V investičnom biznise sa podieľa na transakciách za miliardy eur. Boris Šipkovský (27) sa usadil v Londýne, kde už viac ako tri roky pracuje pre spoločnosť Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).
Boris Šipkovský nemohol prehovoriť o viacerých aktuálnych transakciách, na ktorých pracuje, aby neovplyvnil ich výsledok. Prezradil nám však, že momentálne rozvíja príležitosti na Balkáne a v telekomunikačnom sektore. Venuje sa tiež investičnému manažmentu aktív na Slovensku, v Česku i Poľsku. Okrem iného prezrádza 5 tipov, ako v mladom veku uspieť v investičnom biznise.
Neúspešné projekty neberie tragicky
Už od strednej školy Borisa zaujímali kapitálové trhy. Z jeho pohľadu bola táto téma na Slovensku vnímaná skôr ako abstraktný koncept. „Nepochádzam z prostredia, kde by som mal prístup k informáciám o finančníctve. Preto som si veľa vecí vyhľadal sám a časom som sa približne zorientoval v kapitálových trhoch,“ približuje.
Ako zafinancovať svoj biznis nápad?
6 možností pre podnikateľov
Jeho ďalšie kroky preto viedli na University of Exeter vo Veľkej Británii. Počas bakalárskeho štúdia tam pracoval ako stážista v investičných bankách Nomura, ale tiež RBC Capital Markets. Následne získal titul z korporátneho finančníctva na London School of Economics, ktorý Borisa v záujme o toto odvetvie absolútne utvrdil.
Boris už od strednej školy dobre vedel, čomu sa chce venovať. Podrobil tomu všetky ďalšie kroky v živote. Foto: archív Borisa Šipkovského
Po absolvovaní univerzít pracoval ako investičný bankár vo Viedni, neskôr v londýnskej pobočke J.P.Morgan a aktuálne figuruje ako Senior Associate pre spoločnosť MIRA. V práci sa venuje investíciám v strednej Európe, a to konkrétne pre sektory ako energetika (produkcia, transmisia, distribúcia alebo predaj plynu a elektriky), TMT (telekomunikácie, médiá, technológie), doprava a ďalšie, ktoré sa týkajú infraštruktúry.
Chcete raz byť CEO? Mali by ste mať týchto 15 vlastností
„Veľkú časť mojej práce tvorí M&A, čo sú fúzie, akvizície a divestície. V prípade nákupu firiem je samozrejmou súčasťou iniciálny prieskum investičných príležitostí. Tým, že MIRA je najväčšou firmou svojho typu na svete a manažuje takmer 120 miliárd dolárov, ide väčšinou o relatívne veľké transakcie,“ upresňuje Boris. Okrem toho sa venuje i správe firiem, ktoré už MIRA vlastní. Mladý Slovák považuje za skvelú skúsenosť aj svoju účasť v predstavenstvách takýchto spoločností.
Medzi jeho úspešné transakcie patrí napríklad akvizícia podielu v energetickej skupine EP Infrastructure za približne 2,5 miliardy eur, kde sa staral o distribučné siete a teplárne. „Zaujímavý bol aj nákup portfólia vodných elektrární v talianskych Dolomitoch,“ spomína. Ten mal hodnotu viac ako štvrť miliardy eur. Jedným dychom ale dodáva, že má za sebou aj neúspešné transakcie. Tie podľa neho nikto neprehráva s radosťou, no nakoniec ide o situácie, ktoré sú dobrou skúsenosťou.
V práci netreba vyhľadávať len komfort
Ako sa Borisovi podarilo sa presadiť v takom mladom veku? Okrem toho, že ho investície zaujímali od strednej školy, podľa čoho si vyberal ďalšie štúdium, stáže i zamestnanie, hovorí aj o tlaku okolia. „Účelovo som sa obklopovať najlepšími študentmi a ľuďmi, ktorí chceli byť súčasťou biznisu,“ priznáva pre Forbes.sk.
Dokonca sa ani neobával požiadať o rady ľudí, ktorí už v investičnom biznise pracovali. Zo skúseností vraj vie, že väčšina z nich si pár minút nájde a odpovie na správne položené otázky. „Potom sa už v rámci zamestnania treba vystavovať nekomfortu nových a často náročných transakcií, sektorov alebo manažérskych situácií. Učiť sa treba od starších investičných profesionálov a konštantne sa zlepšovať,“ upresňuje Boris.
Na základe svojich skúseností pripravil 5 tipov pre mladých ľudí, ktorí by sa v budúcnosti chceli venovať investičnému biznisu. Riadil sa nimi aj on sám, a práve oni mu pomohli sa vypracovať. Tu sú:
Ísť za záujmami. Ideálne je robiť niečo, čo je vašou záľubou. Tento biznis si od vás bude vyžadovať veľa, a tak je nevyhnutné, aby vás oblasť investovania skutočne bavila. Obzvlášť, ak v nej chcete vydržať dlhodobo.
Vedieť pracovať s číslami a chápať spojitosti. Tieto vlastnosti sú nevyhnutné. Zdatná práca s číslami a schopnosť spájať súvislosti sú v prípade ekonomiky a investovania kritické. Dobrými základmi pre vás môže byť štúdium matematiky, technických smerov, štatistiky, ekonometrie alebo finančníctva.
Porozumieť svetu financií. Veľkou výhodou je, ak sa orientujete v rôznych odvetviach finančného a obzvlášť investičného sveta. Umožní vám to totiž odlišovať veci, ktoré sú relevantné, od tých, ktoré relevantné nie sú. Investovanie je veda a umenie zároveň, je potrebné neustále sa zlepšovať a vzdelávať. Ideálne by bolo, ak by ste poznali svoj vzťah k riziku, na základe ktorého by ste si vedeli vybrať typ investovania, ktorý vám vyhovuje.
Získať relevantnú skúsenosť. So skúsenosťami je všetko jednoduchšie. Ak ich ale nemáte, tak ich čiastočne môžete nahradiť investovaním vlastných prostriedkov. Na začiatok môžete vyskúšať obchod s cennými papiermi. Existujú možnosti vyskúšať investovanie aj bez vlastného kapitálu. Úspešnosťou svojho investovania môžete preukázať zručnosť i vedomosť.
Dostať sa k zdroju kapitálu. Najpodstatnejšie rozhodnutia sa obyčajne dejú v blízkosti akcionárov. Presne preto býva práca okolo zdroja kapitálu najzaujímavejšia. O ňu však býva veľký záujem, a preto je nevyhnutné, aby ste dokázali priniesť vlastníkom kapitálu pridanú hodnotu.
Hlavné foto: Unsplash/Rawpixel