2. novembra 2017

Prečo sú uspešní ľudia takí úspešní? Rozmýšľajú inak a idú proti prúdu. Ich deň sa ale začína tiež len ráno, a to nejakou bežnou rutinou. Takto trávia rána ultra úspešní ľudia:

1. Pijú vodu s citrónom

Nabudí vás to hneď zrána. Fyzicky aj mentálne, a to na celý deň. Najlepšie je piť ju nalačno a počkať 15-30 minút a jesť až po tom. Čas medzitým môžete využiť na cvičenie. Citróny obsahujú vitamín C, antioxidanty a draslík.

Osem znakov, že váš perfekcionizmus sa vám úplne vymkol spod kontroly

Ak vážite menej ako 70 kíl, vypite šťavu z polky citróna, ak viac, tak šťavu z celého. Ale len s vodou, inak si to odnesú vaše zuby.

2. Cvičia

Richard Branson, Tim Cook, a Bob Iger vstávajú pred šiestou, aby si dopriali pohyb. Štúdia z Eastern Ontario Research Institute tvrdí, že ľudia, ktorí cvičia dvakrát týždenne sa cítia kompetentnejšie, či už akademicky, spoločensky alebo atleticky.

Prísť o 5 minút skôr, to je načas. Načas je neskoro. Neskoro je neprijateľné

Pohyb uvoľňuje tzv. GABA (kyselina gama-aminomaslová), neurotransmiter, ktorý pôsobí proti nepokoju. Ranné cvičenie napomáha sebadisciplíne a zlepšuje distribúciu vydanej energie počas dňa.

3. Odpoja sa

Howard Schultz začína svoj deň motivačným emailom pre svojich zamestnancov. Po tom sa ale odpojí a venuje sa cvičeniu a rodine. Keď sa zobudíte a hneď sa pustíte do emailov, Facebooku a SMS-siek, rýchlo stratíte pozornosť a vaše ráno už nepatrí vám, ale iným ľuďom. Je lepšie venovať ráno sebe a relaxu, nastaví vám to dobrú náladu na zvyšok dňa.

4. Zjedia zdravé raňajky

Ak niečo zjete, hneď sa dostávate popredu, pokiaľ ide o iných ľudí. Ľudia, ktorí raňajkujú, majú nižší sklon k obezite, majú stabilnú hladinu cukru v krvi a sú cez deň menej hladní. A to sa týka len ľudí, ktorí zjedia ráno hocičo. Ak zjete navyše niečo zdravé, benefity sú väčšie. Napríklad lepšia koncentrácia na dlhší čas.

5. Meditácia všímavosti (mindfulness)

Meditácia všímavosti je populárna medzi vysoko úspešnými CEO po celom svete. Zlepšuje vašu schopnosť sústrediť sa, kreativitu, zvyšuje EQ a pomáha zvládať stres.

6. Nastavia si ciele na deň

Benjamin Franklin bol plánovaním dní posadnutý. Vstával o 4.00 a zostavoval si rozvrh. Ak si deň naplánujete poriadne s detailami, vaše šance, že budete v dosahovaní cieľov úspešní, raketovo porastú.  Ja si veci plánujem po raňajšom rozjímaní, lebo mám čistú myseľ a ľahšie si nastavím efektívne a špecifické ciele.

7. Hovoria nie

“Nie” je silné slovo, ktoré ochráni vaše vzácne rána. Vyhýbajte sa frázam ako “asi nemôžem” alebo “nie som si istý”. Povedať nie novým záväzkom znamená, že si ceníte tie staršie a vaše ranné rituály takými záväzkami sú. Štúdia z University of California ukázala, že čím väčší problém máte so slovom “nie”, tým viac pociťujete stres.

 

Autor Travis Bradberry píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii a o leadershipe.