16. apríla 2020

Je čas sústreďovať sa na veci, ktoré máme vo vlastných rukách. Hľadať drobné kroky von. Inšpirovať sa všade, kde sa dá. Veriť, že nakoniec bude lepšie. A každý deň sa snažiť aspoň o drobnú zábavu. Je čas na „Reštart“!

Prvotný šok z pandémie nového koronavírusu ustáva. A s ním prichádza čas na „Reštart“. Nemyslím tým, že sme vírus porazili. Čaká nás ešte veľmi veľa náročných dní. Ani netvrdím, že máme tlačidlo reštart stlačiť všade. Ale je čas spustiť ho v hlave. Začať plánovať. Aby nás vírus neprekvapil dvakrát. S prvým momentom, keď sa začal šíriť, už nespravíme nič. Na ten druhý, keď sa začneme vracať do „nového normálu“, sa však vieme a musíme pripraviť.

A reštart nastane. Nie je to len moja túžba. Forbes tu je od roku 1917 a za viac ako sto rokov existencie sme boli svedkami mnohých nepredstaviteľných vecí. Hrôzy prvej a druhej svetovej vojny. Veľkej hospodárskej krízy. Nástupu komunizmu a Studenej vojny. Ropných šokov, pádu zlatého štandardu, spľasnutia dot.com bubliny i finančnej krízy spred dvanástich rokov. Reštart sa nakoniec vždy dostavil. Ako slnko po daždi.

Úlohou Forbesu bolo vždy ukazovať, ako sa niečo dá. Ako aj v pandémii nájsť spôsob prežitia. Aj táto kríza odkrýva príležitosti. Vtip kolujúci po sociálnych sieťach, v ktorom je COVID-19 najvplyvnejším C-level manažérom v presadzovaní digitálnej transformácie firmy, pre mnohých z nás nebol len vtipom.

Prázdna redakcia pri výrobe aprílového Forbesu. Foto: Forbes

Aj my vo Forbese sme sa museli zo dňa na deň zmeniť na plne digitálnu, na home office fungujúcu firmu. Aj my sme museli gro našej aktivity presunúť na web forbes.sk, ktorý v marci dosiahol rekordné čísla (a v apríli ich zrejme prekoná). Súčasne sme však ďalej pripravovali magazín, vrátane prestížneho rebríčka Forbes 30pod30 a vydali ho bez jediného fyzického mítingu. Popritom hľadáme nové virtuálne cesty, ako preniesť naše úspešné podujatia do digitálneho sveta. A rozbiehame ďalšie nové projekty, ktorých cieľom je pomôcť ľuďom a biznisom v reštarte.

Aprílový Forbes: Ako ďalej s koronavírusom a rebríček Forbes 30pod30

Čo nové pripravil Forbes

Od polovice apríla pribudla na našom webe sekcia „Reštart“, v ktorej prinesieme príbehy a návody, ako sa zo šoku otriasť a hľadať cestu von. Od piatku sme spustili ďalšiu odnož nášho úspešného newsletteru Forbes Espresso s podtitulom „Reštart“ a zaujímavými tipmi, ako sa s pandémiou koronavírusu dá vyrovnať. Túto novú rubriku objavíte aj v májovom vydaní Forbesu. Plánujeme aj ďalšie nové projekty. Všetky s jediným cieľom. Šíriť vieru, že cesta von z pandémie existuje, že ju dokážeme nájsť a vieme po nej kráčať.

Projekt Forbes Reštart

  • nová sekcia Reštart na forbes.sk s návodmi ako ďalej
  • nový newsletter každý piatok Forbes Espresso Reštart
  • nová sekcia v magazíne Forbes (aktuálne číslo tu)
  • online eventy so zameraním na Reštart v biznise

Rozhodli sme sa tiež pripojiť k iniciatíve Kto pomôže Slovensku, ktorá k dnešnému dňu vyzbierala už viac ako 900-tisíc eur. Z každého zakúpeného predplatného darujeme 10 EUR našim lekárom a zdravotníkom. O iniciatíve porozprával pre forbes.sk Šimon Šicko, jeden z jej zakladateľov a CEO Pixel Federation.

Dobrovoľníci dokážu veľa, hovorí Šimon Šicko z iniciatívy Kto pomôže Slovensku

Ako súčasť globálnej značky budeme ďalej prinášať informácie z nášho regiónu, zo Spojených štátov i zo zvyšku sveta. Materský Forbes vytvoril tímy odborníkov, ktorí sa venujú pandémii nového koronavírusu zo všetkých hľadísk. Medicínskeho, spoločenského, biznisového. Keďže ide o globálnu pandémiu, nie je nič lepšie, ako sa inšpirovať krokmi z celého sveta. Práve v tom tkvie naša najväčšia šanca na víťazstvo s koronavírusom.

Hovorí sa, že keď horí, treba hasiť. Nie pozerať sa, koľko vody minieme. Štát má kapacity, aby prvotný šok pomohol zmierniť. Bude však veľmi dôležité, aby po uhasení požiaru dal ľuďom z biznisu dôvod veriť, že podnikať sa stále oplatí. Podporiť tých, ktorí napriek „zhoreným domovom“ budú mať opäť chuť a túžbu pustiť sa do podnikania, riskovať, makať celé dni a noci s vierou, že budúcnosť bude lepšia.

Napadá mi hneď niekoľko možností: zníženie daní, odstránenie byrokracie, reforma odvodov, digitalizácia administratívy. Ale najmä odmena za odvahu. Po tejto kríze ju budeme potrebovať viac ako kedykoľvek inokedy.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?