30. augusta 2020

Jeho majetok odhaduje americký Forbes na takmer 82 miliárd dolárov, čo ho zaraďuje na štvrté miesto v zozname najbohatších ľudí sveta. Napriek tomu žije stále v tom istom dome v Nebraske, ktorý kúpil v roku 1958 za 31 500 dolárov. Warren Buffett dnes, 30. augusta, oslavuje 90 rokov.

Buffett mal 11 rokov, keď ho jeho otec vzal z rodnej Omahy na výlet do New Yorku. Mladého chlapca však nezaujímali miesta, ktoré sú povinnými zastávkami rodín s deťmi. On totiž medzi veci, ktoré tam chcel vidieť, zaradil napríklad newyorskú burzu, spoločnosť Scott Stamp and Coin Company a firmu Lionel Train Company. Už vtedy bolo zrejmé, že z Warrena Buffetta nevyrastie priemerný chlapec. Jeho výrok z detstva o tom, že keď sa nestane milionárom do 30 rokov, skočí z najvyššej budovy v Omahe, to len podčiarkol.

Pre ľudí v jeho okolí to však nebolo nič nezvyčajné. Už ako malého ho fascinovalo všetko, čo sa týkalo peňazí a čísel – rád trávil čas v otcovej maklérskej firme, písal čísla na jeho tabuľu a čítal knihy, ktoré tam našiel. K otcovi, ktorého opisoval ako láskavého a inšpiratívneho, mal vždy veľmi blízko a neskôr v živote mu neraz ďakoval za svoj úspech. On mu totiž predstavil svet investovania a budoval jeho lásku ku knihám.

V mladom veku v ňom najviac zarezonovala tá s názvom „Tisíc spôsobov, ako zarobiť 1 000 dolárov“. Pozostávala z krátkych medailónikov ľudí ako napríklad Charles E. Hires (z firmy Hires Root Beer) či James Cash Penney (z J.C. Penneya), ktorí zariskovali a zarobili dosť peňazí na rozbehnutie vlastného podnikania. Každá kapitola sa venuje konkrétnej téme vrátane začiatkov podnikania, aj tomu, ako vymýšľať veci na predaj, či dokonca, ako získať peniaze na charitu.

Buffett knihu miloval natoľko, že sa ju naučil naspamäť a inšpirovaný praktickými lekciami začal od domu k domu predávať Coca-Cola, žuvačky a noviny. Jeho starý otec vlastnil obchod s potravinami, takže Buffett kúpil šesťkusové balenie koly za 25 centov a fľaše potom predával jednotlivo za 5 centov za kus, čím dosiahol 20 % zisk. Medzi jeho ďalšie aktivity patrili predaj použitých golfových loptičiek či predaj popcornu na futbalových zápasoch na univerzite v Omahe.

Reklama

Prvá investícia

Svoju prvú investíciu urobil Warren Buffett ako 11-ročný, keď spoločne so svojou sestrou Doris odkúpili šesť akcií spoločnosti Cities Service v cene 38 dolárov za akciu. V priebehu niekoľkých týždňov stratili takmer tretinu svojej hodnoty, no hneď na to, ako stúpli na 40 dolárov na akciu, ich Buffett predal. Keď po tomto zobchodovaní ich hodnota raketovo vystúpila na 202 dolárov, získal prvú obchodnú lekciu. Zistil, že sa nemôže náhliť s rozhodnutiami bez rozumných argumentov.

Odvtedy urobil ešte pár obchodov, napríklad spoločne s priateľom kúpili hracie automaty, ktoré dávali do holičstiev a barov, a dosť peňazí zarobil aj ako poslíček s novinami, kde manažoval ďalších 50 ľudí. Vo svojich 14 rokoch sa začal Buffett venovať obchodovaniu s nehnuteľnosťami, keď si za viac než tisíc dolárov kúpil zopár hektárov poľnohospodárskej pôdy v rodnej Nebraske, aby ju následne prenajal miestnym farmárom.

Warren Buffett (vpravo) s Billom Gatesom. Foto: SITA/AP

O 5 rokov neskôr zavŕšil štúdium na tamojšej univerzite, kde si okrem podnikania krátil čas čítaním. Knihy boli niečo, čo sprevádzalo celý jeho život. Hovorí sa o ňom, že v začiatkoch svojej kariéry denne prečítal 600 až 1 000 strán kníh, v súčasnosti údajne trávi 80 % svojho času čítaním.

Veštec z Omahy

Po ukončení štúdia sa Buffett na žiadosť rodičov rozhodol ísť na Harvard Business School, no odmietli ho. Namiesto toho šiel študovať na Columbia Business School, kde ho priviedol jeho vzor Benjamin Graman, autor knihy Inteligentný investor. Podľa Buffetta ide o najlepšiu knihu o investovaní, aká kedy bola napísaná. Práve Graham sa neskôr stal človekom, ktorý hneď po jeho otcovi miliardára ovplyvnil najviac. Miliardár bol zároveň jediným študentom, ktorý na jeho hodinách dostal A+.

Svoju vlastnú investičnú kariéru naštartoval založením firmy Buffett Partnership, v ktorej však na rozdiel od všetkých iných maklérov fungoval tak, že si provízie nebral z objemu zobchodovaných akcií, ale iba zo zisku. A ten sa mu darilo vykazovať takmer stále. Vo svojich investičných a obchodných aktivitách bol taký presný, že často dokázal predpovedať vývoj trhu i nové trendy a dokázal nájsť podhodnotené firmy s veľkým potenciálom. Aj preto si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy.

Warren Buffett a ďalší lídri svetového biznisu. Foto: SITA/AP

Ako píše americký Forbes, Warren Buffett ide do rizika, nie však do takého, aké si asi predstavíte. O miliardároch si zvykneme myslieť, že sú to priekopníci, ktorí investujú velikánske sumy a nemajú problém „riskovať všetko“, aby dosiahli vysokú návratnosť. Buffett sa však púšťa do iných typov rizík, konkrétne kalkulovaných rizík, a má vyhranený názor, ako spravovať peniaze. Tradične vsádza skôr na tradičné odvetvia a firmy so zdravým vedením, investuje dlhodobo („navždy“) a je odporcom vysokých poplatkov.

Pomohol mu kurz

Zaujímavosťou je, že Buffett stále žije v tom istom dome v Omahe v Nebraske, ktorý kúpil v roku 1958 za 31 500 dolárov. Bolo to krátko potom, čo založil svoju firmu, do ktorej sedem členov jeho rodiny a priateľov investovalo celkovo 105 000 dolárov, pričom Buffett sám vložil len 100 dolárov. Do konca roka spravoval okolo 300 000 dolárov.

Dôležitým bol pre neho najmä rok 1962, keď začal investovať do vtedajšej textilnej firmy Berkshire Hathaway a o tri roky neskôr nad ňou prevzal kontrolu. Urobil z nej investičnú kapitálovú spoločnosť, ktorá dnes vlastní viac ako 60 spoločností vrátane poisťovní Geico, výrobcu batérií Duracell a reštauračnej siete Dairy Queen.

V knihe od Gilian Zoe Segala Getting There: A Book of Mentors Buffett vysvetľuje, aký veľký vplyv na jeho kariéru mal kurz verejného vystupovania zostavený uznávaným spisovateľom a lektorom verejného vystupovania Daleom Carnegiem. „Až do svojich dvadsiatich som vôbec nebol schopný hovoriť na verejnosti. Len samotné pomyslenie na to ma desilo,“ opisuje v nej.

Absolvovanie tohto kurzu si pritom Buffett cení najviac zo všetkých, ktoré v živote získal. „V kancelárii nemám ani svoj diplom z univerzity v Nebraske, ani ten z Kolumbijskej, ale práve tento certifikát, pekne zarámovaný,“ tvrdí investor.

Charita

Zaujímavosťou tiež je, že Buffett sľúbil, že sa vzdá 99 percent svojho majetku, pričom za posledných 14 rokov z neho rozdal už viac ako 37 miliárd. Warren Buffett tento rok v júli oznámil, že na charitu venuje ďalšie 2,9 miliardy amerických dolárov (2,56 miliardy eur) – prostredníctvom predaja akcií Berkshire Hathaway.

Peniaze poputujú piatim charitatívnym organizáciám, a jednou z nich je Bill and Melinda Gates Foundation, nadácia jeho priateľov, manželov Gatesovcov. Takmer 16 miliónov akcií Berkshire si ďalej rozdelia aj organizácie Susan Thompson Buffett Foundation, The Sherwood Foundation, Howard G. Buffett Foundation a NoVo Foundation.

Po odpočítaní najnovšie darovaných akcií Buffett stále vlastní 248 734 „áčkových“ akcií Berkshire Hathaway, ktoré majú hodnotu 67,5 miliardy dolárov. Vo februári tohto roku miliardár vo výročnom liste akcionárom oznámil aj plány so svojím podielom v Berkshire po svojej smrti. Podľa jeho závetu sa nijaké z akcií po jeho úmrtí nebudú predávať, ale v priebehu 12 až 15 rokov sa rozdistribuujú prostredníctvom charitatívnych grantov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?