16. októbra 2020

Americký Forbes sa spojil s firmou Statista, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, aby spolu zostavili rebríček najlepších zamestnávateľov sveta za rok 2020. Zoznamu dominujú spoločnosti pôsobiace v oblasti IT, v softvérových a telekomunikačných službách. Top zamestnávateľom sa stal Samsung, no svojimi benefitmi v čase pandémie zaujali aj HP, Siemens či Cisco.

S cieľom zostaviť rebríček zisťoval Forbes názory 160-tisíc pracovníkov na plný a čiastočný úväzok vo firmách z celého sveta. Prieskumy sa uskutočňovali priebežne od júna do júla tohto roka a ich účastníkov žiadali, aby zhodnotili svoju ochotu odporučiť svojho zamestnávateľa priateľom a rodine.

Najlepší manažéri, ktorí ustáli pandémiu.
Namiesto prepúšťania podporili zamestnancov a ich rodiny

Mali tiež hodnotiť svoju spokojnosť s reakciami firiem na Covid-19 a ohodnotiť zamestnávateľov podľa ich imidžu, dopadu ich podnikania, rozvoja talentov, rodovej rovnosti a sociálnej zodpovednosti. Konečný zoznam tvorí 750 nadnárodných a veľkých korporácií so sídlom v 45 krajinách sveta. Ako to teda dopadlo?

Tanečná párty

Spomedzi zoznamu vyniká napríklad spoločnosť HP. Tá v apríli najala na 12 hodín dídžeja Ryana Besta, aby usporiadal virtuálny tanečný večierok pre svojich zamestnancov roztrúsených po celom svete. Cieľom bolo pozdvihnúť ich náladu a morálku v čase pandémie.

Reklama

Zhruba 2-tisíc zamestnancov sa prihlásilo na Zoom, aby tancovali so svojimi domácimi miláčikmi, plyšovými zvieratami, mali na sebe parochne a iné rekvizity. A to všetko pred svojimi šéfmi a kolegami.

„Ľuďom sa to naozaj páčilo,“ povedala Tracy Keogh, hlavná referentka ľudských zdrojov spoločnosti HP. „To, čo chcete, je spojiť ľudí a trochu im pozdvihnúť náladu. Je veľmi ťažké dostať ich cez túto pandémiu,“ dodala.

Táto aktivita spolu s ďalšími opatreniami na zabezpečenie pohody zamestnancov vyslúžili hardvérovej a technologickej spoločnosti 17. miesto v tohtoročnom rebríčku. Americká spoločnosť tiež rozšírila kritériá uchádzania sa o pomocný fond pre zamestnancov, čím umožnila každému, kto čelil finančným ťažkostiam súvisiacim s pandémiou, získať až 10-tisíc dolárov.

Zamestnanci mali tiež prístup ku konzultáciám s lekármi, kurzom varenia so šéfkuchárom s michelinskou hviezdou či ku kurzom, ktoré mali podporiť ich domáce vzdelávanie.

Ako mať spokojných a šťastných zamestnancov?
Pomôcť môže jedno z pravidiel Tomáša Baťu

Zaujímavé aktivity v čase pandémie podnikla napríklad aj spoločnosť Siemens (č.9 v rebríčku), ktorá oznámila, že jej zamestnanci môžu aj po skončení koronavírusu dochádzať do práce len 2 – 3-krát týždenne, či spoločnosť Cisco (18.miesto), ktorá dala zamestnancom dvakrát po dni voľna na podporu ich duševného zdravia.

Zo známych spoločností sa do prvej päťdesiatky dostali napríklad aj Adidas (č.11.), Nike (č.13), Accenture (č.15), Ikea (č.31), PepsiCO (č.46) a mnohé ďalšie.

Dopady pandémie

Mnohé spoločnosti, ktoré sa v zozname nachádzajú, však napriek dobrému umiestneniu doplatili na Covid-19 a jeho šírenie medzi svojimi zamestnancami.

Najznámejším prípadom je pravdepodobne Amazon (2. miesto v rebríčku), ktorý čelí súdnemu procesu. Firma údajne neposkytla zamestnancom na Staten Islande bezpečné pracovné prostredie. Navyše, najmenej osem zamestnancov Amazonu vraj na koronavírus zomrelo.

Párty sa nekončí ani počas karantény.
Milionári si cez pandémiu pozývajú k sebe celebrity

Spoločnosť však od začiatku pandémie investovala veľké prostriedky do bezpečnosti na pracovisku. V júni poskytla všetkým zamestnancom a partnerom v prvej línii bonus v celkovej výške 500 miliónov dolárov a utratila 4 miliardy dolárov na protipandemické opatrenia.

Napríklad rozdistribuovala vyše 100 miliónov rúšok svojim zamestnancom, na svojich pracoviskách zaviedla pravidelné meranie teploty či  zvýšené štandardy na dezinfekciu priestorov.

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Kristin Stoller, ktorá píše o kariére.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?