16. apríla 2019

Slovo volatilita pochádza z latinského volare (čo znamená lietať) a označuje mieru kolísania hodnoty aktíva, respektíve jeho výnosovej miery. Ak cena daného aktíva zostane relatívne stabilná, cenný papier má nízku volatilitu. Vysoká volatilita je taká, keď cenný papier dosahuje nové výšky a minimá, vyvíja sa chaoticky a zažíva prudký nárast a dramatické pády.

Pretože ľudia majú tendenciu prežívať bolesť zo straty viac, ako sa radovať zo zisku, tak sa boja kolísania hodnoty. A preto, buď držia peniaze na účte (kde momentálne pre nízke úroky a rastúcu infláciu strácajú), alebo investujú do „bezpečných“ dlhopisov s garantovaným výnosom, respektíve nakupujú fyzické zlato. Toho cena je rovnako volatilná ako akcie, s výnosom porovnateľným s dlhopismi, okrem toho nemá na seba naviazaný cashflow, nemá tržby, výnos a ani nevypláca dividendu. Priame investície do dlhopisov však na rozdiel od dlhopisových fondov znamenajú, že investor plne znáša celé riziko emitenta – ľudia v bežnom živote nepožičajú svoje peniaze hocikomu, preto by sa mali zaujímať, kto je firma, ktorú chcú cez dlhopisy financovať.

Do čoho investujú bohatí Slováci:
Na muške majú umenie, hodinky aj vzácne mince

V obdobiach volatility na trhoch je dôležité vedieť, ako sa správať, ale aj to čomu sa vyvarovať.

Poznajte svoju históriu

Napriek tomu, čo počúvate v televízii a čítate v bulvárnych plátkoch, nie je dnešná doba nezvyčajne desivý čas byť nažive. Hoci by ste to asi po hlavných správach nikdy nepovedali, ekonomika dlhodobo rastie a väčšina štatistík o kvalite života smerovala roky tým správnym smerom. Trhy stále rástli a pravdepodobne v tom aj budú naďalej pokračovať a budú odmeňovať tých, ktorí udržia svoje emócie na uzde a potrestajú tých, ktorí podľahnú strachu a chamtivosti.

Prevezmite zodpovednosť

Ktorý z nasledujúcich predpokladov je najviac zodpovedný za dobrú výkonnosť na kapitálových trhoch – načasovanie trhu, návratnosť investícií, alebo správanie investora? Pravdepodobne si myslíte, že načasovanie a výnosy sú najväčšími hnacími motormi finančnej výkonnosti, ale výskumy vám povedia iný príbeh.

Toto sú 4 základné princípy investovania.
Kto ich dodržiava, nemal by prerobiť

Výskum v tejto sfére v skutočnosti hovorí, že vy ste najlepší priateľ a najhorší nepriateľ vášho vlastného portfólia. Čo sa bude diať na finančných trhoch v nasledujúcich rokoch, je absolútne mimo vašej kontroly (pokiaľ nie ste Warren Buffett a spol.). Ale vaša schopnosť riadiť sa dopredu stanoveným plánom, diverzifikovať medzi triedami aktív a udržiavať si pokoj je priamo vo vašej vlastnej moci.

Pracuje s odborníkom

Pravda je taká, že keď si vyberáte svojho finančného poradcu, respektíve privátneho bankára, tak si ho vyberáte na základe jeho akademického vzdelania, dlhoročných skúseností alebo „zdravej“ investičnej filozofii. Je iróniou, že to, čo pravdepodobne úplne prehliadate, je najväčšia pridaná hodnota – „manažovanie“ vášho správania. Štúdie z finančného biznisu ukazujú, že dlhodobá práca s investičným profesionálom pridá vášmu portfóliu 2 až 3 % ročne.

Neporovnávajte riziko s volatilitou

Volatilita sa nerovná riziku. Riziko je v tomto prípade pravdepodobnosť, že nebudete mať peniaze, ktoré potrebujete v čase, keď chcete žiť život, ktorý chcete žiť. Nič viac, nič menej.

Nezameriavajte sa na minúty a hodiny

Napriek enormnému bohatstvu, ktoré vytvára trh, môže byť príliš „blízky“ pohľad desivý. Denný pohľad na hodnoty portfólia znamená, že v 46,7 % času budete vidieť stratu, zatiaľ čo pohľad na ročnej báze ukazuje stratu „iba“ v 27,6 % času. To, že nebudete sledovať svoje portfólio každú minútu či hodinu, môže viesť k zvýšeniu pocitu bezpečnosti a lepšiemu rozhodovaniu.

Pri rozhodovaní sa vyhýbajte zaujatosti

Vo väčšine prípadov a vo väčšine situácií v živote vedie zvýšené úsilie k lepším výsledkom. Chcete schudnúť? Začnite športovať (a zdravšie sa stravovať). Chcete sa naučiť niečo nové? Študujte. Investovanie je jedna z tých vzácnych vecí, kde robiť menej vám vlastne dá viac. Štúdia spoločnosti Fidelity to dokazuje. Keď skúmali najvýkonnejšie investičné účty svojich klientov, aby zistili, čo títo klienti robili lepšie, odkryli niečo kontraintuitívne – najvýkonnejšie účty boli tie, na ktoré investori úplne zabudli.

Ako vidíte, investovanie je tá jednoduchšia časť. Ťažká časť je kontrola vášho každodenného správania na volatilných trhoch, bez ktorých by to ale celé nefungovalo.

Hlavné foto: Unsplash/Matthew T Rader

Jakub Křivan je Head of CEE v spoločnosti C-QUADRAT Investment group vo Viedni, v ktorej v minulosti pracoval ako obchodný riaditeľ pre CZ/SK. Svoje vysokoškolské štúdium vo Viedni zavŕšil titulom MBA so zameraním na behaviorálne financie. V roku 2018 bol pri zrode platformy SBEN, ktorej poslaním je šíriť poznatky o fascinujúcich možnostiach behaviorálnej ekonómie a prinášať tento svetový trend na Slovensko. Hovorí plynule po nemecky a anglicky a medzi jeho záľuby patrí cestovanie, basketbal a varenie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk