27. marca 2020

Kým pred dvoma rokmi sa Forbesu v Ekom Piešťany jeho šéfovia posťažovali, že blízke automobilky a ich dodávatelia im „vysávajú“ ľudí, dnes je situácia úplne iná. Automobilky stoja, piešťanský výrobca kompresorov pracuje na maximálny možný výkon. Dodáva totiž špeciálne časti pre pľúcne ventilátory i väčšie kompresory pre centrálnu dodávku čistého stlačeného vzduchu v nemocniciach. Po tých je v súvislosti s hrozbou dôsledkov koronavírusu Covid-19 vysoký dopyt.

„Požiadavky vysoko prekračujú najmä v medical kompresoroch naše pôvodné kapacitné zabezpečenie. Pracujeme však operatívne na zvýšení výroby pre tento segment,“ informovali teraz spolumajitelia a konatelia firmy Vladimír Bátora a Július Ivan.

Súčasná situácia, kedy sa pre šíriacu sa nákazu zatvorili mnohé hranice, obmedzuje dostupnosť niektorých súčastí potrebných pre výrobu a v Ekome preto musia hľadať náhradné riešenia.

Týka sa to i niektorých  komponentov od dodávateľov z Nemecka, ktorých subdodávateľmi sú firmy z Číny. Aktuálne sú to tiež dodávky zo severu Talianska, kde majú dodávateľov hlavne pre pneumatické prvky.

Aby sa obmedzeniam prispôsobili, viac práce to znamená pre ich vývojárov. Potrebné je tiež operatívne meniť výrobu, aby požadované zmeny preniesli do sériovej produkcie. V niektorých prípadoch sa museli tiež zapojiť do aukcií na dodávky, ktoré priniesli zvýšenie cien vstupných dielov.

Reklama

Respirátory bude vyrábať aj Gevorkyan

Kľúčové bude teraz podľa konateľov firmy udržať pokračovanie výroby. „Preto je zabezpečenie materiálu pre výrobu a tiež zamedzenie výskytu koronavírusu v našej spoločnosti prvoradé. Tým podporíme výrobcov ventilátorov, nemocnice a cez nich aj potenciálnych pacientov,“ dodávajú.

Dve zmeny, prísne oddelené

Vo výrobe v týchto časoch platí povinnosť nosiť rúška, práca v rukaviciach, obmedzenie pracovných ciest, návštev a porád na minimálnu možnú mieru. Upravili tiež stravovanie v jedálni, pre zamestnancov zabezpečujú balenú stravu.

„Aby sme čiastočne eliminovali riziko zastavenia výroby v prípade výskytu ochorenia na koronavírus u niektorého z našich zamestnancov, rozdelili sme výrobu na dve neprekrývajúce sa skupiny a zaviedli sme prácu na dve zmeny. Súčasne sme zabezpečili, že nedôjde k osobnému kontaktu medzi pracovníkmi oboch zmien,“ vysvetľujú šéfovia firmy.

Developeri zatiaľ stavajú, no očakávajú prerušenie prác

V intervale, keď nie je prítomná ani jedna skupina zamestnancov, robia vo firme dezinfekciu spoločných priestorov. A u tých zamestnancov, kde to bolo možné, zaviedli prácu z domu.

Príde, odíde?

Krátkodobo im objednávky na kompresory používané v medicínskych zariadeniach v týchto mesiacoch vystrelili, no z dlhodobého hľadiska vedenie firmy očakáva postupný pokles požiadaviek v tomto segmente produkcie.

Vychádzajú pritom z historických skúseností, keď nastala podobná situácia pri šírení vírusu SARS. Táto epidémia postihla viaceré krajiny, prevažne v Ázii, v rokoch 2002 až 2004.

Pľúcne ventilátory sú pri takýchto infekciách, ktoré postihujú dýchanie, kritické pri zachraňovaní najviac postihnutých pacientov.

Ekom, firma založená ešte v raných 90. rokoch šiestimi bývalými konštruktérmi Chirany, vyrába špeciálne bezolejové kompresory pre nemocnice, zubárov aj pre priemysel. Za rok 2018 im výnosy stúpli na 19,7 milióna eur, zisk bol trištvrtemiliónový, zamestnávali zhruba 230 ľudí.

Drvivú väčšinu produkcie vyvážajú, hlavne do krajín EÚ, Veľkej Británie, Ruska, USA, na Blízky východ aj do Ázie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?