20. marca 2020

Foxconn, výrobca LCD a OLED televízorov, zamestnáva na Slovensku približne 1 500 ľudí. Dodávateľ pre automotive, výrobný závod rakúskeho ZKW má v Krušovciach pri Topoľčanoch 2 300 pracovníkov.

Ďalšie dva veľké výrobné závody na Slovensku zatvárajú kvôli koronavírusu.

Taiwanská spoločnosť Foxconn Slovakia, pôsobiaca v nitrianskom priemyselnom parku, dočasne prerušuje výrobu. Odstávka sa začne v pondelok 23. marca a potrvá do 9. apríla.

„V súvislosti s aktuálnou situáciou ohľadne celosvetovej pandémie a jej šírením na Slovensku, v záujme chrániť zdravie zamestnancov a ich rodín, sme sa rozhodli prispieť k spomaleniu šírenia koronavírusu a zabezpečiť plynulý chod spoločnosti aj v budúcnosti,“ uviedlo vedenie firmy.

Výrobu zastavila už aj Kia, z automobiliek už nevyrába ani jedna

Odstávka výroby sa vzťahuje na väčšinu zamestnancov spoločnosti s výnimkou oddelení, na ktorých sa vyžaduje pokračovanie v práci z technologických či logistických dôvodov.

„Spoločnosť Foxconn Slovakia má zavedenú celú škálu preventívnych opatrení na ochranu zdravia zamestnancov, vďaka ktorým zatiaľ potvrdený prípad COVID-19 v spoločnosti nebol,“ skonštatovalo vedenie podniku. Všetky preventívne opatrenia ostávajú v platnosti aj počas dočasnej odstávky výroby.

Foxconn Slovakia sa okrem výroby televízorov zameriava aj na produkciu a dosiek plošných spojov. S tržbami v posledných rokoch stabilne nad hranicou miliardy eur dosahovala firma od roku 2015 zisk rádovo okolo 10 miliónov eur.

Nitriansky závod predstavuje výrobnú centrálu televízorov pre celú Európu, pričom produkcia smeruje aj na trhy krajín Blízkeho východu a Spoločenstva nezávislých štátov.

ZKW: žiadny plán nepočítal s takouto situáciou

Rakúsky dodávateľ v sektore automotive plánuje v Krušovciach pri Topoľčanoch v prvej fáze do konca tohto týždňa ukončiť približne 60 percent aktuálne bežiacej sériovej výroby.

V druhej fáze, ktorá by mala byť ukončená do utorka, by malo byť ukončených ďalších 15 percent výroby. „Tretia fáza, ukončenie zvyšných 25 percent procesov, nie je len na našom rozhodnutí, pretože nie sme spoločnosť, ktorá ponúka finálny produkt konečnému spotrebiteľovi. Naše produkty sú diely pre spoločnosti v oblasti automotive, ktoré svoju výrobu v tomto čase neznižujú a máme voči nim zmluvné povinnosti,“ potvrdil generálny riaditeľ skupiny ZKW Group Oliver Schubert.

Vedenie ZKW odhaduje, že táto produkcia bude zastavená do konca budúceho týždňa. Podľa Schuberta vedenie firmy nedokáže v súčasnosti odhadnúť, dokedy bude núdzový stav trvať. „Žiadny z našich scenárov nepočítal s takouto situáciou na trhu,“ skonštatoval. „V poslednom období sa nám podarilo rozbehnúť zaujímavé projekty, všetci dúfame, že sa onedlho k nim vrátime,“ uviedol generálny riaditeľ.

ZKW Slovakia je jednou z desiatich pobočiek, ktoré má rakúsky koncern ZKW po celom svete. V Krušovciach pôsobí od roku 2006. Fabrika je druhým najväčším výrobným závodom skupiny, nosný výrobný program tvorí výroba hlavných a hmlových svetiel pre automobilový priemysel.

Závod zamestnáva v Krušovciach viac ako 2 300 zamestnancov, v posledných rokoch dosahoval tržby vyše 300 miliónov eur a zisk okolo 15 až 30 miliónov eur.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso