29. marca 2020

Iniciatívu Kto Pomôže Slovensku, ktorá nakupuje a dodáva materiál pre nemocnice, ambulancie či zariadenia pre seniorov, predstavuje jej spoluzakladateľ Šimon Šicko.

Existujete dva týždne, zatiaľ ste získali cez 700-tisíc eur a doručili pomoc viac ako 500 subjektom. Akým spôsobom funguje váš projekt?

Prvých pár dní bolo hektických, nastavovali sme systém. Teraz je to už lepšie. To, čo robíme, sa skladá z viacerých častí: prvá je online miesto, kde môžu ľudia, napríklad z nemocníc, požiadať o pomoc a darcovia prispieť peniazmi alebo darmi, najmä ochrannými pomôckami.

Venujete sa aj nákupu?

Áno, a snažíme sa veci nielen zháňať, ale následne aj distribuovať. Zo začiatku sme riešili aj otázku, či je vhodné dovážať materiál z Číny. Po pár dňoch sme však pochopili, že síce nie je problém nakúpiť ani zohnať spoľahlivého dodávateľa, ale že tranzitné povolenia sa buď nevydávajú alebo len veľmi komplikovane. Aktuálne je napríklad India celá v karanténe, krajina sa prakticky zastavila.

Reklama

Nechceli sme ísť do rizika, že niekam alokujeme veľkú sumu a zostane nám zásielka stáť. Snažíme sa preto nakupovať skôr v drobných množstvách a zároveň si dávať pozor na cenu, aby sme hospodárili s peniazmi rozumne. Napokon, dôležitá je aj rýchlosť, s akou vieme materiál dodať tam, kde je potrebný.

Aktuálne panuje situácia, v ktorej sa nedá „nič zohnať“, prípadne nie načas. Ako sa s tým vyrovnávate?

Pred dvoma týždňami sme s VÚB Bankou pre Univerzitnú nemocnicu v Bratislave objednali čističe vzduchu. Stáli 96-tisíc, šesť prístrojov po 16-tisíc. Boli „na sklade“, zdalo sa, že ich budeme vedieť rýchlo dodať, ale teraz vidíme, že by mali prísť až budúci týždeň v utorok. Všetky dodávateľské reťazce sú narušené, to je ale asi prirodzené. Keď sa v Európe zháňajú podobné veci pre stovky miliónov ľudí, na trhu vznikne nedostatok.

Ako zháňate veci, ktorých je aktuálne veľmi málo?

Musíte byť agilný, rozmýšľať a vedieť sa zorientovať na trhu. Medzičasom už máme veľmi dobrý prehľad, kde sa čo dá kúpiť a za akú cenu. Je to nevyhnutné, lebo, a to chcem veľmi zdôrazniť, my z peňazí, ktoré sme zohnali, chceme platiť len materiál, pomôcky pre zdravotníkov, ale žiadne prevádzkové náklady ani marže. Naši ľudia robia pro bono, prípadne ich platím ja (Pixel Federation) alebo Lucia Pašková (Curaden). Chceme dať všetky vyzbierané peniaze na pomoc, na tie najdôležitejšie veci, najmä na respirátory triedy FFP3 a ochranné obleky.

Aktivite pomáha veľa ľudí, aj sociálne siete s hashtagom #KtoPomozeSlovensku. Zdroj: Instagram

V Česku a iných krajinách už dobrovoľníci pre lekárov tlačia ochranné štíty z umelej hmoty.

Aj my spolupracujeme s 3D tlačiarmi, ktorí tlačia štíty v rámci projektu Pomôž nemocnici. Od viacerých z ich malých dodávateľov sme objednali už vyše tisíc štítov. Aktuálne hľadáme aj možnosti, aké má Slovensko v 3D tlači respirátorov FFP3. Tie sú spolu s okuliarmi a ochranným oblekom v súčasnosti pre lekárov mimoriadne dôležité. Chceme zistiť, či dokážeme respirátory tlačiť podľa príslušnej normy.

Skúmali ste aj, ako vyzerá situácia s komplikovanejšou technikou, ako sú pľúcne ventilátory?

Keď sme sa na začiatku snažili niečo si o ventilátoroch naštudovať, zistili sme, že na Slovensku máme jedinečnú technológiu, moderné ventilátory, ktoré vyvíjali a testovali lekári z Košíc. Ide o prístroj, ktorý, zjednodušene povedané, zásobuje pľúca kyslíkom s variabilnou intenzitou a je v liečbe násobne úspešnejší ako bežná technika. Ak je dnes niečo strategická komodita, tak toto. Budeme samozrejme hľadať možnosti, ako ich počet v nemocniciach zvýšiť, keď bude treba.

Ako riešite distribúciu?

Väčšina zásielok ide cez DPD, naša „partizánska“ distribúcia funguje cez víkend, najmä vďaka dobrovoľníkom. Zostavíme si prehľad, čo dokážeme na aké miesto odviezť a súčasne naša odborná rada pridelí jednotlivým požiadavkám, ktorých máme už vyše tisíc, prioritu. Často využijeme aj dodávateľa, od ktorého veci kúpime, dáme mu zoznam a on ich rozvezie. Ale aj náš sklad beží vo vysokom tempe a sieť dobrovoľníkov dokáže veľa. Vo štvrtok ráno sme napríklad mali k dispozícii sto FFP3 respirátorov a rozvážali sa na tuším šesť-sedem miest, od Bratislavy po Liptovský Mikuláš. Dokážeme to robiť celkom efektívne.

