16. augusta 2019

Po pol roku sa vraciame k predpovediam desiatich expertov, spätých s Forbesom, o stave svetovej ekonomiky. Pesimizmu pribudlo. Podľa niektorých sa kríza už začala. Ale zdá sa, že by mohla byť len taká menšia, alebo pomalšia.

Na začiatku februára znel titulok nášho článku Šanca, že do roka príde kríza, je asi tak 66 percentOdvtedy akcie robili to, čo robia vždy: rástli – až na historické rekordy – a potom zase padali… A dnes je napríklad index Dow Jones tam, kde bol práve pred tým pol rokom.

V dlhodobejšej perspektíve, to je úroveň, cez ktorú prechádzal smerom nahor aj nadol už viac ako sedemkrát, a to od januára 2018, keď sa skončilo posledné, takmer dvojročné obdobie prudkého rastu akcií. Hovorí to o stagnácii? Znamená to, že stojíme krátko pred ekonomickou krízou? Alebo sa kríza už začala?

Odpoveď sa zrejme s istotou dozvieme až o niekoľko mesiacov, keď budú trendy jasnejšie. Zatiaľ sa nechajme inšpirovať pohľadom tých istých desiatich analytikov, komentátorov, finančníkov zo stránky Forbes.com (a jedného večne optimistického miliardára, dlhoročného investičného komentátora Forbesu Kena Fishera), ktorých sme citovali pred pol rokom.

Čo je to, ak nie kríza?

„Keď sa index S&P 500 v roku 2001 po znížení úrokových sadzieb prepadol, burza v tom čase už dlhšie klesala. Už rok 2000 bol celkovo rok poklesu, tak ako bol aj rok 2018. V roku 2007 Fed znížil sadzby opäť a opäť sa stalo to isté. A teraz Fed robí opäť to isté, čo sa časovo dvakrát krylo s príchodom veľkých prepadov burzy. Toto je klesajúca burza. TERAZ.“ – ROB ISBITTS, INVESTIČNÝ RIADITEĽ SUNGARDEN FUND MANAGEMENT (pre Forbes.com)

Reklama

Zaujímate sa o investovanie? Päť kníh vám poradí, ako na to

Kupujte trezory

„V krajinách, ako je Nemecko, vás stojí peniaze, ak chcete peniaze šetriť. Negatívne výnosy sú tam už bežné. Index MSCI Nemecko je za päť rokov o deväť percent dole, kým S&P o 45 hore. Je čas investovať do trezorov a eurá si v nich zamknúť.“ – KENNETH RAPOZA, NA FORBES.COM PÍŠE O ROZVÍJAJÚCICH SA EKONOMIKÁCH (pre Forbes.com)

 

kríza WILLIAM BALDWIN, ŠÉFREDAKTOR FORBESU V ROKOCH 1999 AŽ 2010
William Baldwin. Foto: archív Forbes

Dlhopisy vám nezarobia

„Rastový trh s dlhopismi, čiže obdobie, keď sa znižujú ich výnosy, zvyšuje ceny dlhopisov a vytvára vysokú minulú návratnosť. Výnosy do budúcnosti to ale znižuje, takže fakt, že bondy rastú posledných 38 rokov, by nemal zvyšovať vaše očakávania pre ďalších 38. Mal by ich znížiť.“ – WILLIAM BALDWIN, ŠÉFREDAKTOR FORBESU V ROKOCH 1999 AŽ 2010 (pre Forbes.com)

Globálne oslabenie kvôli USA a Číne

„Americký trh s dlhopismi vydal signál o potenciálnej recesii, čo investorom pridalo starosti k ich starším obavám zo zlých ekonomických výsledkov Číny a Nemecka. Boli to však len symptómy väčšieho problému. Všetky naznačujú globálne oslabenie ekonomiky, ktoré vyvoláva obchodná vojna USA a Číny.“ – JJ KINAHAN, HLAVNÝ STRATÉG INVESTIČNEJ FIRMY TD AMERITRADE (pre Forbes.com)

Google a Amazon si lezú do kapusty:
obom gigantom najviac rastie to, na čom vyrástol ten druhý

Kríza sa nemusí rozbehnúť, ale…

„Ľudia veria, že my (Američania) znesieme obchodnú vojnu lepšie ako Čína. Ale to bude fungovať iba vtedy, ak americká ekonomika bude rásť tak dlho, až clá donútia Čínu, aby ustúpila. Recesiu môžeme oddialiť o rok – dva, ak sa obchodná vojna nezintenzívni a Európa sa udrží pohromade.“ – JOHN MAULDIN, PREZIDENT PORADENSKEJ FIRMY MILLENNIUM WAVE ADVISORS (komentár z júna 2019) (pre Forbes.com)

