19. mája 2021

Keďže sme boli tak dlho obmedzovaní a uzamknutí, náš inštinkt – až sa budeme môcť naplno vrátiť do života – nám pravdepodobne bude veliť, aby sme robili všetko.

Budeme sa chcieť znova zapojiť do aktivít, znovu sa spojiť s priateľmi a kolegami a znovu sa starať o naše záujmy.

Ale nemusí to byť taký skvelý nápad, skočiť do všetkého príliš rýchlo. Rovnako, ako keď si dáme príliš veľa jedla po hladovke, riskujeme teraz, že si zahltíme psychiku a budeme nešťastní a nenaplnení.

Lepším prístupom je dávkovať nadšenie a byť aktívni iba zdržanlivo. Napokon, menej je skutočne viac. Výsledkom menšieho počtu aktivít je viac času na rozmýšľanie. Menej vecí znamená viac priestoru v domovoch. Menej priateľov sa premietne do hlbších vzťahov.

Inštinkt chce viac

Je však prirodzené chcieť robiť viac. Podľa výskumu na University of Virginia má náš mozog tendenciu k aditívnemu prístupu. Snažíme sa vyriešiť problémy pridaním nejakých prvkov.

Reklama

Chceme vylepšiť recept pridávaním korenia. Usilujeme sa o väčšie životné šťastie pridávaním aktivít, ktoré sa zdajú byť obohacujúce.

Vycvičili nás k tomu. Každý dobrý člen tímu pozná hodnotu brainstormingu. Naučili nás, že pre kreativitu je kvantita lepšia ako kvalita, pretože gýčová myšlienka často vedie k vynikajúcemu výsledku.

Veda dokázala, že táto kultúra „viac je lepšie“ je kontraproduktívna a o šťastie náš oberá. Štúdie na Baylor University zistili, že keď boli ľudia materialistickejší, mali tendenciu byť menej šťastní a spokojní.

A výskum na Northwestern University zistil, že keď sa ľudia viac zameriavali na bohatstvo a získavanie majetku, boli depresívnejší a úzkostlivejší a mali menej pozitívne vzťahy.

Populárna kultúra čelila tomuto sklonu reakciou, že menej je viac. A hnutie minimalizmu je už roky v plnom prúde. Je zaujímavé, že prvá zmienka o myšlienke, že menej je viac, sa objavila v básni Roberta Browninga z roku 1855. Ukázalo sa, že ideál redukcie nie je vôbec taký nový – ale nemusí to nevyhnutne uľahčovať.

Ako teda môžete nájsť väčšie šťastie, naplnenie a spokojnosť vďaka schopnosti skôr odčítavať ako pridávať, najmä keď sa ponoríte späť do bežného života? Tu je šesť metód:

1. Kruh identity – nájdite tú svoju.

Zníženie a odpočítanie je skutočne otázkou výberu a vaša vlastná identita je kľúčom.

Nakreslite si tri kruhy – buď na papieri, alebo v mysli – umiestnením jedného do druhého.

  • Vo vnútornom kruhu zvážte veci, ktoré sú jadrom toho, kým ste. Toto sú hodnoty alebo aktivity, bez ktorých by ste neboli. Môže to byť rodina a čas, ktorý venujete deťom do školy, alebo zdravie a jóga, ktoré robíte raz týždenne.
  • V druhom kruhu budú veci, ktoré sú dôležité, ale nie kľúčové.
  • Do tretieho kruhu umiestnite veci, ktoré vás bavia, ale ktoré nie sú kľúčové.

Použite toto myslenie ako pomôcku pre to, čo by ste mohli časom odstrániť zo zoznamu aktivít – odčítaním vecí, ktoré sú ďalej od jadra a od toho, kým ste.

2. Spravte si zoznam priorít.

Pri rozhodovaní je osvedčený zoznam priorít vždy efektívny. Urobte si zoznam toho, čo je pre vás najdôležitejšie, aké sú vaše hodnoty a kroky, ktoré tieto hodnoty podporujú. Zahrňte veci, ktorými trávite čas denne, týždenne alebo mesačne.

Keď zoznam budete mať hotový, prečiarknite dolnú časť. Zamerajte sa na veci, ktoré majú väčší význam, aby ste do nich mohli vložiť najviac energie.