Čo robia v boji s koronavírusom miliardári? Niekto prispieva na výskum, niekto na technológie

Kde ste získali na projekt ľudí? Je otvorený, alebo vám ľudí ponúkli partneri? Robia popri vlastných zamestnaniach?

Projekt je otvorený, ľudia, ktorí chcú pomôcť, sa môžu prihlásiť. Náš tím má okolo 60 ľudí, začína byť pomerne veľký. Máme skúsených ľudí, aj komunikačne, aj v procesoch a aj z organizačnej stránky. Na to, ako rýchlo sme projekt rozbiehali, už beží veľmi slušne. Z Pixel Federation (Šimon Šicko je spolumajiteľ tejto hernej firmy) sme dedikovali asi pätnásť ľudí, ktorí sa venujú iba projektu. Napríklad samotný portál sme urobili za deväť hodín.

Kedy to bolo?

Pred dvomi týždňami. Vo štvrtok sme sa na Facebooku dohodli a v piatok do večera sme portál s ľuďmi z Pixel Federation a ďalšími, ktorí sa k nám pripojili, urobili. Systém má viac komunikačných vrstiev, je dobre roztriedený, snažíme sa, aby v ňom boli špecifickí „owneri“ (zodpovední ľudia či firmy za konkrétne časti informačného systému) a aby v ňom neboli úzke miesta.

Aké objemy pomoci ste už doručili?

Reklama

Doručili sme pomoc na viac ako 500 miest a zo 700-tisíc eur sme použili asi 400-tisíc. Spomeniem ešte, že pred niekoľkými dňami sme pridali aj sekciu, ktorá sprostredkúva odbornú psychologickú pomoc, v spolupráci s Ligou za duševné zdravie. Chystáme sa ešte na stránke pridať počítadlo, ktoré bude ukazovať, aké prostriedky sme minuli a na záver akcie zostavíme výročnú správu a odpočet. Ľudia, ktorí poskytli peniaze, nám dali dôveru a musíme transparentne vykázať, ako sa s prostriedkami naložilo.

Piešťanský výrobca pľúcnych ventilátorov pracuje na dve zmeny

Aký máte časový plán? Dokedy vydržíte v tempe?

Myslím, že peniaze nám raz asi dobehnú, zrejme nebudeme schopní vyzbieravať stále nejaké veľké sumy. Firiem a darcov, ktorí nám prispeli, je už viac ako osemtisíc a sú medzi nimi aj veľké firmy. Za Pixel Federation môžem povedať, že nie sme firma, ktorá by krízu pocítila okamžite. Ak bude dlhšia, pocítime ju aj my, ale aktuálne firmu vedie manažment a mne sa uvoľnili ruky, takže 80 percent času venujem Kto Pomôže Slovensku. Myslím, že to takto vydržíme ťahať asi mesiac, potom uvidíme. Ak budeme vidieť, že je potrebné ďalej pokračovať, ale bude nám dochádzať para, budeme sa snažiť zapojiť do projektu aj na ďalších ľudí.

Vidíte v núdzovej situácii aj nejakú dlhodobejšiu perspektívu?

Zadefinovali sme si, že ak by sme sa dočkali konca epidémie, a zostali by nám prostriedky, tak by sme aj za tie nakúpili pre nemocnice techniku alebo pomôcky. Čo by na konci mohlo mať hodnotu, bude tiež náš systém a naše informácie, vedomosť o tom, kde práve niekto niečo potrebuje. Budeme sa v budúcnosti snažiť čo najviac pomáhať distribúcii.

Kto vám píše? Ľudia z obstarávania v nemocniciach či skôr z oddelení?

Jednoducho, niekto z nemocnice sa nám ozve, je tam na neho kontakt, vyberie si z vecí, ktoré aktuálne vieme dodať. Čo sledujeme, je proces odovzdania, robíme fotodokumentáciu. A dávame pozor na to, aby sme jasne informovali, čo sme doručili, na čo je to presne určené. Sme agilní, vieme reagovať na situáciu. Včera bola aktuálna požiadavka na bezkontaktné teplomery. Tak sme dali výzvu, že aj my nejaké kúpime, alebo ak ich ľudia vedia poskytnúť, môžu ich cez nás nemocniciam darovať.

Ste nová iniciatíva, ako sa o vás ľudia mohli dozvedieť?

Ukázalo sa ako veľmi dôležité, že nám pomáhali influenceri. Od začiatku s nami robila Demotivácia, a spustila lavínu. Od Zomri.sk cez Veroniku Ostrihoňovú, po Majka Spirita, ktorý urobil benefičný online koncert, top influenceri nám pomohli dosiahnuť efekt snehovej gule. Pracujeme s médiami aj na sociálnych sieťach. Michaela Benedigová a Seesame nám pro bono pomáha s PR a komunikáciou. Máme skvelý tím na online komunikáciu. VÚB Banka nám poskytla svoj reklamný priestor v televízii. Režisér Juraj Johanides nám natočil klip. Takýchto vecí vzniklo už veľa, je to príklad, ako dnes môžu fungovať synergie a ako sa dajú riešiť problémy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?