30. augusta 2021

Po rokoch bojov so skeptikmi zo Silicon Valley a protivníkmi z Wall Street uzavrel Michael Dell zmluvu storočia. Napožičiaval si a prebil si cestu k majetku 50 miliárd dolárov. Z generácie miliardárov z prelomu tisícročia zostáva v biznise ako posledný – a pozerá sa do budúcnosti.

Priekopník „osobných počítačov“ Michael Dell sedí v sídle svojej nadácie v texaskom Austine a veľmi dobre vie, že v to isté ráno (20. júla 2021) odletel zakladateľ Amazonu Jeff Bezos do vesmíru vo vesmírnej lodi Blue Origin. Sledovali to milióny divákov z celého sveta. „Som úplne šťastný, že zostávam na planéte Zem,“ pokrčí plecami Dell a smeje sa.

Vesmírne preteky? Skvelý biznis

Miliardárske vesmírne preteky odštartoval ďalší magnát Richard Branson v júli 2021. Niektorí v tom videli inovácie a ambície, iní ego a aroganciu. Dell? Biznisovú príležitosť.

„Predávame techniku mnohým rozvíjajúcim sa vesmírnym spoločnostiam,“ hovorí vecne. „Nemôžete robiť všetky tie technické výkony bez neuveriteľného výpočtového výkonu, dát a umelej inteligencie.“ 

Reklama

Po väčšinu posledného desaťročia bol Dell ticho. Buď ho zamestnávali ťažké rokovania o prevzatí firmy, alebo jednoducho nemal záujem o pozornosť – alebo oboje. Namiesto toho zaňho hovorila jeho firma. Pred deviatimi rokmi Silicon Valley a Wall Street spoločnosť Dell odpísali.

Tá totiž uviazla na vtedajšom kolabujúcom trhu osobných počítačov. Akoby bola na ceste k rovnakej technologickej bezvýznamnosti ako Palm alebo BlackBerry.

70-miliardová „sekera“

Dell však už vtedy videl príležitosť: private equity firmu Silver Lake a jej miliardárskeho spoluzakladateľa Egona Durbana upozornil, aby sa nedali zlákať verejným cynizmom voči jeho firme. V roku 2013 získal súkromnú investíciu 24,9 miliardy dolárov na dovtedy najväčší pákový odkup v oblasti technológií.

O tri roky zasa s Durbanom vyčaroval 67 miliárd dolárov na akvizíciu giganta IT infraštruktúry EMC Corporation. Celkovo nabral do svojho impéria astronomických 70 miliárd dolárov na dlh, čo bol výkon, aký mu mohol závidieť ktokoľvek z korporátnej Ameriky.

Výsledky dosiahol pozoruhodné. Automobily, telekomunikácie, energetické siete, nemocnice a logistické siete sa digitalizujú a produkujú tak stále väčšie množstvo údajov. Tie je potrebné spravovať a uchovávať.

A firma Dell teraz sedí na čele najväčšieho svetového poskytovateľa infraštruktúry pre túto činnosť. „Množstvo údajov, ktoré sa vo svete vytvára, je ohromujúce,“ hovorí. „Každých sedem alebo osem mesiacov sa zdvojnásobí.“

„Posledný muž technológií“

Dell Technologies je s trhovou hodnotou 75 miliárd dolárov viac ako štvornásobne hodnotnejšia ako bola vtedy, keď sa z burzy stiahla. Vďaka týmto pákovým efektom sa Dellu, Durbanovmu Silver Lake a spoluinvestorom darilo oveľa lepšie. Celkové výnosy dosiahli podľa výpočtov Forbes viac ako 40 miliárd dolárov.

Dellov osobný majetok sa zvýšil na 50 miliárd dolárov. V mnohých ohľadoch sa stal architektom najvydarenejšieho prevzatia firmy všetkých čias.

„Mne to neprišlo také riskantné,“ hovorí. Skeptikom unikol celkový obraz. Spoločnosť Dell mala veľa peňazí a sedela na množstve cenných softvérových aktív, ktoré sa dali speňažiť. A lacné peniaze na financovanie obnovy biznisu poskytli ideálne podmienky.

Vo veku 56 rokov je Dell „posledným mužom z technológií“ spomedzi pôvodných zakladateľov počítačovej éry, ktorý svoje dieťa stále vedie. Jeho rivali, technologickí miliardári Bill Gates, Larry Ellison a Steve Ballmer, zostarli alebo sa posunuli do iných oblastí.

„Všetci sa pozerajú na Amazon, Microsoft a Google,“ hovorí miliardár Marc Benioff, spoluzakladateľ Salesforce a Dellov priateľ. „Neuvedomujú si, že Dell potichu získal trhový podiel v podnikových technológiách.“

Aký bol najväčší deal Michaela Della, sa dočítate v septembrovom vydaní magazínu Forbes.

 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?