8. septembra 2020

Hodnota majetku 400 najbohatších Američanov tento rok pokorila rekordných 3,2 bilióna dolárov, čo je o 240 miliárd dolárov viac ako pred rokom. Pomohol tomu trh s akciami, ktorý sa vzoprel koronavírusu. Najbohatším človekom je už tretí rok po sebe zakladateľ a výkonný riaditeľ Amazonu Jeff Bezos so svojím 179-miliardovým majetkom, a za ním nasleduje Bill Gates.

Na bohatých sa aj v súčasnej zložitej situácii, zdá sa, usmieva šťastie. Rebríček privítal 18 nových členov, ktorí svoje peniaze zarobili v rôznych odvetviach – od elektrických nákladných vozidiel až po dnes už všadeprítomný Zoom.

Miliardár zisťoval, vďaka čomu uspeli kolegovia.
Toto sa od Bezosa, Gatesa či Oprah dozvedel

Do zoznamu sa zároveň vrátilo 9 ľudí, ktorí z neho vypadli v minulosti. Dvaja členovia minuloročného rebríčka zomreli a okrem nich vypadlo aj 25 ďalších, ktorým neprialo šťastie. Desať z týchto neúspechov je možné pripísať priamo kríze súvisiacej so šírením koronavírusu.

Štvrtý najbohatší človek sveta oslavuje 90 rokov.
Aký je príbeh Warrena Buffetta?

Reklama

Kto patrí do prvej desiatky rebríčka 400 najbohatších Američanov, ktorý zostavil americký Forbes?

10. Alice Walton

•62,3 miliardy dolárov•

Alice Walton so svojím bratom Jimom. Foto: Sita/AP

Vek: 70 rokov

Zdroj bohatstva: Walmart

Alice Walton je jedinou dcérou zakladateľa Walmartu Sama Waltona. Na rozdiel od svojich súrodencov Roba a Jima, ktorí pôsobia v rodinnom biznise, sa však sústreďuje na umenie. V roku 2011 otvorila Crystal Bridges Museum of American Art v rodnom meste Bentonville v Arkansase. Tiež sa rozhodla zamerať na zlý systém zdravotnej starostlivosti v USA a v januári 2020 predstavila plány na otvorenie holistického zdravotníckeho ústavu v Bentonville.

9. Sergey Brin

•65,7 miliardy dolárov•

Brin údajne financuje high-tech projekt vzducholode. Foto: Sita/AP

Vek: 47 rokov

Zdroj bohatstva: Google

V decembri 2019 odstúpil Brin z pozície prezidenta spoločnosti Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou Google. Zostáva však akcionárom a členom predstavenstva. Spoločne s Larrym Pageom založili Google v roku 1998, keď sa stretli na Stanfordovej univerzite počas štúdia počítačových vied. Po tom, čo spoločnosť vstúpila na burzu, zmenila svoje meno na Alphabet. Počas roku 2019 sa nezúčastňoval na žiadnych verejných udalostiach spoločnosti. 47-ročný Brin údajne financuje high-tech projekt vzducholode.

8. Larry Page

•67,5 miliardy dolárov•

Larry Page odstúpil z pozície CEO v decembri 2019. fOTO: Sita/AP

Vek: 47 rokov

Zdroj bohatstva: Google

V decembri 2019 odstúpil Page z pozície CEO spoločnosti Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou Google, ale rovnako ako Brin, ostáva akcionárom a členom predstavenstva. Je zakladajúcim investorom spoločnosti Planetary Resources a tiež financuje Kitty Hawk a Opener, startupy zaoberajúce sa vývojom lietajúceho auta.

7. Elon Musk

•68 miliárd•

Musk má juhoafrické, kanadské a americké občianstvo. Foto: Sita/AP

Vek: 49 rokov

Zdroj bohatstva: Tesla, SpaceX

Elon Musk pracuje na revolúcii v pozemnej doprave prostredníctvom elektromobilov Tesla, a aj vo vesmíre prostredníctvom rakiet svojej spoločnosti SpaceX, ktorá má momentálne hodnotu takmer 36 miliárd. V roku 2018 odstúpil z funkcie predsedu spoločnosti Tesla po údajných „nepravdivých vyhláseniach“ o tom, že uvažuje o prevzatí Tesly do súkromného vlastníctva a odkúpení všetkých jej akcií po 420 dolárov za kus, čo vyvolalo šetrenie Komisie pre cenné papiere.