Rozhodnutia, ktoré urobíte, sústredia vašu energiu. Napokon, keď hovoríte áno všetkému – každému novému projektu v práci, každej novej príležitosti, každému pozvaniu od priateľov alebo každej zábavnej aktivite – nemôžete byť najlepší vo všetkých. Povedať „nie“ (vyčiarknuť niektoré vecí zo zoznamu) znamená dôraznejšie „áno“ veciam, ktoré v zozname zostávajú.

3. Mapa vplyvu.

Všetci chceme mať vplyv. Chceme byť skvelým rodičom alebo skvelým priateľom či výkonným členom tímu. Ale ak je vaše zameranie príliš rozptýlené – ak ste si na tanier naložili príliš veľa – môžete mať problém vykonávať jednotlivé roly. Vytvorte si mapu svojho vplyvu, na ktorej si poznačíte svoje body vplyvu.

Premýšľajte zoširoka o všetkých miestach, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujete. Robíte dojem na susedov, brigádujete v susedstve, alebo pomáhate neteri, ktorá býva mimo mesta, či kolegom z inej krajiny? Vyhodnoťte, ktoré sú najdôležitejšie. Na ktorom mieste by ste mohli stráviť menej času?

Vyberajte možnosti, ktoré majú väčší účinok.

4. Pavučina vzťahov.

Samozrejme, vzťahy sú palivom spoločnosti a duševného zdravia. Ale nemôžete byť všetkým pre všetkých. Urobte si pavučinu. Napíšte mená ľudí alebo skupín, na ktoré máte vplyv. Zvážte silné väzby – tie, s ktorými sa stretávate a komunikujete často – a slabé väzby – tie, s ktorými komunikujete menej často.

Opäť to berte zoširoka. A znova, zámerne premýšľajte o tých, s ktorými je najdôležitejšie udržiavať pevné vzťahy. Dovoľte si investovať menej snahy do vzťahov, ktoré sú menej prínosné.

Reklama

5. Časová os.

Zvážte svoje možnosti a ich krátkodobé, strednodobé a dlhodobé následky. Na univerzite v Connecticute vedci zistili, že ľudia vo všeobecnosti žili na kontinuu medzi „maximalizátormi“, ktorí hľadali všetky dostupné možnosti, ako uspokojiť svoje potreby, a „uspokojovačmi“, ktorí boli náchylnejší na rýchle impulzívne rozhodnutia. Tí, ktorí boli najviac naplnení, pravdepodobne zvážili dlhodobejšie hľadisko a zistili, čo by ich časom potešilo.

Vytvorte si časovú os a umiestnite činnosti, ktoré sú prospešné pre vás i ostatných v súčasnosti, blízko i ďaleko. Vyberajte, čo si budete udržiavať, tak, aby mali aktivity v každej oblasti zastúpenie. Napríklad musíte ísť na trh nakúpiť na tento týždeň (krátkodobé).

Musíte študovať na skúšku, ktorá vám tento semester zabezpečí strednodobý úspech, a plánujete udržiavať aktivity v networkingu, ktoré prispievajú dlhodobému kariérnemu úspechu – ale môžete si skrátiť čas, ktorý trávite so psom.

6. Stratégia.

Ako sa hovorí: „Jazdite na koni tým smerom, ktorým chce ísť“, a prekonajte sklon k pridávaniu a zapĺňaniu – najmä ak ide o zmeny životného štýlu.

Môžete vyskúšať aj odstránenie pripočítaním. Ak chcete znížiť počet nezdravých sacharidov, ktoré zjete, môžete si namiesto toho povedať, že si tanier naplníte ovocím. Ak chcete prestať jesť v určitých hodinách (prerušovaný pôst), môžete si povedať, že sa sústredíte na to, aby ste veľa pili. Ak chcete obmedziť negatívny myšlienkový vzor, ​​povedzte si, že idete myslieť na niečo pozitívne.

Zhrnutie

Je zrejmé, že na posúdenie rozhodnutí nemusíte používať všetky tieto prístupy. Menej je viac. Vyberte si tie, ktoré vo vás rezonujú, a zvážte, čo môžete zo života odobrať, aby ste dosiahli väčšie šťastie. Príjemný návrat do sveta. Užite si opätovnú slobodu. Ale vyberte si dobre, aby ste to neprehnali. Budete tak šťastnejší a spokojnejší.

Článok vyšiel na americkom Forbese. Autorkou je Tracy Brower, ktorá píše o šťastí a budúcnosti práce.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?