Akciové trhy sa pod náporom koronavírusu vo svete v posledných týždňoch prepadávajú. Burzy celého sveta oplývajú neistotou a mnohí sa pýtajú, čo ďalej. V prvom rade treba povedať, že prepady trhov tu boli a aj budú.
Krízy a recesie sú bežnou súčasťou vývoja trhu a netreba pri nich panikáriť. Tí múdri ich využívajú vo svoj prospech. Tak ako sme radi, keď v obchode kúpime so zľavou, nám momentálne zľavy ponúkajú aj akciové trhy a je na nás, či ich využijeme. Dávam do pozornosti päť zaujímavých firiem, ktoré v súčasnosti stoja za pozornosť.
Boeing
Firma, ktorá momentálne prežíva neskutočne ťažké časy. Na tohto najväčšieho výrobcu leteckej techniky na svete (dodávajúceho tak pre komerčné, ako aj armádne účely) dopadli dôsledky koronavírusu veľmi tvrdo. Akcie tejto firmy za posledný mesiac poklesli o 70 %. Za posledný rok sú v poklese o 80 %.
Koronavírus spôsobil, že firmy vyrábajú menej, ľudia zostávajú doma, cestujú oveľa menej, čo má negatívny vplyv na vývoj leteckých spoločností. Tie preto rušia objednávky na nové lietadlá alebo ich znižujú a ich výrobcovia, kde Boeing hrá prím, majú problémy. Strmý pád akcií Boeingu v posledných týždňoch rozprúdil debaty o bailoute americkou vládou. Vláda by tak finančne mohla vstúpiť do firmy, čím by ju zachránila pred potenciálnym krachom.
Likvidita, likvidita, likvidita. Mať dosť peňazí
na prežitie je teraz pre firmu základná úloha
Koncom minulého týždňa vydal Boeing vyhlásenie, v ktorom hovorí, že CEO spoločnosti sa vzdáva svojho platu do konca roka. Firma prestáva vyplácať dividendy a ruší program spätného odkupu svojich akcií. Rapídne sa znížil ukazovateľ P/E, rovnako aj P/B padol pod hodnotu 1. Firma sa však v prvom rade bude musieť dostať na ziskovú vlnu, pretože v posledných 3 rokoch jej zisk na akciu nenarástol, tržby mierne klesali. Ide o perfektnú kúpu alebo pôjdu akcie Boeingu ešte nižšie?
Phillips 66
Firma z ropného sektora, ktorý je v súčasnej situácii tiež hlboko zasiahnutý prepadmi. Okrem toho, že vo svete vyčíňa vírus, v ropnom sektore sa deje cenová vojna, primárne medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. Globálny ropný trh sa prepadol po tom, čo Rusko odmietlo návrh Saudskej Arábie o obmedzení ťažby s cieľom udržať cenu ropy medzi 50 až 60 dolármi za barel. Táto situácia poslala smerom na juh aj akcie americkej ropnej firmy Phillips 66, kde svoj podiel, i keď malý, drží aj Warren Buffett. Od novembra minulého roku akcie tejto firmy poklesli o približne 60 %.
Nerobte nič. Alebo ak si trúfate, prikupujte, odkazujú investorom finančníci
Phillips 66 nepatrí medzi predajcov ropy, kupuje ropu pre spracovanie na banzín či naftu. Pri súčasných nízkych cenách je to pre ňu príležitosť kúpiť ju lacnejšie a predávať ju s vyššími maržami. Pomer ceny akcie k zárobkom (ukazovateľ P/E) je na úrovni 7, P/B je pod 0,9. Firma sa okrem toho môže pochváliť polovičným zadlžením oproti hodnote svojich aktív.
Visa
Akcie firmy Visa počas posledného mesiaca poklesli o približne 31 %. Ide o firmu poskytujúcu platobné systémy a predávajúcu platobné karty. Spolu s American Express a MasterCard sú to najdôležitejší hráči na trhu. Je veľmi pravdepodobné, že pre súčasné pozastavenie biznisu viacerých firiem – jej zákazníkov, budú mať ekonomické výpadky.
To však nemení nič na ich silných maržiach, ktoré sú najvyššie v odvetví a podiele na trhu, ktorý si určite udržia aj po kríze koronavírusu. P/E firme kleslo na súčasných približne 27, drží sa však nad hodnotou 17,3, priemerom amerického trhu S&P500. V posledných rokoch generovali obrovské čísla, čo sa týka Free Cash Flow. Zadlženie firmy je oproti aktívam polovičné.
Johnson & Johnson
Americká firma s globálnym pôsobením podnikajúca so zdravotníckymi prístrojmi, farmaceutickými a spotrebnými tovarmi. Aktuálne patrí k stabilnejším firmám, od prvého februárového týždňa poklesla „len“ o 22 %. Firma patrí k dividendovým aristokratom, vyplatenú dividendu zvyšuje už 57 rokov bez prestávky.
Investovanie v čase krízy.
Prinášajú väčšie zisky jednorazové alebo pravidelné vklady?
Na trhu funguje už približne 130 rokov a prešla si mnohými, aj nepríjemnými, trhovými situáciami, v ktorých si dokázala zachovať svoju dividendovú politiku a vyzerá, že ju nebude chcieť porušiť ani teraz. Momentálna výška dividendy je slušných 3,17 %. Je to nadpriemer oproti celému americkému akciovému trhu.
Alaska Air Group
Sú aljašské aerolinky, ktoré pre pokles počtu cestujúcich a celkovému negatívnemu sentimentu na trhoch poklesli za posledný mesiac o približne 62 %. Keď sa pozrieme na vývoj od maxima spred troch rokov, ide o 76 % pokles. Podiel Alaska Airlines, ktoré patria pod Alaska Air Group, je na celom americkom trhu na piatom mieste, čo je na menšieho regionálneho hráča slušné postavenie.
Aerolinka je nútená znižovať svoje odhady zisku na najbližšie mesiace, znižovať náklady a brať si ďalšie úvery na preklenutie súčasných problémov. Pomôcť im môže finančnými injekciami aj vláda. Na to si však počkáme. Zatiaľ sa pozrime na niektoré vykázané čísla, ktoré nám ukazujú, že akcie firmy sú lacné. Ukazovateľ P/E sa nachádza pod 4, pomer ceny a účtovnej hodnoty na akciu – ukazovateľ P/B pod 0,7 a zadlženie firmy na udržateľných 67 % voči aktívam.
Záver
Väčšina svetových firiem sa momentálne nachádza pod tlakom. Trh však v dlhom období rastie a každá trhová kríza, väčšia či menšia, bude prekonaná. Kto do svojich investičných portfólií prikúpi v čase zliav, môže sa tešiť na zlepšenie svojich investičných ziskov v ďalších rokoch. Netreba však zabúdať na dostatočnú analýzu finančnej a trhovej situácie, v ktorej sa tá-ktorá firma nachádza.
Nič, čo je spomenuté v článku, nie je investičným odporúčaním. Investovanie je na jednej strane potenciálne ziskové, na druhej strane potenciálne rizikové. Pri každej investícii si to treba uvedomiť a rozhodnúť sa podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
Autor Martin Babocký sa na finančných trhoch pohybuje 9 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu, investuje predovšetkým do akcií a dlhopisov a venuje sa správe klientských investícií. Od roku 2017 vedie investičný YouTube kanál.