6. Steve Ballmer

•69 miliárd dolárov•

Ballmer je bývalým generálnym riaditeľom Microsoftu. Foto: Sita/AP

Vek: 64 rokov

Zdroj bohatstva: Microsoft

Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft viedol firmu v rokoch 2000 až 2014. Nastúpil do nej v roku 1980 po tom, čo opustil MBA program na Stanfordovej univerzite. V rovnakom roku ako odišiel do dôchodku, kúpil tím NBA’s Los Angeles Clippers za dve miliardy. Odvtedy sa venuje najmä filantropii so zameraním na odstraňovanie chudoby.

5. Larry Ellison

•72 miliárd dolárov•

Larry Ellison vlastní 35,4 % firmy Oracle, ktorú spoluzaložil v roku 1977. Foto: SITA

Vek: 76 rokov

Zdroj bohatstva: softvér

Ellison spoluzaložil softvérovú firmu Oracle v roku 1977 a svojej roly CEO sa v nej vzdal v roku 2014. Stále však pôsobí ako predseda predstavenstva a hlavný technologický riaditeľ. Oracle sa rozrástol čiastočne vďaka stabilným akvizíciám softvérových spoločností, z ktorých najväčšia bola v roku 2016 do firmy Netsuite za 9,3 miliardy dolárov. Ellison v súčasnosti vlastní 35,4 % Oracle. V decembri 2018 zaujal miesto v správnej rade spoločnosti Tesla po tom, čo kúpil tri milióny jej akcií.

4. Warren Buffett

•73,5 miliardy dolárov•

Warren Buffett oslávil nedávno 90. narodeniny. Foto: SITA

Vek: 90 rokov

Zdroj bohatstva: Berkshire Hathaway

Veštec z Omahy, ako Buffetta prezývajú, je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias. Riadi firmu Berkshire Hathaway, ktorá vlastní viac ako 60 spoločností vrátane poisťovní Geico, výrobcu batérií Duracell a reštauračnej siete Dairy Queen. Syn amerického kongresmana kúpil prvé akcie ako 11-ročný a v 13 rokoch už podával daňové priznanie. Buffett sľúbil, že sa vzdá 99 percent svojho majetku, a tento rok venoval 3,6 miliardy nadácii Billa a Melindy Gatesovcov.

3. Mark Zuckerberg

•85 miliárd dolárov•

Zuckerberg založil Facebook v roku 2004. Foto: SITA

Vek: 36 rokov

Zdroj bohatstva: Facebook

Sociálna sieť Facebook, ktorú založil a vedie Zuckerberg, sa stala hlavným komunikačným nástrojom počas „lockdownu“ v dôsledku pandémie koronavírusu. V júni tohto roku sa viac ako 1 000 inzerentov Facebooku zapojilo do bojkotu na protest proti laxnému sledovaniu nenávistných prejavov a klamlivých príspevkov politikov zo strany sociálnej siete. Zuckerberg, ktorý sociálnu sieť založil v roku 2004 na Harvardovej univerzite, vlastní 15 percent akcií spoločnosti.

2. Bill Gates

•111 miliárd dolárov•

Bill Gates sa chce venovať aj zmene klímy. Foto: SITA/AP

Vek: 64 rokov

Zdroj bohatstva: Microsoft

Spolu so svojou manželkou riadi najväčšiu súkromnú charitatívnu organizáciu na svete, ktorá sa zaoberá globálnym zdravím a vytváraním rovnakých príležitostí pre ľudí po celom svete. V máji 2020 uviedol, že vyčlení 300 miliónov dolárov na boj s pandémiou koronavírusu. Gates sa vzdal väčšiny svojich akcií v Microsofte, mnohé z nich predal, a v marci tohto roku odstúpil aj zo správnej rady spoločnosti. Založil ju v roku 1975 s Paulom Allenom.

1. Jeff Bezos

•179 miliárd dolárov•

Jeff Bezos je najbohatším mužom sveta. Foto: Sita/AP

Vek: 56 rokov

Zdroj bohatstva: Amazon

Bezos v roku 1994 založil e-commerce kolos Amazon, ktorému pandémia koronavírusu priala. Medzi marcom a aprílom 2020 prijala spoločnosť 175-tisíc ďalších pracovníkov. V apríli Bezos oznámil, že venuje 100 miliónov neziskovej organizácii Feed America, ktorá spravuje potravinové banky v USA. Bezos je stále CEO spoločnosti a vlastní 11,1 % akcií. Minulý rok previedol štvrtinu svojich akcií na bývalú manželku, ktorá sa vďaka tomu dostala po prvýkrát do rebríčka 400 najbohatších Američanov. V roku 2018 dosiahol Amazon tržby na úrovni 280,5 miliardy a rekordných 11,5 miliardy čistého zisku.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?