14. novembra 2021

Aj tento týždeň priniesol niekoľko zaujímavých správ zo Slovenska i sveta, poďme sa pozrieť na niektoré z nich. Excentrický miliardár Elon Musk predal časť akcií spoločnosti Tesla, naopak, český miliardár Daniel Křetínský prikupoval. Do jeho portfólia pribudol futbalový klub West Ham United, v ktorom vlastní 27 percent. Zmenou majiteľskej štruktúry prešiel aj fínsky startup Wolt, ktorý kúpil americký donáškový gigant DoorDash za sedem miliárd eur.

Pripomeňte si s nami pamiatku legendu slovenskej hudby Miroslava Žbirku v rozhovore, ktorý vznikol pri príležitosti nahrávania jeho albumu Double Album.

Okrem toho prinášame aj množstvo inšpiratívneho čítania. Pozrite si výber z toho najlepšieho za uplynulý týždeň.

Od nadšenia k vyhoreniu

Sabatikal neznamená, že človek nerobí nič. Slovenka sa z vyhorenia lieči v Grécku

Zdenka Niková je certifikovaná koučka a mentorka. Hlavné foto: Alex Kiňová

„Môj muž neveril, že toho budem schopná. Myslím si, že sa spojilo viacero okolností,“ hovorí Zdenka Niková, ktorá pred viac ako mesiacom s mužom odišla na takmer 9-mesačný sabatikal neďaleko Atén. „Najmä som si uvedomila, že sú veci, ktoré už nikdy nebudú druhýkrát. A keď ich premeškám, prídem o ne.“

Reklama

Ako si budovať šťastie?

Prečo nie sme šťastní? Ľudia majú nesprávne nastavené priority, hovorí odborník

Ilustračné foto: Freepik/Senivpetro

„Šťastie, je ako motýľ. Čím viac ho budete prenasledovať, tým viac sa vám bude vyhýbať. Ak však obrátite pozornosť na iné veci, samo príde a sadne vám na rameno,“ povedal americký prírodovedec a filozof Henry David Thoreau. Čo o šťastí hovorí odborník na duševné zdravie? Podľa neho má spoločnosť nesprávne nastavené priority. Ako si teda budovať šťastie v živote?

Naučte sa klásť otázky

Ako sa pýtať lepšie? Osvojte si umenie dobrých otázok v piatich krokoch

Empatia je schopnosť pochopiť a zdieľať pocity iných ľudí. Výskumy ukazujú, že je dôležitou súčasťou emočnej inteligencie, budovania zdravých vzťahov a efektívnejšej komunikácie. Naším primárnym nástrojom, ako vyjadriť empatiu, je ochota a schopnosť klásť kvalitné otázky.

Úspešná firma z východu

Kyslá kapusta ako biznis. Košické Horti rastie a finišuje výstavbu závodu v Maďarsku

Tibor Horváth počas slávnostného gala večera Diamanty slovenského biznisu. Foto: Marek Mucha

Košická spoločnosť Horti, ktorá dováža, balí a distribuuje ovocie i zeleninu a pestuje kapustu pre vlastnú výrobu kvasenej pochúťky, sa tento rok zaradila k oceneným firmám v súťaži Diamanty slovenského biznisu. V pandemickom roku 2020 jej tržby narástli o takmer 24 percent na 12,3 milióna eur. Do konca roka chce tiež dokončiť výstavbu nového závodu na výrobu kvasenej kapusty a čalamád v Maďarsku.

Rady, ako spomaliť

Ako si zachovať ľudskosť a uniknúť pred nástrahami doby? 7 rád od šachového veľmajstra

Dajte priestor tichu. Budete prekvapení, koľko nových myšlienok vám prinesie. A tiež si doprajte „lesný kúpeľ“, alebo myslite na to, že všetko nemusí mať svoju cenovku. Šachový veľmajster Ján Markoš pre Forbes napísal sedem odporúčaní, ako si v uponáhľanej digitálnej dobe uchrániť svoju ľudskosť. Čerpal pri nich zo svojej najnovšej knihy Bližšie k sebe.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?