24. marca 2020

Forbes vám počas týchto mimoriadnych dní každé ráno prináša krátky prehľad udalostí predchádzajúceho dňa súvisiacich s epidémiou koronavírusu.

Čo hovoria čísla:

V pondelok 23. marca pribudol na Slovensku 1 nový nakazený koronavírusom (menila sa ale metodika, čiže nakazených mohlo byť viac, no čísla majú byť po novom zverejňované každé ráno) celkovo máme 186 potvrdených prípadov. K polnoci sa na celom svete nakazilo 378 394 ľudí, 16 491 pacientov ochoreniu Covid-19 podľahlo.

Čo sa udialo doma:

Vláda zriadila permanentný krízový štáb, jeho súčasťou sú aj biochemik Robert Mistrík, infektológ Vladimír Krčméry, manažér Peter Škodný a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Najväčší zamestnávateľ na Slovensku, Volkswagen, už pred týždňom rozhodol, že dočasne odstaví výrobu. V pondelok automobilka informovala, že závody zostanú zatvorené ešte dlhšie – do 5. apríla 2020.

Nezamestnanosť na úrovni piatich percent sa novej vláde počas prebiehajúcej celosvetovej krízy pravdepodobne nepodarí udržať. Myslí si to nový minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Milan Fiľo, veľkopodnikateľ a privatizér časti ružomberských celulózok a papierní SCP, prispel na pomoc s pandémiou ochorenia Covid-19 tromi miliónmi eur.

Čo sa odohralo vo svete:

Svetová ekonomika bude v dôsledku súčasnej pandémie trpieť niekoľko nasledujúcich rokov. Upozornila na to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj s tým, že šok pre ekonomiku je už teraz väčší, než predstavovala finančná kríza pred vyše 10 rokmi.

Akciové trhy sa pod náporom koronavírusu vo svete v posledných týždňoch prepadávajú. Burzy celého sveta oplývajú neistotou a mnohí sa pýtajú, čo ďalej. Pozrite sa s nami na päť svetových firiem, ktoré určite netreba prehliadnuť.

Ako si poradiť v novom domácom režime:

Nie, toto nie sú prázdniny. Presne to by mali vaše deti vedieť o voľne, ktoré majú pre šírenie nového koronavírusu. O tom, ako by malo domáce učenie prebiehať, sme sa rozprávali s psychologičkou Katarínou Bielikovou.

Pohovory online majú svoje pravidlá. Ako sa majú na ne uchádzači pripraviť, aby nič nepokazili?

Jedna zaujímavosť:

Ľudské potreby v izolácii a pri zvýšenej úzkosti nezmizli, možno práve naopak. A preto je vhodné opýtať sa – je bezpečné mať v čase pandémie koronavírusu sex? Prinášame odpovede.

A citát na záver:

Hrdza skúša zlato a trápenie človeka. (Jan Amos Komenský)

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso