21. apríla 2021

Všetci si radi kupujeme veci. Teda, aspoň si myslíme, že to v nás vyvoláva dobré pocity. Život v 21. storočí je rýchly kolotoč a počas jazdy na nás zo všetkých strán kričia, že keď budeme mať perfektný dom, najlepšie auto, najnovší smartfón a trendy šaty, budeme šťastnejší. Je to skutočne tak?  

Hocikam sa pozrieme, vidíme rovnaký odkaz: „Nakupujte, nakupujte, nakupujte a budete šťastní!“ A hoci pohľad na vaše nové smart hodinky, či jazda v peknom novom aute môže priniesť pocit vzrušenia a naplnenia, je to vždy len chvíľkový stav, po ktorom sa čoskoro vrátime do normálu – až do ďalšej transakcie instatného „šťastia“.

Ak sa v týchto riadkoch spoznávate, vedzte, že z tohto kolobehu sa dá vymaniť. Stačí prestať nakupovať veci a začať míňať na zážitky. Nedávny výskum San Francisco State University potvrdzuje, že ľudia, ktorí peniaze minuli na zážitky boli šťastnejší a mali pocit, že peniaze minuli správne.

Vzrušenie z nákupu vecí sa rýchlo vytráca, kým spomienky na zážitky môžu pretrvať na celý život. Takže keď sa nabudúce budete cítiť pod psa a rozhodnete sa to „liečiť“ nákupom, spomeňte si na týchto päť tipov: 

1. Na maličkostiach záleží.

Na veľkosti nezáleží… pokiaľ ide o šťastie. Mnoho ľudí si myslí, že veľký nákup prinesie veľké šťastie. A hoci kúpa Maserati vám zrejme prinesie oveľa väčšie vzrušenie ako večera s priateľmi, myslite na to, že rovnaké peniaze by vám zabezpečili večere s kamarátmi na dlhé, dlhé roky vopred.

Reklama

Radosť z kúpy auta po dvadsiatej, či päťdesiatej jazde pominie, stretnutie s priateľmi či s rodinou vytvárajú stále nové príjemné zážitky. Navyše, ľudia ktorí majú bohatší sociálny život údajne žijú dlhšie a majú menej stresu. Malé, pravidelné kúsky šťastia sa spočítavajú a zabezpečujú dlhotrvajúci pocit šťastia.    

2. Dávať je viac ako dostávať.

Máločo v živote prináša toľko radosti ako obdarovanie druhých. Môžete si dopriať čokoľvek, no potešeniu niekoho druhého sa to vyrovná len ťažko. Myslite na to, keď sa budete najbližšie prechádzať nákupným centrom.

Namiesto toho, aby ste vyberali niečo pre seba, skúste sa vybrať na „lov“ ideálneho daru pre najlepšieho kamaráta či milovanú osobu. Prípadne kúpte mame kyticu kvetov či nové cyklistické rukavice pre otca. Takýto nákup nespraví radosť len vašim blízkym ale budete sa cítiť sami zo seba lepšie. A ten pocit vám vydrží určite dlhšie ako napríklad radosť z nových hodiniek.    

3. Viac požičiavajte, menej nakupujte.

Prečo si kúpiť chatu, keď si ju môžete za rovnakú cenu dlhé roky prenajímať? Veľa ľudí sníva o vlastnom dovolenkovom domčeku pri mori alebo o tom, že budú vlastniť jachtu. V predstavách sa vidia, ako ležia na pláži a užívajú si zvuk vĺn a horúce slnko.

Veľmi zriedka sa v rámci týchto predstáv objavuje scéna, v ktorej majiteľ domčeka a jachty spláca vysoký účet hypotéky, alebo ako zháňa opravára na pokazený motor jachty…

Snažte sa vyhýbať míňaniu obrovských súm peňazí za hocičo, čo si viete prenajať. Chaty, karavány, lode, kone a dokonca aj luxusné šaty od dizajnérov – to všetko si viete požičať.   

4. Dobre sa cítiť je lepšie ako dobre vyzerať.

Buďte k sebe úprimný – budú vám tie 200-eurové džínsy robiť rovnakú radosť aj zajtra? A čo o týždeň? Čo keby ste si kúpili nohavice za 60 eur a k tomu sedem masáží po 20 eur?

Vyzerať ako filmová hviezda je drahý koníček, z ktorého v konečnom dôsledku profituje len obchodník. Namiesto toho, aby ste si kupovali veci, ktoré vás skrášlia – trendy rifle či šperky – skúste míňať na veci, vďaka ktorým sa budete dobre cítiť.

Značková kabelka stojí toľko, čo mesiac kurzov jogy. A hoci kabelka skvele ladí s vašimi topánkami, určite vďaka nej nebudete vyzerať tak dobre, ako po pravidelnom cvičení.  

5. Vzdelanie je na celý život.

Jednou z najlepších vecí, ktoré si môžete za peniaze kúpiť, je kurz, na ktorom sa naučíte novú zručnosť alebo pri ktorom si nájdete nové hobby. Naučte sa vyrábať nábytok, skúste si skok s padákom z lietadla, venujte sa šermu či vyšívaniu. Zaplaťte si lekcie golfu alebo tenisu či kurzy kreatívneho písania, fotografie alebo maľby. Nielen že je to zábavné, ale ako osobnosť si rozširujete obzory. Váš život bude mať ďalšie naplnenie a zároveň si rozšírite aj okruh známych.    

Na záver chcem ešte pripomenúť, že ani zážitky neposkytujú garanciu, že si ich užijete. Celú vysnívanú dovolenku v Južnej Amerike môžete pokojne stráviť na záchode s nepríjemnými žalúdočnými problémami. To sa stáva. Ale v 9 z 10 prípadov je lepšie minúť peniaze na zážitok. Napokon, život sa skladá práve z nich.  

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbesu a jeho autorom je prispievateľ Ilya Pozin, ktorý píše o lifestyle.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?