Ani jasný rast nestačí, pesimizmus trvá

„Americký trh s bývaním prekvitá. Vo februári som písal, že akcie stavebných firiem a stavebnín vám v roku 2019 takmer určite zarobia. Musím priznať, rada nebola populárna. Americký trh s bývaním, ako vieme, v roku 2008 skolaboval a takmer zničil globálny finančný systém. Celá generácia ľudí si zakázala investovať do domov. Ale mali by ste na ne myslieť. Dôkazy, (že sa to oplatí), sú naozaj všade.“ –  STEPHEN MCBRIDE, FONDOVÝ MANAŽÉR A EDITOR RISK HEDGE REPORT, 21. 6. 2019 (pre Forbes.com)

 

FINANČNÍK A MILIARDÁR KEN FISHER kríza
Ken Fisher. Foto: archív Forbes

Kríza neposiela notifikáciu

„Ak by na burze existoval nejaký notifikačný efekt, efekt ohlásenia príchodu krízy, akcie by neboli schopné prekvapiť toľkých investorov poklesom. Ako hovorí legendárne pravidlo, také staré, že už si nikto nepamätá, kto ho vymyslel, obdobie rastu na burze sa neskočí „tresknutím“, ale „tichým povzdychom“ (investorov). Ak akcie klesajú relatívne potichu a začnú klesať pomaly, investorov prekvapia. Toto, čo sme nedávno videli, bol ale ten „tresk“. To znamená, že by ste sa mali tešiť. Vážiť si to a považovať to za dobrú vec, investičnú príležitosť.“ – FINANČNÍK A MILIARDÁR KEN FISHER – V REAKCII NA PREPAD AKCIÍ ZO ZAČIATKU AUGUSTA (pre Fox News Channel)

„Big tech“ firmy nezastaví ani (hlúpa) politika

„Je to zvláštne: ak by došlo k najhoršiemu scenáru a politici by rozdelili Amazon, Alphabet či Facebook na viac firiem, hodnota týchto nových firiem by pravdepodobne bola dohromady ešte vyššia. Cloud AWS a Google Cloud by si oddelením od pôvodnej firmy mohli dokonca pomôcť. Podobné platí pre Instagram a WhatsApp od Facebooku. Hlúpi politici chcú uškodiť ‚big tech‘, ale v skutočnosti poškodia tým firmám, ktorým chcú pomôcť.“ – JON MARKMAN, ANALYTIK AKCIÍ TECHNOLOGICKÝCH FIRIEM (pre Forbes.com)

ekonomická hospodárska finančná kríza 2019 2020 jeff bezos amazon najbohatší človek sveta
Najbohatší človek sveta, zakladateľ a šéf Amazonu Jeff Bezos. FOTO: SITA/AP

Digitalizácia priemyslu ekonomiku podrží

„Vo fabrikách pribúdajú všeobecné riešenia. Z plastov sa 3D tlačiarne rozšírili aj do kovov. Za rok dvojciferne narástli akcie výrobcov viacúčelových a univerzálnych robotických ramien. Všeobecné algoritmy na počítačové videnie a strojové učenie identifikujú už aj také chyby výrobkov, o ktorých sme dopredu nevedeli. A to všetko má aj ďalšie pozitíva: konektivita, škálovateľnosť, efektivita. Generalizované výrobné technológie, to je bezpečná investícia.“ – ANNA SHEDLETSKY, CEO FIRMY INSTRUMENTAL, KTORÁ DIGITALIZUJE PRIEMYSEL, BÝVALÁ PRODUKTOVÁ DIZAJNÉRKA APPLE (pre Forbes.com)

Recesia ekonomiky v USA sa už začala. Mierna, ale môže sa prehĺbiť

 A. GARY SHILLING, MAKROEKONÓM, KTORÝ ÚSPEŠNE PREDPOVEDAL KRÍZY V ROKOCH 2008 A 1973 kríza
A. Gary Shilling. Foto: archív Forbes

„Myslíme si, že recesia sa už začala. Je mierna, ale mohla by sa prehĺbiť, ak by nastal kolaps rizikových nefinančných záväzkov firiem, prípadne pre problémy rozvíjajúcich sa ekonomík, alebo ak by sa naplno rozpútala obchodná vojna s Čínou. Ak by sa Fed snažil v budúcnosti opäť znižovať úrokovú sadzbu, bude mu po nedávnom znížení už chýbať munícia, lebo medzi 2,25 a 0 percentami je už iba malé rozpätie. Stimuly sa preto asi presunú do fiškálnej roviny.“– A. GARY SHILLING, MAKROEKONÓM, KTORÝ ÚSPEŠNE PREDPOVEDAL KRÍZY V ROKOCH 2008 A 1973 (pre Fortune.com)

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk