Nie je dnes nezvyčajné, že ľudia striedajú jednu prácu za druhou. Je teda ťažké nájsť niekoho, kto prevažnú časť svojej kariéry strávi u toho istého zamestnávateľa.
Aj napriek tomu ale existujú takí, ktorí strávia 10, 15 alebo dokonca 20 rokov v tej istej práci. Ak ste jedným z nich, môžno pociťujete trochu závisti voči kolegom, ktorí odchádzajú za novými a zaujímavými príležitosťami.
Chýba vám inšpirácia? Týchto 5 rád vám pomôže prebudiť jej iskru
Skutočnosťou ale je, že stále existujú dôvody na to, aby ste boli pre svoju prácu nadšení – a to bez ohľadu na to, ako dlho ste súčasťou spoločnosti. Musíte len opätovne objaviť svoju vášeň.
Požiadali sme preto 10 členov Forbes Coaches Council, aby vám poradili, ako obnoviť motiváciu vo svojom „starom“ zamestnaní. Tu sú:
1. Opýtajte sa samých seba, čo je vo vašej spoločnosti nové.
Stále je tu niečo „nové“. Len sme to prestali vidieť. V skutočnosti môžeme reinterpretovať niečo nové ako to „ rovnaké a staré“. Predstavujeme si, ako budú naši kolegovia reagovať ešte skôr, ako otvoria ústa. Myslíme si, že vieme, ako projekty dopadnú, ešte skôr ako na nich začneme pracovať. Nakoniec sa staneme obeťami vlastných očakávaní.
4 rady Dana Dangla, ako prebudiť tvorivosť. Nepoľavujte v premýšľaní
Pokúste sa pozrieť sa na veci s nadhľadom. Príďte do práce s otvorenou mysľou. Všimnite si, aké nové možnosti sa pred vami otvárajú. A potom z nich vyťažte čo najviac.
2. Sústreďte sa na vašu budúcnosť.
Každý by mal mať kariérny plán, pre ktorý je zapálený. Uistite sa, že je vo vašom pláne jasná cesta k tomu, ako sa dostanete z aktuálnej pozície ku konečnému cieľu. Presne pre to by ste mali byť motivovaní tým, kam smerujete. Použite túto inšpiráciu a nájdite tak opätovné nadšenie pre svoju prácu.
3. Predstavte si, čo po sebe zanecháte.
Väčšina vecí v živote vás po chvíli omrzí. Ak chcete obnoviť svoju motiváciu, môžete sa pozrieť do minulosti a taktiež predstaviť si svoju budúcnosť. Obzrite sa za tým, čo ste po sebe vo firme zanechali. Čo ste zmenili. Priznajte si, čím ste prispeli! Potom si predstavte budúcnosť. Ako môžete využiť svoje minulé úspechy na vytvorenie ešte väčšieho dosahu? Skúste si predstaviť, čo chcete po sebe zanechať a ako chcete, aby sa ostatní na vás vo firme pozerali.
4. Odhaľte hlbší význam, ktorý sa ukrýva za vašimi úlohami.
Je jednoduché zabudnúť na to, prečo vlastne v práci robíme to, čo robíme. Pri škrtaní vecí zo zoznamu úloh, či pri čistení e-mailovej schránky, často prehliadame účel našej práce. Urobte si čas a premýšľajte vo veľkom. Ako vaša práca podporuje ziskovosť spoločnosti? Potom premýšľajte v malom. Pomáhate niekomu riešiť problém? Práca, ktorú vykonávate, je cenná. Práve takéto mentálne cvičenie vám môže pomôcť obnoviť motiváciu.
5. Premýšľajte nad tým, čo môžete zmeniť.
Premýšľajte, čo vo vašom oddelení funguje dobre, a čo nie. Čo môžete urobiť, aby ste zmenili alebo zlepšili aktuálnu situáciu? Pokiaľ budete pravidelne hodnotiť, čo v podniku funguje, nielenže zamestnáte vlastnú myseľ, ale v konečnom dôsledku dávate biznisu pridanú hodnotu. A v neposlednom rade tak obohacujete svoj životopis a nachádzate stratenú motiváciu.
6. Vytvorte si systém podpory.
Keď strácame motiváciu, často prepadáme pocitu osamelosti. Zdráhame sa podeliť sa o naše pocity, pretože riskujeme, že nás niekto bude súdiť. No vedzte, že v tom skutočne nie ste sami. Je prirodzené, že vaša motivácia v zamestnaní narastá a klesá. Skúste sa preto o svoje pocity a myšlienky podeliť so zopár dôveryhodnými kolegami. Požiadajte ich tiež, aby vám poradili, ako si sami zachovali motiváciu. Počas roka môžete niekoľkokrát konzultovať, ako sa vám darí.
7. Investujte do seba a do svojho osobnostného rozvoja.
Motivácia musí byť skutočná a vnútorná. Spôsob, ako to dosiahnuť, je pozerať sa na každý deň ako na osobnú investíciu do seba samého. Požiadajte o nové úlohy, hľadajte si príležitosti na ďalšie vzdelávanie, stretnite sa s novými kolegami z viacerých obchodných jednotiek a staňte sa interným dobrovoľníkom. Motivácia je o pokroku, odhaľovaní nových myšlienok a konceptov, ktoré vám vrátia iskru.
8. Využite svoje silné stránky.
Pozrite sa na súčasnú prácu cez objektív vašich silných stránok. Pokiaľ ste skvelí v učení iných, kto by mohol chcieť, aby ste mu odovzdali svoje odborné znalosti? Keď máte silný vplyv, aké zmeny môžete navrhnúť? Ak ste inovátor, aké nové nápady môžete použiť na riešenie starých problémov? Buďte odvážni a kreatívni pri premýšľaní, kde môžete svoje silné stránky využiť.
9. Nájdite si v pracovnom dni čas na zábavu.
Urobte niečo inak! Napríklad si počas práce zapnite rádio. Stretnite sa s ostatnými mimo oddelenia, aby ste do svojho dňa vniesli rôznorodosť. Vytvorte si „šťastnú hodinku“, počas ktorej sa vy a vaši kolegovia môžete zabaviť mimo kancelárie. Nech robíte čokoľvek, nezabudnite, že zábava môže výrazne ovplyvniť váš pohľad na prácu.
10. Pripojte k práci svoje hodnoty a víziu.
Pokiaľ ste v práci už dlhšie, je veľmi jednoduché vkĺznuť do komfortnej zóny a zabudnúť na to, čo vás v prvom rade viedlo k tomu túto pracovnú ponuku prijať. Spätne si preto nájdite odpovede na otázky, ktoré odrážajú vaše hodnoty (čo je pre vás dôležité?) a vízie (čo sa snažíte dosiahnuť?). Pomáha vám vaša súčasná práca na ceste k nim?
Článok bol na stránke Forbes.com uverejnený prostredníctvom konta Forbes Coaches Council.