27. augusta 2019

V posledných týždňoch sa na trhu vo veľkom rozprúdili debaty o prichádzajúcej kríze. Najväčším spúšťačom týchto debát bola inverzia výnosovej krivky. Okrem toho už dlhodobo vidíme napätie vo svetovom obchode spôsobené predovšetkým zavádzaním ciel Číny a USA. Ako v takejto situácii nastaviť svoje investovanie?

Najprv si v krátkosti vysvetlíme, čo to tá výnosová krivka je a prečo môže jej inverzia (otočenie, obrátenie) spôsobiť ťažkosti na trhu. Výnosová krivka ukazuje výnosy dlhopisov od najkratšej splatnosti (1 mesiac) po najdlhšiu splatnosť (30 rokov).

Za normálnych okolností nesú krátkodobé dlhopisy nižší výnos ako dlhodobé dlhopisy. To je bežný stav, ktorý hovorí o tom, že ekonomika je v štandardnom nastavení. Preto v dlhom, neistejšom období, investori očakávajú vyššie zisky. Môže však nastať aj opačná situácia. A teda, že dlhodobé dlhopisy nesú nižšie výnosy ako tie krátkodobé. To je anomália na trhu, ktorá hovorí o zvýšenom očakávaní rizika na trhoch v krátkom období.

Kedy to buchne? Nevieme, kríza o sebe neposiela notifikáciu,
hovorí optimistický miliardár

Keď prejdeme od akademických debát do reality a pozrieme sa na naše peniaze a čo s nimi v takejto situácii v rámci investovania robiť, môžu nám napadnúť viaceré otázky: ako investovať, respektíve či vôbec má zmysel teraz investovať. Ak áno, tak do čoho a či pravidelne alebo jednorazovo.

Reklama

Ľudia, ktorí v investičnom svete už niečo dokázali, hovoria, že investovať by mal človek vždy. Pretože kto čaká, ten môže o veľa prísť. Popravde, nikto na svete nevie predpovedať budúcnosť a nemôže povedať, že kríza príde tento, budúci alebo iný rok. Človek by jednoducho mal investovať stále. Áno, môžeme sa obávať krízy, no v takom prípade treba svoje peniaze vkladať do bezpečných investícií s nižším rizikom a do akcií len malú časť. Diverzifikácia je základ.

Ako nastaviť investovanie?

Pozrime sa ale na to, či je rozumnejšie investovať pravidelne každý mesiac, alebo jednorazovo vložiť vyššiu sumu. Predstavme si situáciu, že kupujeme akcie ETF fondu (fond obchodovaný na burze), ktoré sú za 10 euro za kus. K dispozícii máme 1 000 eur, ktoré chceme investovať jednorazovo. Druhá možnosť je, že túto sumu v najbližších 10 mesiacoch rozdelíme na pravidelnú investíciu po 100 eur. V prípade, ak cena akcie za spomínaných 10 mesiacov narastie na 20 eur za kus, výhodnejšie je investovať jednorazovo celú sumu, pretože na takejto investícii zarobíme viac.

Nebojte sa kolísania hodnoty aktív.
Týchto 6 tipov vám pomôže mať investovanie pod kontrolou

Ak by však cena akcie za rovnaké obdobie klesla z 10 eur na 5 eur za kus, pri jednorazovej investícii by sme prišli o polovicu vložených peňazí. Avšak pri pravidelnom investovaní by sme dané akcie kupovali vždy za aktuálnu poklesnutú cenu a znižovali by sme si priemernú hodnotu nákupu, čo by nám pripravilo pôdu na vyššie zisky v budúcnosti.

Z toho vyplýva, že pri očakávaní neistoty a kolísavosti na trhu, ktoré sa vyskytujú predovšetkým počas recesie či krízy, je rozumnejšie investovať pravidelne. Krízou či recesiou sú však vždy najviac zasiahnuté akciové trhy. A uvedený príklad platí práve pre ne.

Existujú však aj iné typy aktív, do ktorých môžeme vkladať peniaze za účelom zhodnotenia. Sú to napríklad dlhopisy. Práve tie sú považované za bezpečnejšiu investíciu a pri investovaní do nich sa netreba obávať takých veľkých výkyvov ako na akciových trhoch. Platí pravidlo, že čím nižšie postupované riziko, tým je nižší aj očakávaný výnos. Práve preto pri dlhopisoch môžeme očakávať nižšie zhodnotenie našej investície.

Radšej pravidelne

Aký je záver? V časoch neistoty na trhu je rozumnejšie investovať pravidelne a nezabúdať na dlhopisovú zložku, ktorá peniaze v takýchto obdobiach ochráni v oveľa väčšej miere. Okrem toho je dobré mať pripravenú určitú hotovosť, ktorú je vhodné vložiť do trhu (napríklad nakúpiť akcie) práve vtedy, keď sú trhy hlbšie poklesnuté. A nakoniec už len trpezlivo čakať na to, kým nám trh pohybom nahor nadelí zaujímavé zisky.

Autor Martin Babocký sa na finančných trhoch pohybuje 8 rokov, investuje predovšetkým do akcií, pracuje ako investičný analytik a vedie investičný YouTube kanál.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk