Ako to vyzerá v elitnej skupine amerických boháčov, ktorí si pripísali na účet od 80. rokov 4 bilióny dolárov? Toto sú vzostupy a pády najbohatších ľudí USA.
Bola to skvelá doba pre veľmi bohatých. Forbes zverejnil prvý rebríček najbohatších Američanov prakticky už v roku 1918. Vtedy B. C. Forbes urobil prieskum medzi bankármi z Wall Street, aby odhadol 30 najväčších zbohatlíkov v krajine. Tejto téme sa však americký Forbes venuje na plný úväzok od roku 1982, keď zverejnil rebríček najbohatších ľudí v krajine.
Vtedy 400 najbohatších Američanov vlastnilo spolu 92 miliárd dolárov. Po štyroch desaťročiach, čo bohatí stále bohatli, má dnes prvých 400 miliardárov dohromady 4,5 bilióna dolárov. Vďaka tomu sú na tom takmer 50-krát lepšie ako ich kolegovia z roku 1982. Ďaleko prekonali takmer strojnásobenie indexu spotrebiteľských cien a 36-násobný nárast indexu S&P 500 za rovnaké časové obdobie.
Pozrime sa, ako najbohatší ľudia v Amerike násobili, míňali a mrhali svojimi peniazmi od počiatkov Forbes 400: rebríčka najbohatších ľudí USA.
1982
- Celkové bohatstvo: 92 miliárd (260 miliárd v dnešných dolároch)
- Vstupná hranica: 100 miliónov (280 milónov v dnešných dolároch)
- Počet miliardárov: 13
- Najbohatší človek: Daniel Ludwig, 2 miliardy
Prvý rebríček Forbes 400 vyšiel v roku 1982. Foto: Forbes US
Prvý Forbes 400 sa dostal do novinových stánkov v septembri 1982, po viac ako roku spravodajstva, ktoré zahŕňalo tisíce rozhovorov po celej krajine. Je to bezprecedentný pohľad na bohatstvo a moc v Amerike. Sú tu staré peniaze: Rockefellers, Mellons a du Ponts. Sú tu nové peniaze: Sam Walton, Steve Jobs a Yoko Ono. A dokonca aj nezákonné peniaze: „Účtovník mafie“ Meyer Lansky, ktorý si rád veci zjednodušuje, rovnako ako kriminálny finančník Robert Vesco, utečenec „bez krajiny, veril, že žije na jachte“.
Najbohatší zo všetkých bol Danie Ludwig. V tichosti nazhromaždil majetok vo výške dvoch miliárd dolárov v lodiarstve a nehnuteľnostiach, no odmietol to komentovať. Ostatní sú oveľa hlasnejší. Donal Trump protestuje, že on s jeho otcom majú viac ako dvojnásobok uvádzanej odhadovanej sumy. „Volal mi každý prekliaty maklér v Spojených štátoch,“ sťažuje sa mediálny milionár Malcolm Borg. „Keďže som márnivý starec, zostal som ohromený,“ priznáva Donald Reynolds, ďalší mediálny magnát. „Prečítal som to celé a už sa neviem dočkať na ďalší.
1990
- Celkové bohatstvo: 272,5 miliárd (560 miliárd v dnešných dolároch)
- Vstupná hranica: 260 miliónov (530 v dnešných dolároch)
- Počet miliardárov: 66
- Najbohatší človek: John Kluge, 5,6 miliárd
Americké vydanie magazínu Forbes z 22. októbra 1990. Foto: Forbes
Forbes 400 sa stal najelitnejším americkým klubom. Minimálna vstupná hranica stabilne šplhala k 275 miliónom dolárov.
Všetko sa začalo rúcať v roku 1990 – vstupná hranica po prvýkrát v histórii klesla na 260 miliónov dolárov, keď sa krajina prepadla do stagnácie. „Tento rok sa pokazili rôzne veci,“ písal vtedy Forbes. „Nehnuteľnosti, médiá, banky, verejné akcie, súkromné spoločnosti, hocičo, čo vám napadne.“
Donald Trump sa po prvýkrát neumiestnil v rebríčku, rovnako ako novinár Ralph M. Ingersoll – obaja zaťažený dlhmi z nepotrebných dlhopisov. Celkovo 243 členov rebríčka buď stagnuje, alebo klesá v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Napriek tomu sa k nim do zoznamu najbohatších pripojili dve desiatky nováčikov, vrátane automobilového magnáta Rogera Penskeho a mladého Steva Ballmera. No stagnácia dlho netrvá. Nová generácia technologických miliardárov čoskoro prevezme rebríček – a s ním aj celý svet.
1999
- Celkové bohatstvo: 1 bilión (1,6 bilióna v dnešných dolároch)
- Vstupná hranica: 625 miliónov (1 miliarda v dnešných dolároch)
- Počet miliardárov: 268
- Najbohatší človek: Bill Gates, 85 miliárd
Americké vydanie magazínu Forbes z roku 1999. Foto: Forbes
Ako sa svet stáva digitálnym, nová generácia miliardárov prichádza s novými vymoženosťami. Celkové bohatstvo časopisu Forbes 400 narastá na 1 bilión dolárov, keďže mladí ľudia ako Bill Gates, Paul Allen a Michael Dell sa katapultujú na vrchol rebríčka. Jedna tretina tohoročných nováčikov zarobila svoje peniaze v technológiách, pričom ľudia ako Mark Cuban a Pierre Omidyar z Ebay nahradili predchádzajúcu generáciu zbohatlíkov – vrátane dedičov du Pont, kečupu Heinz a bohatstva Campbellovej polievky. Ďalšia pozoruhodná nová tvár je Ty Warner, ktorý má bohatstvo v hodnote 5 miliárd dolárov. Jeho Beanie Babies sa stali fenoménom v celej krajine.
„Je to zvláštne a neskutočné. A tiež neudržateľné,“ hovorí spoluzakladateľ Yahoo Jerry Yang o svojom bleskovom zbohatnutí v roku 1998. „Všetko to môže zajtra zmiznúť.“ A skutočne – do roku 2002 tzv. internetová akciová bublina praskla a vymazala miliardy boháčov z rebríčka Forbes 400. Niektorí navždy vypadli, vrátane Monte Zwebena. Ten prišiel o 98 % svojho majetku za menej ako rok, keď akcie jeho novovzniknutej softvérovej firmy prudko klesli. Rovnako ako John Little, ktorý sa dostal na obálku časopisu Forbes v roku 1999, no vypadol z Forbes 400 o dva roky neskôr, keď sa jeho Portal Software pokazil.
2006
- Celkové bohatstvo: 1,25 bilióna (1,7 bilióna v dnešných dolároch)
- Vstupná hranica: 1 miliarda (1,4 miliardy v dnešných dolároch)
- Počet miliardárov: 400
- Najbohatší človek: Bill Gates, 53 miliárd
V roku 2006 sa prvýkrát hranica na zaradenie do rebríčka vyšplhala na miliardu dolárov. Foto: Forbes US
Forbes 400 už nie je klubom obyčajných milionárov, keďže vstupná hranica vzrástla na 1 miliardu dolárov. Ropní miliardári, zakladatelia Chesapeake Energy Aubrey McClendon a Tom Ward, sa pripájajú k rebríčku, ako aj Howard Schultz zo Starbucks a generálny riaditeľ Lehman Brothers Richard Fuld.
„Na obzore môže byť kolaps ceny nehnuteľností,“ písal Forbes, „ale pre pozemkových barónov z Forbes 400 je zatiaľ výhľad jasný.“ Búrka prichádza rýchlo: Trh sa v roku 2007 prepadne, čím sa americká ekonomika dostane do historického poklesu. Citigroup, zaťažená veľkým vystavením rizikovým hypotékam, sa počas krízy rozpadla a nakoniec vyradila bývalého predsedu predstavenstva Sandyho Weilla z rebríčka. Tak je to aj s realitným magnátom Harrym Mackloweom, ktorý začiatkom roku 2007 kúpil sedem mrakodrapov v New Yorku v rámci dlhom poháňanej veľkoobchodnej transakcie v hodnote 7 miliárd dolárov. Čoskoro bol nútený vzdať sa mnohých svojich nehnuteľností, aby pokryl dlhy. Do rebríčka sa už nikdy nevrátil.
2010
- Celkové bohatstvo: 1,37 bilióna (1,7 bilióna v dnešných dolároch)
- Vstupná hranica: 1 miliarda (1,25 miliardy v dnešných dolároch)
- Počet miliardárov: 400
- Najbohatší človek: Bill Gates, 54 miliárd
Jay-Z sa stretol s „prorokom z Omahy“, aby od neho načerpal múdre myšlienky. Po zhruba dekáde sa raper stal miliardárom, avšak bohatstvo mu stále nestačilo na to, aby sa dostal medzi elitu Forbes 400. Foto: Forbes US
Po drsnom roku 2009, keď Bill Gates stratil 7 miliárd dolárov a Warren Buffett prišiel o 10 miliárd dolárov, sa situácia začína pre boháčov konečne zlepšovať. Po roku 2010 sú celkovo o 8 % bohatší ako v predchádzajúcom roku, čím výrazne prekonali 1 % zisk indexu S&P 500. Do rebríčka Forbes 400 sa dostalo celkovo 16 nových tvárí, vrátane spoluzakladateľa Facebooku Eduarda Saverina (vďaka právnej dohode s Markom Zuckerbergom) a Elaine Wynn (vďaka rozvodovej dohode so Stevom Wynnom).
Forbes si prenajal lietadlo Gulfstream, aby odviezol rappera (a budúceho miliardára) Jay-Z do Omahy v Nebraske, aby sa pozhováral o bohatstve a filantropii s Buffettom a Steveom Forbesom. „Jay to povedal perfektne, keď hovoril o tom, ako nahráva pre seba a peniaze prídu potom,“ poznamenal Buffett. „Robil by som to, čo robím teraz, a robil by som to aj v minulosti, ak by bola odmena v mušliach, žraločích zuboch alebo v čomkoľvek inom.“
2015
- Celkové bohatstvo: 2,34 bilióna (2,7 bilióna v dnešných dolároch)
- Vstupná hranica: 1,7 miliardy (2 miliardy v dnešných dolároch)
- Počet miliardárov: 400
- Najbohatší človek: Bill Gates, 76 miliárd
Donald Trump, posadnutý svojím bohatstvom a kandidatúrou na prezidenta, sa v roku 2015 usídlil v rebríčku so 4,5 mld. USD. S odhadovanou sumou však nebol stotožnený. Foto: Forbes US
Do politiky sa hrnú veľké peniaze. Celý rok pred voľbami v roku 2015 už 83 členov Forbes 400 presunulo časť svojho bohatstva do prezidentskej kampane. Vedie Hillary Clinton s 33 miliardármi, nasledovaná Marcom Rubiom (21) a Jebom Bushom (19).
Ďalších 400 členov, samozrejme, používa praktickejší prístup: Forbes navštívil Trump Tower, aby si sadol s Donaldom Trumpom, niekoľko mesiacov po jeho kampani proti titulkom. „Kandidujem na prezidenta. Mám oveľa viac peňazí, ako píšete. Úprimne povedané, nerobí to dobre mojej povesti. Chcem tým povedať, že v očiach verejnosti vyzerám lepšie, keď mám bohatstvo v hodnote 10 miliárd dolárov, ako keď mám hodnotu 4 miliardy dolárov,“ povedal Trump. Uspokojíme sa so 4,5 miliardami dolárov, čo je výrazne menej, ako tvrdí Trump. Stále je najbohatším, aký kedy bol a stále to je dosť na to, aby sa Trump stal 121. najbohatším človekom v Amerike a jedným z 202 ľudí, ktorých bohatstvo v roku 2015 vzrástlo uprostred silnej ekonomiky.
2021
- Celkové bohatstvo: 4,5 bilióna
- Vstupná hranica: 2,9 miliardy
- Počet miliardárov: 400
- Najbohatší človek: Jeff Bezos, 201 miliárd
Forbes 400 zaznamenal v roku 2021 nové rekordy. Nováčik Sam Bankman-Fried dosiahol imanie vo výške 22,5 mld. USD ešte pred 30. narodeninami. Foto: Forbes US
Prišla tvrdá konkurencia. Dostať sa do rebríčka nebolo nikdy ťažšie, pretože hranica vyletela vyššie o 800 miliónov dolárov za jediný rok – príliš vysoká latka pre dlhoročných členov rebríčka Oprah Winfrey a Donalda Trumpa. Obaja vypadli. 400 najbohatších ľudí v USA vlastnilo v roku 2021 majetok vo výške 4,5 bilióna dolárov, čo je asi o 4,2 bilióna dolárov viac, ako mala táto skupina v roku 1982. Dokonca aj po započítaní inflácie. Celkový majetok strednej americkej rodiny medzitým vzrástol v podobnom rozpätí iba o 23 %.
Popri kolísaní trhov zostáva na zozname len hŕstka členov z pôvodného Forbes 400. Navyše, staré bohatstvo pokračuje v klesajúcom trende. Až 70,5 % rebríčka úspešných v roku 2021 dosiahlo majetok vlastnými silami, v porovnaní s približne 37 % v roku 1982. 44 nováčikov vám ponúka aj pohľad do budúcnosti: k rebríčku sa pripája výrobca elektrických vozidiel RJ Scaringe, rovnako ako spoluzakladateľ Robinhoodu Baiju Bhatt a šesť kryptomenových magnátov vrátane Sama Bankmana-Frieda. Ten bol vo veku 29 rokov jeden z najmladších členov rebríčka vôbec a s 22,5 miliardami dolárov najbohatší nováčik v histórii Forbes 400.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je Chase Peterson-Withorn.