Keď Eduardo Saverin víta podnikateľov, ktorí ho prišli navštíviť do jeho kancelárie na ôsmom poschodí budovy Singapore Land Tower, tak tento 36-ročný muž veľmi dobre vie, že dostane „tú otázku“. Otázku týkajúcu sa Facebooku.
Spoluzakladateľ gigantu v oblasti sociálnych médií nie je len jedným z najmladších miliardárov sveta (jeho majetok má hodnotu 10 miliárd amerických dolárov), ale zdá sa, že má niečo spoločné i so svojou postavou z filmu The Social Network. V minulosti sa vzdal amerického občianstva, údajne preto, aby sa v USA vyhol zaplateniu daní vo výške 700 miliónov dolárov.
On však vždy popieral, že by sa presťahoval do Singapuru z daňových dôvodov a nestotožňuje sa ani s vlastným hollywoodskym „alter egom“. Oveľa pohodlnejšie sa totiž cíti pri práci s tabuľkami než na striebornom plátne. Teraz však chce, aby svet spoznal jeho novú verziu pre rok 2019. Saverin je totiž spoluzakladateľom B Capital Group, rýchlo sa rozvíjajúcej spoločnosti s rizikovým kapitálom, ktorá sa chystá robiť veľké kroky. „Som nesmierne otvorený, pretože sám chápem, odkiaľ sa berie zvedavosť,“ hovorí v rozhovore po 7 rokoch. „Som rád, že sa ľudia učia odo mňa a nie z filmov.“
Od štartu B Capital v roku 2015 Saverin a jeho partner Raj Ganguly pracujú na ich prvom technologickom fonde vo výške 360 miliónov dolárov, ktorý má zmeniť tradičný prístup k budovaniu firiem. Väčšina spoločností rizikového kapitálu začína lokálne a s niekoľkými investíciami. To však nie je prípad B Capital. V tejto firme celkovo 30 zamestnancov v Kalifornii (San Franciscu a Los Angeles), New Yorku a Singapure presadzuje už od začiatku nadnárodný prístup. Kľúčové sú i aliancie s Boston Consulting Group, ktoré poskytujú Saverinovmu portfóliu prístup k elitným poradcom a klientom.
Teraz, keď do firmy prišlo niekoľko významných zamestnancov vrátane novej partnerky, ktorá sa spája so značkami Apple a Box, Saverin a Ganguly odhaľujú tajomstvá svojho biznisu, ktorý sa významne rozšíril nad rámec miliardárskeho hobby. Očakáva sa, že čoskoro prídu s druhým, oveľa väčším fondom. „Je jedno, akým šťastným alebo požehnaným by som mohol byť, nikdy si nebudem užívať dôchodok na pláži,“ vraví Saverin. „Ešte stále sme s tvorbou technológií, ktoré ovplyvnia svet, len na začiatku.“
Ganguly spolupracuje so Saverinom už od roku 2012. Boli spolužiakmi na Harvarde a opätovne sa stretli v Singapure. Saverin už v tomto období vypisoval malé šeky pre startupy, no spolu s Gangulym, bývalým konzultantom a viceprezidentom Bain Capital, sa rozhodol získať prostriedky od zahraničných investorov. Ich prvým spoločným počinom bola spoločnosť Velos Partners, ktorá bola vďaka 80 miliónom dolárov súkromným kapitálovým nástrojom. No do roku 2015 sa Ganguly a Saverin rozdelili, pretože prišli s novou myšlienkou, že vybudujú firmu okolo dvoch odlišných bodov: jeden v juhovýchodnej Ázii, čo bol rozvíjajúci sa trh s menšou konkurenciou, a druhý ako sprostredkovateľ pre poradenskú firmu Boston Consulting Group.
A keď sa dnes pozriete na portfólio asi 20 investícií spoločnosti B Capital, tak uvidíte jasný vzor medzinárodného oportunizmu. Saverin a Ganguly uprednostnili spoločnosti, ktoré pôsobia v oblasti obchodu a logistiky. Ide hlavne o európske, indické a ázijské firmy, ktoré sa nedostali do povedomia v Silicon Valley.
Tu je jeden príklad: Ninja Van. Ide o poskytovateľa logistických služieb pre dodávateľov v juhovýchodnej Ázii. Je to startup zo Singapuru, ktorý má 2-tisíc zamestnancov a pracuje s 10-tisíc vodičmi. Je to drahý a komplikovaný biznis, no B Capital k nemu pristúpil a vypísal šek v momente, keď to ostatní odmietali. „Eduardo a jeho tím kládli tie správne otázky,“ hovorí Lai Chang Wen, CEO spoločnosti Ninja Van. „Dokážu nám poskytnúť širšiu perspektívu naprieč podnikmi a geografickými oblasťami.“
Fungovanie B Capital zapôsobilo aj na Karen Appleton Page, ktorá sa v spoločnosti stala novou partnerkou. Bývalá vedúca pracovníčka značiek ako Apple alebo Box sa pripojila k B Capital v jeho sanfrancisckej kancelárii. A tu sa záujem o túto firmu rozhodne nekončí. Howard Morgan, spoluzakladateľ First Round Capital, ktorého preslávili skoré investície do projektov ako Uber alebo Warby Parker, prerušil v roku 2017 svoj dôchodok, aby sa stal predsedom celej tejto spoločnosti.
B Capital rýchlo rastie. Je však ešte príliš skoro na to, aby sme vedeli konštatovať, či bude Saverinov druhý akt úspešný. Firma ešte nemala žiadny výstupy. I napriek tomu sú však Saverin a Ganguly optimistickí. Zdroj pre americký Forbes uviedol, že B Capital by sa mal pustiť do druhého fondu, ktorý by mal byť dvakrát väčší než ten prvý. Firma však svoje fundraisingové plány odmietla komentovať.
Zakladatelia spoločností, ktorí sa stretnú so Saverinom a jeho B Capital v roku 2019, si nemôžu byť istí, či sedia pri jednom stole s technologickým investorom alebo miliardárskym diletantom. Saverin má vďaka svojej minulosti ale jedinečnú pozíciu na to, aby ďalších ľudí usmernil a poučil o nebezpečenstve, ktoré so sebou úspech prináša.
Hlavné foto: Forbes.com/Bryan van der Beek
Autor Alex Konrad píše pre Forbes.com o rizikových kapitáloch a tiež startupoch.