11. novembra 2021

Elon Musk, CEO spoločnosti Tesla a aktuálne najbohatší človek sveta, predal tento týždeň veľkú časť akcií, čiastočne preto, aby si mohol dovoliť zaplatiť dane z opcií, ku ktorým sa dostal pred takmer desiatimi rokmi. Predaj sa uskutočnil len pár dní po tom, ako excentrický miliardár dal ľuďom možnosť hlasovať, či by mal časť akcií predať.

Hlasovanie na Twitteri vzniklo ako Muskova reakcia na krátkodobý legislatívny návrh, ktorý by zdanil nerealizované zisky z akcií miliardárov. Návrh vychádza z analýzy Bidenovej vlády, ktorá ukázala, že superbohatí platia pomerne menej daní ako ostatní Američania.

Predaje prišli po tom, ako Musk v sobotu 6. novembra vyzval používateľov Twitteru, aby mu pomohli rozhodnúť, či by mal predať 10 % svojho zhruba 23 % podielu v Tesle. A väčšina používateľov hlasovala za možnosť, aby tak urobil.

Ako sa však ukazuje, predaj akcií neprichádza ako reakcia na hlasovanie. Stredajšie dokumenty totiž odhaľujú, že 50-ročný Musk už v septembri plánoval stiahnuť počiatočnú tranžu akcií predaných v pondelok. Tie činili viac ako 930-tisíc akcií v hodnote 1,1 miliardy dolárov.

Dokopy 3 % podielu

V dvoch dokumentoch, ktoré v stredu (10. 11.) večer zverejnila Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC), sa uvádza, že Musk počas tohto týždňa predal viac ako 3,5 milióna akcií Tesly za viac ako 3,88 miliardy dolárov.

Reklama

Transakcie z tohto týždňa dokopy predstavujú asi 3 % celkového podielu Muska v Tesle. Stále tak vlastní zhruba 168 miliónov akcií Tesly.

Musk, ktorý sa zatiaľ pre Forbes k týmto predajom nevyjadril, predal akcie za priemernú cenu okolo 1 070 dolárov. To je o takmer 160 % viac za akciu za posledný rok, no stále je to 13 % pod historickým maximom, ktoré bolo stanovené v štvrtok 4. novembra.

Najväčšia transakcia

Toto je len tretí raz, čo Musk predal akcie Tesly, odkedy spoločnosť vstúpila na burzu Nasdaq v roku 2010. A ide o jeho najväčšiu transakciu.

V júli 2010 predal Musk viac ako 1,4 milióna akcií za 24 miliónov dolárov, v roku 2016 zase predal ďalších 2,7 milióna akcií za približne 593 miliónov dolárov.

Akcie Tesly zaznamenali tento týždeň veľké straty po tom, ako Muskove tweety vyvolali medzi investormi obavy. Akcie klesli o 13 % z maxima z minulého týždňa, čo predstavuje približne 163 miliárd dolárov v trhovej hodnote.

Napriek tomuto poklesu má však Tesla stále hodnotu približne 1,1 bilióna dolárov.

Autorom článku je redaktor Forbes.com Jonathan Ponciano.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?