Mark Aslett dobre vie, aký dopad môže mať kríza na rodinu. Dnes je síce šéfom spoločnosti Mercury Systems, ktorá dodáva softvér a hardvér americkému letectvu a armáde, ale ako 16-ročný chlapec pracoval ako zvárač v lodenici v rodnom mestečku Sunderland vo Veľkej Británii.
Ako sa rodia lídri
Písal sa rok 1984 a mnohí pracovníci v priemysle sa práve chystali štrajkovať, keďže sa vtedajšia premiérka Margaret Thatcherová snažila obmedziť silu odborov.
„Spomínam si, že som išiel do práce a videl, aký dopad to malo na mužov, s ktorými som pracoval. Niektorí kvôli stávkam nedokázali splácať svoje účty či uživiť rodiny,“ hovorí dnes 52-ročný manažér Mark Aslett.
„Povedal som si, že ak by som sa niekedy dostal do podobnej pozície, rozhodol by som sa uprednostniť svojich zamestnancov a postarať sa o nich a ich rodiny,“ dodáva.
Tento okamih nastal o 36 rokov neskôr počas pandémie koronavírusu. Keď na jeho spoločnosť udrela kríza, rozhodol sa konať. Vytvoril fond na podporu svojich zamestnancov a ich rodín a nalial do neho milión amerických dolárov.
Príbeh manažéra, ktorý zanechal kariéru v Silicon Valley.
A stal sa šéfkuchárom v Barcelone
Pozastavil plánované prepúšťanie zamestnancov a každému z tých, ktorí pracujú v jeho závodoch, dal mesačný kredit 150 dolárov na službu Uber Eats, ktorý mohli použiť na objednávanie jedál z miestnych reštaurácií.
O niekoľko mesiacov neskôr obnovil počet platených voľných dní, počas ktorých mohli chorí zamestnanci zostať doma bez toho, aby prišli o plat. Tí, ktorí ich už použili, mali opäť ďalšie platené voľno k dispozícii.
Pre tieto, ale aj ďalšie činy, si vyslúžil miesto v novom rebríčku 25 najlepšie hodnotených CEOs počas pandémie Covidu-19, ktorý zostavila hodnotiaca spoločnosť Glassdoor.

Pridáva sa tak do spoločnosti ďalších výkonných riaditeľov firiem naprieč rôznymi sektormi, od fintechu až po letectvo, medzi ktorými sú napríklad aj zakladateľ videokonferenčného nástroja Zoom Eric Yuan, CEO cloudovej spoločnosti Box Aaron Levie či šéf administratívneho nástroja DocuSign a anjelský startupový investor Daniel Springer.
Vďaka čomu si počínali títo šéfovia lepšie ako ostatní? Namiesto toho, aby sa počas pandémie snažili vyžmýkať zo zamestnancov čo najviac a popritom šetrili na ich platoch, dali si za prioritu ich zdravie, spokojnosť a balans medzi prácou a súkromím.
Aké veľké riziko je lietať počas pandémie?
Vedci hovoria, že malé, no ľudia sa do lietadiel nehrnú
Často im ponúkli možnosť pracovať na diaľku a vo flexibilných časoch, rozšírili im rôzne benefity, ktoré sa týkali ich zdravotného stavu a zaviedli ďalšie príspevky, ktorými ich a ich rodiny počas krízy podporili.
Pri zostavovaní rebríčka najlepšie hodnotených CEOs počas pandémie analyzovala spoločnosť Glassdoor hodnotenia súčasných aj bývalých zamestnancov veľkých amerických a britských spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako tisíc ľudí. Hodnotenie prebiehalo medzi 1. marcom a 31. júlom tohto roka.
Keď sa darí…
Prirodzene, mnohí z najlepšie hodnotených riaditeľov šéfujú firmám, ktoré nielenže ustáli pandémiu, ale sa im počas nej aj mimoriadne darilo. Napríklad priemyselná spoločnosť Mercury Systems, ktorú založiť najlepšie hodnotený manažér Mark Aslett, má podľa jeho slov našliapnuté na to, aby uzatvorila fiškálny rok s najlepším finančným výsledkom vo svojej histórii.
