7. marca 2019

Investovanie je najjednoduchší spôsob, ako zarobiť peniaze. V tejto téme sa však väčšina ľudí nevyzná, čo je úplne normálne. Každý má svoju prácu alebo biznis a možno sa s investovaním v bližšej miere nikdy nestretol. Avšak pri dodržiavaní základných princípov je takto možné postupne vybudovať zaujímavý majetok. Netreba veriť rôznym pochybným firmám či ľuďom, ktorí povedia, že na burze sa dá rýchlo zarobiť veľa. Veľa sa zarobiť dá, no chce to čas. Pri dodržiavaní nasledovných jednoduchých pravidiel to môžete zvládnuť aj vy.

Prvé pravidlo, z ktorého budeme vychádzať, je však vôbec začať investovať. Aké sú ďalšie princípy v tejto oblasti?

Investovať dlhodobo

Mnoho ľudí by chcelo mať rýchly zisk bez rizika. Trhy a investície ale so sebou vždy nejaké riziko nesú. Treba sa s tým zmieriť. Riziká sú všade okolo nás, je tu riziko, že stratíme prácu, že ťukneme auto, riziko, že nám nevyjde vzťah. Ak akceptujeme riziko na trhoch, bude sa nám spávať ľahšie. Ak by človek kúpil akcie tesne pred poslednou krízou a predal hneď po nej, mohol by prísť aj o polovicu týchto peňazí. Avšak rok či dva nie je investičný horizont. Ako sa vyhnúť takejto strate? Investovať dlhodobo. Ak investujeme na dlhé obdobie, takéto riziko sa rapídne znižuje.

V priemere vieme ušetriť 20 eur mesačne. 4 možnosti, ako lepšie speňažiť aj takú malú sumu

Podľa údajov firmy MSCI, ktorá uskutočňuje trhové analýzy pre inštitucionálnych investorov, vieme, že svetové akciové trhy majú posledných takmer 50 rokov rast na úrovni v priemere takmer 11 % ročne (áno, v tomto vývoji sú zahrnuté aj krízy).

Reklama

Diverzifikovať

Druhý dôležitý princíp, ktorý je pri investovaní treba dodržiavať, je diverzifikovať svoje investičné portfólio. Teda rozložiť peniaze do viacerých aktív. Podľa skúmania rozloženia peňazí ľudí s majetkom nad jeden milión eur vo svete vidíme, že títo ľudia majú približne štvrtinu majetku v akciách, štvrtinu v realitách, tiež približne štvrtinu v hotovosti a zvyšok rozdelený medzi dlhopisy a alternatívne investície. Z toho vyplýva, že sa nesnažia staviť všetko na jednu kartu.

Pracuje na miliardových projektoch. Mladý Slovák prezrádza, ako uspieť v investičnom biznise

Ak má priemerný človek len svoju prácu a popritom žiadny iný zdroj príjmu, mal by, hoci len malú časť výplaty, pravidelne investovať. Dá sa tak postupne vybudovať zaujímavý majetok. Diverzifikované investičné portfólio sa vám odvďačí tým, že v období ekonomickej krízy nepoklesne tak hlboko. Akcie sú poklesmi zasiahnuté vždy najviac. Alternatívne investície, teda napríklad zlato, kryptomeny, obrazy a podobne sú rizikovosťou niečo medzi dynamickou a konzervatívnou zložkou. Realitné a dlhopisové investície sú oveľa menej náchylné na možné poklesy. Tvoria práve tú bezpečnú časť portfólia.

Investovať do rozvinutých trhov

Z pohľadu investovania je najzaujímavejším rozvinutým trhom práve USA. Rovnako sem spadá Kanada, Austrália a Európa. Akcie, dlhopisy alebo realitné fondy z týchto krajín sú vždy menej rizikové ako napríklad Čína, India, Ázia ako celok, štáty Južnej Ameriky alebo Afrika. Takéto rozvíjajúce sa krajiny by mali tvoriť len veľmi malú časť investičného portfólia. Kto svoje investície sústredí hlavne do USA, zažije menej kolísania trhov a bude v dlhom období spokojný. Posledných 30 rokov by vaša investícia do amerických akcií priemerne zarábala 11,6 % ročne. V posledných 10 rokoch bol priemerný výnos týchto akcií 11,2 % ročne.

Nebáť sa kríz a recesií

Krízy a recesie sú bežnou súčasťou vývoja trhov. Z historických údajov vieme, že recesia prichádza v priemere každých sedem rokov. A aj napriek poklesom v týchto obdobiach akciové trhy v dlhom období rastú, pretože v dobrých ekonomických časoch sú nárasty akcií väčšie ako poklesy v krízach.

Investovať ziskovo nie je náročné. Stačí sa držať týchto základných princípov a človek v dlhom období neprerobí. Po čase nám takýto trpezlivosťou vybudovaný majetok dokáže kúpiť auto, novú kuchyňu alebo zabezpečiť príjemný dôchodok.

Autor Martin Babocký sa na finančných trhoch pohybuje 8 rokov, investuje predovšetkým do akcií, pracuje ako investičný analytik a vedie investičný YouTube kanál.