26. marca 2018

Každý z nás nachádza inšpiráciu vlastným spôsobom. Niektorí na lesklých stránkach kulinárskych magazínov, iní počas prechádzky po pláži a ďalší medzi svojimi priateľmi. Ak ju nájdete, podstatné je udržať nažive jej iskru. 

Čo ak to ale vyzerá tak, že ste svoju inšpiráciu stratili? Ako ju dostanete späť? Ja ju nachádzam v čase s rodinou, umeleckých projektoch, pečení, priateľoch, turistike a čítaní.

4 rady Dana Dangla, ako prebudiť tvorivosť. Nepoľavujte v premýšľaní

Ročne prečítam 55 kníh. Okrem toho, že veľa čítam, množstvo inšpirácie a relaxu nachádzam aj pri cvičení. Tu je 5 nápadov, ktoré navrátia iskru vašej inšpirácii:

Zaobstarajte si preukaz do knižnice

Poznám ľudí, ktorí do knižnice nevstúpili od svojich detských čias. Dnešné knižnice sú ale studnicami inšpirácie. Nielen, že si tu môžete nájsť knihu (alebo e-knihu), ktorá vám pomôže s osobnostným rozvojom, ale máte možnosť prezrieť si magazíny pre váš ďalší umelecký projekt, vzdelávacie či zábavné DVD-čka a dokonca si tu môžete stiahnuť hudbu, ktorá by vám zlepšila náladu.

Reklama
Chýba vám inšpirácia? Vyskúšajte knižnicu. Foto: Pexels

Väčšina knižníc ma dokonca k dispozícii knihy na CDčkách alebo iných nosičoch, takže ich môžete počúvať pokojne aj na cestách.

Spojte sa s ďalšími ľuďmi

Každý človek potrebuje ľudský kontakt a pripojenie sa k podpornej skupine vás môže spojiť s ľuďmi, ktorí dokážu inšpirovať a motivovať. Ja som napríklad profitovala z miestnej skupiny Mastermind Group of women entrepreneurs, ktorá mi pomohla dostať môj biznis tam, kde je dnes.

Čítanie kníh vám v podnikaní môže pomôcť. Inšpiráciu nájdete aj v týchto 5 tituloch

Dokonca aj keď si myslíte, že ste introvert, tak vám kontakt s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi z vášho odvetvia môže pomôcť získať energiu, ktorú potrebujete na dosiahnutie svojho ďalšieho cieľa. Ak takéto “obchodné siete” nie sú nič pre vás, skúste napríklad navštíviť skupinu pre matky alebo robte dobrovoľníka v neziskovej organizácii.

Buďte kreatívni 

Kniha The Artist’s Way (pozn. redakcie – u nás dostupná ako Umělcova cesta: Duchovní cesta k vyšší kreativitě) od Julie Cameronovej je presne to, čo by ste mohli považovať za klasiku v oblasti tvorivej inšpirácie. Je totiž plná cvičení, ktoré vám pomôžu nakopnúť váš oheň tvorivosti – od písania a kreslenia až po filmy – a to všetko počas 12-týdňového kurzu. Túto knihu milujem, pretože zapája čitateľa do aktivít. Nemôžeme predsa niečo vytvoriť, ak nič nerobíme. A táto kniha si vyžaduje akciu.

Zapoťte sa

Pohyb je ďalšia možnosť, ako niečo zmeniť. Niektoré z mojich najväčších nápadov prichádzajú vtedy, keď som v pohybe, a to najmä v prírode. Či už ide o prechádzku s priateľom, ťažké cvičenie v telocvični alebo pokojnú večernú jogu, ak sa dostanete zo svojej rutiny, umožníte svojej mysli pracovať na ďalšej iskre inšpirácie.

Buďte dobrovoľníkom

Ak už dobrovoľníkom ste, alebo ste ním boli v minulosti, tak ste oboznámení s tými dobrými vibráciami, ktoré sa dostavia ako výsledok. Nemožno poprieť, že sa cítite skvele, ak svoj čas využijete na pomoc ostatným. Je v tom ale oveľa viac. Štúdie ukazujú, že táto aktivita je prospešná aj pre vaše telo. Môže vám to pomôcť znížiť krvný tlak, hladinu stresu a aj úzkosť.

Psychohygiena je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžu urobiť podnikatelia, aby zostali úspešní a udržali si svoju energiu v podnikaní aj v živote. Inšpirácia je toho kľúčovou súčasťou.

Hlavná foto: Pexels

Autorkou článku je Anne-Marie Faiola, ktorá je úspešnou podnikateľkou, autorkou ale aj zakladateľkou a CEO Bramble Berry Handcraft Provisions.