Trhová hodnota spoločnosti dnes dosahuje 4 miliardy amerických dolárov. Tržby spoločnosti dosiahli tento rok zatiaľ 800 miliónov dolárov, čo je o 22 percent viac ako vlani. Aslett hovorí, že obranný priemysel, pre ktorý vyrábajú komponenty, nezasiahla pandémia v takom rozsahu ako ostatné odvetvia, čo vyplýva z povahy tohto sektora.
Korona zasiahla aj Coca-Colu.
Tá sa rozhodla prepúšťať a reorganizovať
Aj to umožnilo spoločnosti vynaložiť zhruba 2,6 milióna amerických dolárov na výdavky spojené s pandémiou. Aslett hovorí, že počas pandémie zdvojnásobil príplatky za nadčasy a vyplácal ich v takejto výške až do 3. júla tohto roka, kedy sa spoločnosť vrátila do starých koľají.
Mark Aslett, CEO spoločnosti Mercury Systems, sa stal najlepšie hodnoteným manažérom počas pandémie Covid-19.
Mercury Systems taktiež preplatil svojim zamestnancom členstvo v službe Care.com, ktorá im umožňuje najať si opatrovateľov pre svoje deti či iných na pomoc odkázaných rodinných príslušníkov.
„Keď som sa rozprával s akcionármi o tom, čo všetko robíme počas pandémie, jeden z nich mi povedal: Mark, mal by si sa na to pozerať ako na ďalšiu investíciu do svojich zamestnancov, ktorá sa ti z dlhodobého hľadiska vráti. Starostlivosť a empatia, ktoré svojim zamestnancom teraz ukazuješ, ti v budúcnosti oplatia svojou lojalitou a produktivitou,“ hovorí Aslett a dodáva: „Myslím, že presne to sa udialo.“
Pomoc v prvej línii
Cooper sa aj tak umiestnil na 12. miesta rebríčka najlepšie hodnotených manažérov počas pandémie. Ďalšími manažérmi zo zdravotníckeho sektora, ktorí sa v rebríčku umiestnili, sú Michael Weinstein z AIDS Healthcare Foundation (3. miesto) a Shelly Sun z BrightStar Care (č. 17).
Pandémia urobila bohatých bohatšími.
Toto je 400 najmajetnejších Američanov
Cooper hovorí, že rozhodnutie, či sa otvoria zubné kliniky, nechal na svojich zamestnancoch. „Nechceli sme, aby mali pocit, že musia chodiť do práce. Myslím, že to nebolo na nás, ale na našich zamestnancoch a na ich rodinách, aby sa rozhodli,“ dodáva.
Pre zamestnancov, ktorí sa obávali o svoje zdravie a rozhodli sa do práce nenastúpiť, založil Cooper fond na ich podporu a nalial do neho 340-tisíc dolárov.
Rovnako dovolil zamestnancom, aby si „požičali“ dva týždne plateného voľna, aj pokiaľ naň nemali nárok, z budúcich dovoleniek. No a pre tých, ktorí sa rozhodli nastúpiť do práce aj počas pandémie, zabezpečil dostatočné množstvo ochranných pomôcok.
Randite bezpečne. 12 neveľmi romantických tipov,
ako sa zoznamovať počas pandémie
Dnes sa už znova otvorilo sedem z jeho kliník, ktoré boli pôvodne zatvorené. V žiadnej z nich nedošlo k prenosu Covidu-19.
„Podobne ako každá ťažká situácia, aj táto si vyžaduje, aby sme sa vzchopili a boli k sebe úprimní. Pokiaľ neviete, čo bude alebo netušíte, ako sa zachovať, priznajte to. Buďte zraniteľní,“ prezrádza Cooper jedno z tajomstiev svojho líderstva.
Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Kristin Stoller, ktorá píše o kariére a lídroch.
Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk