Pán Slovana

„Uvidíme sa o desať rokov,“ zažartoval Rudolf Hrubý na konci tlačovej konferencie po kúpe hokejového Slovana Bratislava. Vidieť spolumajiteľa softvérovej spoločnosti Eset medzi novinármi je veľmi vzácne, rozhovory pre média v podstate neposkytuje. Pre Forbes však odkryl zákulisie rokovaní o kúpe slovenskej legendy aj plány, ako ju chce opäť postaviť na nohy.

32 najbohatších Slovákov

Najbohatším Slovákom aj ďalší rok zostáva hlavný majiteľ developerskej skupiny HB Reavis Ivan Chrenko. Firma sa za takmer tri dekády prepracovala medzi najvýznamnejších európskych developerov kancelárskych priestorov. Chrenkov majetok poskočil na 1,65 miliardy eur a bol by ešte vyšší, nebyť pandémie koronavírusu, ktorá poslala ľudí z kancelárskych budov do ich „domácich“ zasadačiek. Celkovo si 32 slovenských boháčov a rodín delí 11,87 miliardy eur.

Ťažký rok večného optimistu

Často zvykne žartovať, že všetko vidí z lepšej stránky. S Pavlom Jakubcom pri rozprávaní ľahko nadobudnete dojem, že všetko je a bude v poriadku. Hádam po prvý raz na jeho tvári vidno aj smútok. Lokomotívou biznisu člena rebríčka najbohatších Slovákov zostáva výrobca cukroviniek I.D.C. Holding, ale s ostatnými firmami počas pandémie prechádza zložitým obdobím.

Krízy nikto nemá rád

„Zaradili sme vyšší rýchlostný stupeň v inováciách,“ hovorí Peter Zálešák, spolumajiteľ spoločnosti NAY o tom, ako jeho firmu ovplyvnila koronakríza. Investujú do nového webu, vylepšujú mobilnú aplikáciu, ale „kameň“ pre nich zostáva naďalej rovnako dôležitý.

Pripravte sa na budúcnosť

„Možno bude mať raz umelá inteligencia rovnaké práva ako ľudia,“ premýšľa Marek Rosa, herný vývojár a výskumník, ktorého firmy dosiahli vlani tržby asi 7 miliónov dolárov. Pre pandémiu sme sa rozprávali cez Zoom, zatiaľ čo on sedel v renesančnej vile zo 17. storočia v centre Prahy, ktorú nedávno kúpil. Náš fotograf však bol priamo na mieste, a tak si môžete pozrieť, do čoho Rosa okrem výskumu AI investuje peniaze.

Moderná krajina: Slovensko ako IT HUB

Ako môžeme na Slovensku vybudovať skutočný IT HUB? Zakladatelia spoločnosti Titans freelancers Róbert Dusík a Marek Greško na základe rokov skúseností zo slovenského IT prostredia hovoria, že bez snahy štátu mať špičkové IT systémy krajinu do 21. storočia neposunieme. Prečítajte si ďalší zo série rozhovorov o tom, ako zo Slovenska spraviť „Modernú krajinu“.