3. apríla 2019

Vždy som v živote mala nutkanie pracovať tvrdo. Doslova drieť. Neustále som motivovaná a sústredená, aby som dokázala zvládnuť obrovské množstvo práce. Všetko je to síce pozitívne, no často mám problém s tým, že sa týchto vecí neviem zbaviť a prestať pracovať trebárs i v noci.

Vždy je to ešte jeden email, jeden telefonát, jeden kontrakt na kontrolu, jeden problém, ktorý treba vyriešiť a tak zoznam pokračuje ďalej a ďalej. Keď dopracujem, často je už neskoro v noci, takže mi zostáva čas už len na neskorú večeru a zamierim rovno do postele.

Máte pridlho tú istú prácu a chýba vám motivácia? Skúste týchto 10 rád

Keď sa ráno prebudím, tak sa to začne celé odznovu. A pre túto zaneprázdnenosť som taká zaneprázdnená, že zabúdam na dôležitosť rovnováhy. Zabúdam na to, že niekedy treba urobiť odstup, zhlboka sa nadýchnuť, meditovať, prechádzať sa a užívať si vôňu kvetov.

Myslím si, že je úctyhodné a tiež dobré tvrdo pracovať. Naozaj. Je však dôležité nájsť si čas na to, aby ste si užili život. Nuž, pokiaľ ide o rovnováhu v živote, tak podnikatelia sú na tom najhoršie. Viem to, pretože sama jednou som. O biznise premýšľame 24 hodín denne 7 dní v týždni a sme závislí od toho, že treba ihneď konať.

Reklama

Chýba vám inšpirácia? Týchto 5 rád vám pomôže prebudiť jej iskru

Pre to, čo robíme, sme takí zanietení, že často nevidíme všetko ostatné mimo práce. Až príliš sa sústreďujeme na to, čo treba urobiť. A tak si zabúdame všímať, aký krásny je svet okolo nás. Problémom je, že sme do práce zahĺbení až tak, že nemyslíme na rovnováhu, ktorá je kľúčovou zložkou pri dosahovaní úspechu.

Niečo na tom skrátka je, keď si od všetkého šialenstva dokážete urobiť odstup a len počúvať ticho, ktoré vás obklopí. Vďaka tomu získate perspektívu, ktorá vám môže pomôcť lepšie sa rozhodnúť, upokojiť sa a opäť sa pozerať na všetky dôležité veci. Zrazu ste schopní vidieť celú mapu toho, kam smerujete, čo máte za sebou a ako ďaleko až vlastne chcete zájsť. Áno, čas na rovnováhu je dôležitou súčasťou toho, že budete svojou najlepšou možnou verziou.

Každý z nás si musí uvedomiť, aká potrebná je rovnováha v živote. Stanovte si ciele na čas, ktorý strávite s rodinou, ale i na ten, ktorý strávite produktívne v práci. A nezabudnite na to, že si musíte stanoviť aj ciele na čas, ktorý venujete len a len sebe. Mnohí z nás si totiž zabúdajú nájsť čas sami na seba. Sme zaneprázdnení a popritom sa staráme o každého a o všetko naokolo, že na seba nemyslíme.

Urobte si každý deň čas na meditáciu. Vyčistite si myseľ a len tak seďte v tichosti. Najlepšie bude, ak si nájdete nejaké krásne a pokojné miesto. No v podstate postačuje miesto, ktoré bude tiché. Dovoľte vašej mysli zablúdiť k všetkému krásnemu, čo sa na svete nachádza. Myslite na to, akí ste požehnaní, alebo nepremýšľajte vôbec o ničom, len si užívajte pokoj. Následne vstaňte, zhlboka sa nadýchnite a vychutnajte si napríklad tú úžasnú vôňu kvetov.

Hlavné foto: Unsplash/Marion Michele

Prispievateľka Amy Rees Anderson píše pre Forbes.com o podnikaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk