15. apríla 2019

Piatkový festval Forbes 30pod30 okrem obrovského množstva konferencií a panelových diskusií sprevádzal aj program mimo priestorov starej tržnice, a to priamo v dvoch autách Kia Pro Ceed pristavených pred jej vchodom, v ktorých prebiehal dobre známy car pitch.

Zažiť pätnásťminútovú jazdu s investorom a odprezentovať počas nej svoj projekt si nenechala ujsť desiatka startupistov, no víťazi boli napokon len dvaja. Projekt Martina Pekarčíka a Slavomíra Hrušku S-Case a startup Aibrace, za ktorým stojí Svätopluk Blažej. Oba startupy okrem výhry spája ešte čosi. Ich hlavným cieľom je zachraňovať ľudské životy v prípadoch, keď sa človek skutočne dostane do ohrozenia a reálna šanca na privolanie pomoci je takmer nulová.

S-Case pre humanitárnych pracovníkov

Podľa Slavomíra Hrušku, ktorý projekt S-Case zastrešuje hlavne z fundrisingového a strategického hladiska, ide o medicínsko-technologické zariadenie. To na základe štyroch senzorov dokáže merať všetky telesné funkcie človeka od elektrokardiografu, cez teplomer až po pulzný oximeter, ktorý slúži na meranie pulzu a nasýtenia krvi kyslíkom. „V prípade, že funkcie pacienta nie sú v rovnováhe, lekárovi príde správa s presnými údajmi priamo do jeho aplikácie a na jej základe dokáže prehodnotiť ďalší postup,“ vysvetľuje Slavomír, podľa ktorého je zariadenie vhodné hlavne pre humanitárnych pracovníkov v krajinách tretieho sveta, kde sú lekárska pomoc a osobný kontakt s pacientom ešte stále na nízkej úrovni.

Aké je to prezentovať projekt investorovi? Odpovedá 5 startupov, ktoré absolvovali car pitch

Reklama

Za celou ideou stojí študent medicíny Martin Pekarčík, ktorému pomáha šikovný tím, či už z investičnej oblasti alebo po technickej stránke. „Na nápade sa začalo pracovať v novembri roku 2018 a v januári tohto roku sme presnejšie určili, ako má produkt vyzerať,“ dodáva Slavomír s tým, že o štyri mesiace by mal byť hotový prvý prototyp.

Martin Pekarčík (zľava) a Slavomír Hruška stoja za projektom S-Case. Foto: Marek Mucha

Záujem je veľký

Už teraz však tím okolo S-Case nemá núdzu o záujemcov. „Oslovili nás veľké firmy ako Philips či General Electric, ale aj organizácie pôsobiace v krajinách tretieho sveta,“ hovorí Slavomír a prezrádza, že hlavným zámerom prihlásenia sa do piatkového car pitchu bola hlavne skúsenosť. V najbližšej dobe majú totiž na pláne rokovania s prvými investormi, a to aj o vstupe do firmy.

30pod30: Vyštudovala diplomaciu, ale rozhodla sa zostať na Horehroní. A vybudovala Čučoriedkovo

Aibrace dokáže zachrániť život

Svätopluk Blažej, ktorý sa rovnako po piatku môže tešiť z víťazstva, stojí za produktom Aibrace. V tomto prípade však ide o šikovný náramok schopný na základe meraní zhodnotiť, že jeho nositeľ spadol, je v ohrození života alebo potrebuje pomoc, a následne ju na diaľku privolať. Nápad skonštruovať niečo podobné mu v hlave skrsol kvôli vlastným zdravotným ťažkostiam.

„Ja sám mám veľmi silnú alergiu a zopárkrát som kvôli tomu skončil v nemocnici. Jedného dňa som si povedal, že tam už ísť nechcem, a tak som začal hľadať zariadenie, ktoré by mi dokázalo pomôcť v prípadoch, keď chodím do lesa alebo behávam sám, no nič som nenašiel. Preto som sa rozhodol ho vyvinúť,“ vysvetľuje.

V investoroch hľadá cenné rady

Celý vývoj prebieha už rok, hardvérová príprava by sa mala ukončiť už tento mesiac. Financovanie však zatiaľ rieši svojpomocne, no aj preto, že je študent, snaží sa veci najprv nasimulovať a testovať a až potom vytvárať. Investorov však Svätopluk a jeho tím intenzívne hľadajú, skôr ako peniaze však od nich očakávajú mentoring a inú ako finančnú výpomoc.

S podobným zámerom sa Svätopluk prihlásil aj do car pitchu. „Vedomosti a konštruktívna kritika sú najcennejšie. Vzhľadom na to, že som dnešnú výhru nečakal, ešte som nestihol popremýšľať, ako ju využijem. Určite sa nám však zíde pomoc hlavne, čo sa týka marketingovej kampane. Na Slovensku totiž nemáme žiadneho stáleho partnera, ktorý by nám pomohol šíriť produkt medzi ľudí,“ dodáva na záver Svätopluk, ktorý študuje v Brne, a tam so startupom aj začína.

Hlavné foto: Slavomír Hruška (zľava) z projektu S-Case a Svätopluk Blažej z projektu Aibrace. Foto: Marek Mucha

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk