť pokračovanie týchto dodávok,“ uviedol hovorca.

Prvý zastavil výrobu Volkswagen, po ňom trnavská PSA…

Oceliarne prijímajú viaceré opatrenia na ochranu zamestnancov vrátane práce z domu tam, kde je to možné, sociálnych odstupov, či poskytovania rúšok a ďalších ochranných pomôcok. „Na minimum je obmedzený osobný kontakt. Jedálne sú zatvorené. Namiesto obedov distribuujeme chladenú stravu, ktorú si môžu zamestnanci na pracoviskách zohriať,“ konštatoval Bača.

Ani Kia už nevyrába,
štyri veľké automobilové závody na Slovensku zatvorili

Košický hutnícky podnik má okolo 9 000 zamestnancov, spolu s dcérskymi spoločnosťami je ich zhruba 10 500.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso