9. októbra 2020

Jeden zo spolumajiteľov spoločnosti Nay na Slovensku a Electro World v Česku, Peter Zálešák, patrí k podnikateľom, ktorí sa rozhodli podporovať mladé startupy. Spoločne s Jánom Kasperom vlastní investičný fond Zaka ventures. Ten sa podľa jeho slov pozerá „hlavne po firmách, ktoré nemajú pripravenú len peknú prezentáciu, ale majú aj reálnu šancu uspieť na trhu… A nejde nám o to, len niečo kúpiť a hneď so ziskom predať, ale skôr mať firmy, ktoré tu budú dlhodobo, budú prinášať hodnoty a, samozrejme, aj zarábať peniaze.“

Doposiaľ investovali do dvoch firiem – jednej hernej a jednej high-tech farmaceutickej, pričom ich celkový rozpočet na investície do startupov predstavuje štyri milióny eur a ešte zďaleka nie je vyčerpaný.

Zdravotnícky starup S-Case mieri do sveta.
Odchádza za pacientami do Severného Macedónska

O aké oblasti sa v rámci Zaka ventures zaujímate?

Momentálne sú to skôr technológie. Aktívne vo fonde sú aj naše deti. Je fajn, keď sú tu zastúpené rôzne generácie, učíme sa od seba navzájom.

Reklama

Aké investície ste už cez fond zrealizovali?

Jednou z aktivít, kde sme už investovali, je high-tech farmácia. Ide o českú firmu InStar, ktorá využíva vlastné patentované nanotechnológie v oblasti farmácie. Dokážeme vyrobiť strip s účinnou látkou, ktorý si pacient vloží do úst a strip sa rozpustí. Účinná látka sa cez sliznice dostane do organizmu podstatne rýchlejšie a vo väčšom množstve, ako keď prechádza ako tabletka cez tráviaci systém. Testujeme aj náhradu injekcií. Napríklad v prípade vírusu, akým je covid alebo akýkoľvek iný vírus, by ste nemuseli chodiť na injekciu, ale dali by ste si rozpustný pásik do úst a účinná látka z neho vám prejde do tela cez sliznice.

Aké je to prezentovať projekt investorovi?
Odpovedá päť startupov, ktoré absolvovali car pitch

V akej fáze je tento projekt?

V týchto dňoch boli podpísané prvé kontrakty so zahraničnými farmaceutickými spoločnosťami a začína sa proces klinických testov a certifikácie. Spoločnosť už predáva výživové doplnky v stripoch. Lieky však podliehajú certifikácii, preto prvé produkty prídu na trh v roku 2022.

Druhou investíciou je softvérový development, gaming, zábava, akú tam máte pozíciu?

Ide o slovenskú spoločnosť We make games. V tomto prípade ide o výrazne menšiu investíciu, ako máme v InStar, ale je dohodnutý mechanizmus jej navyšovania v prípade úspechu vyvíjanej hry.

Aký je váš rozpočet na takéto investície?

V prvej etape máme na tieto naše investície vyhradené štyri milióny eur. Ale ešte zďaleka nemáme všetko z budgetu nainvestované.

Čo musí mať firma, do ktorej sa rozhodnete investovať?

Pozeráme sa hlavne po firmách, ktoré nemajú pripravenú len peknú prezentáciu, ale majú aj reálnu šancu uspieť na trhu a byť tu dlhodobo. Nejde nám o to, niečo kúpiť a hneď so ziskom predať, ale skôr mať firmy, ktoré tu budú dlhodobo, budú prinášať hodnoty a, samozrejme, aj zarábať peniaze.

Aký je váš model vstupu do týchto firiem?

Naša filozofia je taká, že zakladatelia by v nich mali mať väčšinu a my fungujeme ako menšinový partner. Zakladateľovi alebo zakladateľom musíme uveriť, že to skutočne chcú robiť naplno, že ich myšlienka je dobrá a má to aj ekonomickú bázu. Mnohí startupisti sú skôr veľkí optimisti, ktorí veci nemajú celkom dobre spočítané. Tam im vieme našimi skúsenosťami pomôcť, poradiť. Nedávame im len peniaze, ale aktívne sa podieľame na riadení firmy. Ide o spojenie našich skúseností s mladosťou a dravosťou zakladateľov.

Veľký rozhovor s Petrom Zálešákom nájdete v októbrovom vydaní magazínu Forbes. Kúpiť si ho môžete tu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?