4. septembra 2020

Spôsob, akým odštartujete svoje ráno, a to predovšetkým počas pracovného dňa, je veľmi dôležitý. Karol Kováč, psychológ a zakladateľ Inštitútu stresu pre Forbes.sk v júni tohto roku povedal, že váš stav, nálada a aj to, čo si v prvých minútach dňa doprajete, v podstate diktuje priebeh nasledujúcich hodín. Čo keby ste sa nechali inšpirovať úspešnými Slovenkami? 

S cieľom zistiť, ako vyzerá ich začiatok dňa, sme v ankete oslovili štvoricu špičkových manažérok a položili im dve otázky:

1. Akým spôsobom prebieha vaša ranná rutina? Čo v nej nesmie za žiadnych okolností chýbať?

2. Ako mať produktívne ráno? Čo platí vo vašom prípade?

Silvia Gaálová. Foto: archív Forbes

Silvia Gaálová

členka predstavenstva, viceprezidentka pre financovanie  

U.S. Steel Košice

1. Aj keď sa to neodporúča, hneď ráno kontrolujem e-maily a kalendár. Vzhľadom na šesťhodinový rozdiel medzi Košicami a Pittsburghom pokračuje e-mailová komunikácia počas noci, preto sa potrebujem čo najskôr zorientovať a preorganizovať. Paralelne riešim následky ranného rituálu nášho šteniatka, ktorého hlavným cieľom je zmocniť sa akéhokoľvek predmetu v domácnosti.

7 vecí, ktoré úspešní robia po prebudení.
Ranná rutina na ceste k výnimočnosti

2. Snažím sa mať vždy uprataný kalendár a vopred sa na mítingy pripraviť. Na dôležité mítingy a prezentácie sa pripravujem minimálne deň vopred, aby som nebola pod časovým tlakom. V rámci prípravy si niekedy píšem poznámky, potom mám väčšiu istotu, že na nič podstatné nezabudnem. Keď nasledujú mítingy jeden za druhým, človek sa musí rýchlo preorientovať na novú tému. Vtedy sa dobrý „ťahák“ zíde. Ráno sa venujem úlohám s najvyššou prioritou a vysokou pracnosťou, aby mal aj môj tím dosť času na riešenie. 

Timea Reicher. Foto: archív T. Reicher

Timea Reicher

členka predstavenstva, riaditeľka maloobchodu  

Slovnaft

1. Jednoznačne spoločné raňajky s rodinou, aj keď sú počas pracovného týždňa dosť expresné. Verím v dôležitosť raňajok. Rodičia nás vychovali k tomu, že sú hnacím motorom človeka na celý deň. K môjmu rannému rituálu patrí voňavá káva, bez ktorej si neviem predstaviť začiatok dňa. Som veľká kávičkárka a postupom času aj čoraz náročnejšia na kvalitu kávových zŕn a spôsob servírovania. Je to asi choroba z povolania, keďže na čerpacích staniciach Slovnaft prevádzkujem Fresh Corner, čo je najväčšia sieť kaviarní na Slovensku.

Ráno výrazne ovplyvní celý váš deň.
Tu je 7 rád, ako ho správne odštartovať

2. Už nejaký čas sú súčasťou môjho rána rôzne podcasty. V aute počas cesty do práce počúvam 20 až 30 minút s čistou hlavou príspevky alebo diskusie na témy, ktoré ma zaujímajú. Zbieram informácie, ako sa iní popasovali s problémami, či ako uvažujú iní manažéri. Tiež premýšľam nad tým, ako by som nové myšlienky vedela zužitkovať pri svojej práci. Cesta autom je aj príležitosť v pokoji popremýšľať nad novým pracovným dňom. Kým prídem do kancelárie, zoradím si priority a mám aj – obrazne povedané – napísané e-maily, ktoré potrebujem odoslať skôr, než nastanú ďalšie povinnosti.

Alena Rozsypalová. Foto: archív Forbes

Alena Rozsypalová

členka predstavenstva, CFO  

VSE Holding

1. Moje ráno sa začína medzi šiestou a pol siedmou. Vždy doň patria výdatné raňajky, aby som mala cez deň dostatok energie, v prípade, že necestujem, tak aj moja rodina, aby som mala dobrú náladu. No a nakoniec ranné správy, aby som mala prehľad. Do práce, keď môžem, chodím pešo. Mám rada dlhé prechádzky. Je to dobrý spôsob, ako si ráno usporiadať myšlienky, vyčistiť hlavu a tiež udržovať  safit.

Je 7.30 ráno.
Čo všetko pred touto hodinou stíhajú úspešní ľudia?

2. Prvú hodinu v práci vždy využívam na prípravu dňa. Mám každý deň pomerne dosť schôdzok a tém, ktoré je potrebné vyriešiť a rozhodnúť, preto musím mať čas témy na prejdenie si tém a urobenie si názoru, alebo si ich chcem len pripomenúť. Využívam tento čas aj na prehliadanie e-mailov a správ z predchádzajúceho dňa. Počas dňa na to už väčšinou nie je čas. Rovnako to je čas na rannú kávu, ktorá je mojím pravidelným rituálom. 

Réka Világi. Foto: archív R. Világi

Réka Világi

predsedníčka predstavenstva  

Istermeat a.s., Euromilk a.s.

1. Moja ranná rutina veľmi závisí od toho, aké obdobie prežívam v práci. Jediný prvok, ktorý nesmie chýbať, je dvojité espresso s mliekom a maximálne do piatich minút po zobudení. Kávu si dám v posteli pri čítaní správ zo sveta. Tento zvyk je najdôležitejší rituál môjho rána. Počas leta vstávam o pol šiestej, okrem víkendov, počas ktorých je mojím cieľom kompenzovať spánkový deficit. Každé ráno potrebujem 30 minút, aby som sa aktivizovala a dostala do stavu, v ktorom som schopná či ochotná komunikovať s okolím. K tomu mi v tej polhodinke pomôžu práve správy zo sveta. Čítam ich v tomto poradí: Financial Times, Bloomberg, The Wall Street Journal, BBC, maďarské a slovenské správy. Sú to síce len dve percentá môjho dňa, ale o to dôležitejšie. Môj manžel sa často pokúša tento rituál urýchliť tým, že mi urobí kávu, aby ma čím skôr vyhnal z postele. Podľa toho, aký mám program na konkrétny deň, moje ďalšie ranné aktivity pokračujú buď rozcvičkou, alebo už rovno v kancelárii, kde skoro ráno zvyknem byť sama. Tento čas je pre mňa najvzácnejší, pretože ho mám vyhradený na zadefinovanie najdôležitejších úloh dňa. Každé ráno si dám za cieľ splniť aspoň dve alebo tri položky z môjho zoznamu úloh, ktorý sa – mám taký pocit – za posledné obdobie len rozrastá. 

Čas na ticho. Keď pochopíte, aká dôležitá je rovnováha,
budete úspešnejší

2. Podľa môjho názor sú pravidelnosť a plánovanie predpokladom úspešného dňa. Chodievať spať a vstávať vždy v rovnaký čas, zdravo jesť a cvičiť možno znie triviálne, ale je to o večná pravda. Ako som už spomínala, mne najviac pomôže nájsť si pred štartom do nového dňa pár minút, počas ktorých si v pokoji určím ciele na konkrétny deň. A pokiaľ je to možné, najmenej príjemnú úlohu vybavím hneď ako prvú.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?