7. septembra 2020

Ešte pred rokom odchádzali Martin Pekarčík a Slavomír Hruška z festivalu Forbes 30pod30 ako zaslúžení víťazi car pitchu. Teraz sa ich startupové medicínske point-of-care zariadenie S-Case chystá zachraňovať životy v rurálnych oblastiach Severného Macedónska, ako aj v miestnej najvychytenejšej klinike.

Možnosť odísť do terénu získal S-Case vďaka 40-tisícovému grantu od programu OSN pre medzinárodný rozvoj (UNDP) prostredníctvom Slovak Challenge Fund a s finančnou podporou slovenského ministerstva zahraničných vecí.

Keď sa moja mama vrátila z Peru, opísala mi, aká veľká je v krajine nedostupnosť zdravotníctva, pochopil som, čo ľudí v otázke zdravia v týchto krajinách trápi najviac. Nedostatok zdravotníckeho personálu, zariadení a dostupných medicínskych dát,“ spomína medik a zároveň CEO a spoluzakladateľ S-Case Martin Pekarčík, ako vznikala myšlienka vytvoriť prenosné zariadenie.

To na základe viacerých senzorov a anamnestického dotazníka pre pacienta dokáže merať telesné funkcie človeka od arteriálneho tlaku krvi cez teplotu, glykémiu až po pulz a saturáciu.

Prvé miesto v car pitchi si odniesli startupy S-Case a Aibrace. Ich produkty dokážu zachraňovať životy na diaľku

Reklama

Prvé investície

So Slavomírom sa spoznali už v čase, keď mal S-Case akú-takú podobu a slávil prvé úspechy na súťažiach. Myslel si, že ak do tímu prinesie know-how, projekt bude hotový do niekoľkých týždňov.

Začali sme sa stretávať častejšie, až sa nakoniec stal členom tímu a pochopil, že to nebude také ľahké. Namiesto týždňa projekt trvá už dva roky a máme pred sebou štvrtú generáciu funkčného prototypu,“ dodáva Martin.

Spočiatku ich investične potiahli podnikatelia z Oravy, neskôr získali peniaze aj od venture kapitálovej firmy Brinc Accelerator. Nedávno do firmy vstúpila ako strategický investor aj firma Goldmann Systems.

Aké je to prezentovať projekt investorovi?
Odpovedá 5 startupov, ktoré absolvovali car pitch

Dokázali tak vývoj a validáciu jednotlivých generácií prototypu riešiť priamo v teréne. Každá predchádzajúca im vďaka najrôznejším pilotným projektom na Slovensku, v Česku, Albánsku a Grécku pomohla vychytať drobné muchy.

Tím S-Case dúfa, že spolupráca v Severnom Macedónsku im otvorí dvere aj k ďalším zahraničným príležitostiam. Foto: Tím S-Case

Tých totiž nebolo málo, a aby prístroj naozaj fungoval tak, ako má – dokázal na diaľku odoslať zdravotné informácie konkrétneho pacienta – nemôžu si dovoliť zlyhanie. Hlavne v prípadoch, keď je pacientom starší človek, ktorý je doma sám a od presnosti údajov nameraných pomocou S-Case by závisel jeho život.

Na podobnom princípe bude fungovať aj jeho implementácia v Severnom Macedónsku. Pacienti prestížnej Zan Mitrev Clinic, ktorí trpia kardiovaskulárnym ochorením v spojitosti s cukrovkou, budú už v apríli na diaľku monitorovaní miestnymi lekármi.

Zároveň sa zariadenie dostane aj k tehotným ženám z odľahlých oblastí, ktoré chce prostredníctvom tohto prístroja sledovať nezisková organizácia Health Education and Research Association.

Začiatok už v septembri

Aby však všetkých trinásť zariadení fungovalo v apríli bez problémov, prvý výjazd do Severného Macedónska čaká S-Case tím už v septembri. Potrebujeme sa ozrejmiť s prostredím. Zistiť, aké majú systémy a ako sa na ne napojíme – ako konkrétne bude naša práca vyzerať v praxi,“ vysvetľuje Slavomír.

Doladiť treba aj telemonitoring, pomocou ktorého sa dáta o konkrétnom pacientovi dostanú do lekárskeho počítača priamo v ambulancii.

Tím S-Case pracuje už na štvrtom prototype zariadenia. Foto: Tím S-Case

Obaja veria, že prvotný rozbeh v Severnom Macedónsku bude mať pokračovanie. Chceme si v krajine spraviť zázemie a stavať na dlhodobejšej spolupráci,“ dodáva Hruška. Zanevrieť však nechcú ani na Slovensko.

Náš zdravotný systém však v súčasnosti funguje veľmi vágne a nie je až tak otvorený inováciám. Podľa tvorcov S-case je to však na škodu. Predsa len, ak dokážu vďaka monitorovaniu telesných funkcií odhaliť zdravotný problém už v počiatočnom štádiu, môžu tak štátu, poisťovniam aj daňovým poplatníkom ušetriť v budúcnosti milióny. A to hlavne prípade, že ide o staršiu generáciu, ktorá má ťažší prístup k zdravotnej starostlivosti, respektíve sa k nej často dostáva neskoro.

Práve domovy sociálnych služieb a podobné zariadenia sú skvelým príkladom využitia nášho produktu ako z biznisového, tak aj zo zdravotníckeho hľadiska,“ dodáva na záver Pekarčík.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?