16. júla 2019

Vždy sa oplatí učiť sa od najlepších, o to viac to platí, keď ide o investovanie. Mnohí investori sa zameriavajú iba na fondy obchodované na burze či indexové fondy, kde je vysoká likvidita a nízke náklady. V porovnaní s investovaním do konkrétnych firiem, má pri nich ale človek nízku šancu naraziť na “zlatú baňu”.  Napríklad, keby ste v roku 1997 investovali do akcií Amazonu tisíc dolárov, váš podiel by mal dnes viac ako dvojmilónovú hodnotu. Možností je nespočetné množstvo.

Lekcie od svetového top investora:
Toto je 10 výrokov miliardára Warrena Buffetta

Ako byť teda lepším investorom? Prinášame vám tipy na niekoľko zaujímavých kníh:

Foto: Amazon.com

Michael Batnick: Big Mistakes 

Aj investorom ako Warren Buffett, Stanley Druckenmiller, John Paulson alebo Bill Ackman sa podarilo počas kariéry spraviť veľké chyby, ale aj napriek tomu si zachovali svoje bohatstvo. Ich ochota robiť riskantné rozhodnutia a dokázať sa poučiť sú jedným z hlavných pilierov ich úspechu. Táto kniha nie je len o veľkých chybách, ale obsahuje aj praktické tipy pre investovanie.

Reklama
Foto: Amazon.com

Edward Yardeni: Predicting the Markets  

Jeden spôsob investovania je riadiť sa podľa megatrendov. Takýmito trendami sú väčšinou veľké technologické inovácie ako internet, sociálne siete alebo cloud computing. Kniha Predicting the Markets od Edwarda Yardeniho je skvelým pomocníkom k analyzovaniu podobných trendov. Autor dokázal za posledné štyri desaťročia opakovane správne identifikovať rôzne vlny, vzostupy a pády trhu.

Toto sú 4 základné princípy investovania.
Kto ich dodržiava, nemal by prerobiť

Foto: Amazon.com

Joel Tillinghast: Big Money Thinks Small  

Joel Tillinghast začal svoju investičnú kariéru vo Fidelity Investments v roku 1986, kde sa o pár rokov neskôr stal manažérom nízkonákladového akciového fondu. Jeho mentorom bol legendárny investor Peter Lynch (taktiež napísal klasiku One Up On Wall Street). Vo svojej knihe Big Money Thinks Small Tillinghast detailne popisuje svoj prístup k investovaniu, ktorý zahŕňa vyhľadávanie podhodnotených akcií a ich dlhodobé držanie. Teórie podkladá rôznymi zaujímavými príkladmi zo svojej dlhej a plodnej kariéry investora.

Foto: Amazon.com

Hilda Ochoa-Brillembourg: Delivering Alpha 

“Alpha” je sofistikovaný pojem pre jav, keď investor dokáže poraziť výkon trhu, čo sa deje iba veľmi zriedkavo. V knihe Delivering Alpha autorka dokazuje, ako sa jej to darí už 30 rokov, odkedy v roku 1987 založila Strategic Investment Group. Aj keď je jazyk knihy vcelku technický, čitatelovi ponúka jasný prehľad stratégií pre dobre vyvážené portfólio.

Foto: Amazon.com

Howard M. Schilit: Financial Shenanigans 

Čítanie účtovných závierok nikdy nie je zábava, ale patrí medzi základné schopnosti každého dobrého investora. Kniha Financial Shenanigans, momentálne vychádzajúca už v štvrtej edícii, obsahuje mnohé známe prípadové štúdie z firiem ako Enron, WorldCom alebo Lehman Brothers. Detailne popisuje ich praktiky a v niektorých prípadoch dokonca aj účtovné podvody.

Autorom tohto článku je prispievateľ Forbes.com Tom Taulli. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.