15. februára 2018

Ak ste ako ja, tak určite poznáte aspoň jednu osobu, ktorá za niekoľko týždňov zarobila tisíce dolárov/eur investovaním do Bitcoinu. Možno sami dokonca premýšľate nad tým, že by ste do toho vrazili svoje peniaze.

Pravdepodobne sa ale obávate, že je to len „bublina“, ktorá podľa slov Warrena Buffetta neskončí dobre, prípadne to vo vás vyvoláva nadšenie spojené s úzkosťou. Nájdete tu preto otázky, ktoré by ste si mali položiť pred tým, než svoje ťažko zarobené peniaze investujete do posledných trendov:

Máte peniaze, s ktorými by ste mohli riskovať? Je samozrejmé, že pokiaľ nejde o jednoznačnú a zaručenú investíciu, existuje možnosť, že stratíte časť peňazí, ktoré investujete. To je v poriadku, ak máte čas na to, aby sa vaše úspory zotavili a tieto peniaze nepotrebujete okamžite. Uistite sa, že máte k dispozícii núdzový fond ešte predtým, než čokoľvek investujete.

12 dôvodov, prečo Bitcoin ešte poriadne klesne. Pod tisícku

Máte vysoké úrokové sadzby? Ak žijete v tom, že ušetrené centy sú zarobené centy, tak si predstavte tú zaručenú úsporu, keď splatíte svoje pôžičky, pri ktorých máte nestavené vysoké úrokové sadzby, akými sú napríklad dlžné sumy pri kreditnej karte. Ak investujete do najnovšieho kryptošialenstva, existuje možnosť veľkej návratnosti alebo aj straty. Ak radšej zaplatíte dlžnú sumu z kreditnej karty s úrokovou sadzbou 29,99%, určite sa to vyplatí viac.

Oplatí sa vaša investícia? Foto: Pexels

Plánujete si v najbližších rokoch kúpiť nehnuteľnosť? Kúpa nového domova je drahá záležitosť. Nielenže potrebujete spravidla zálohu vo výške ideálne 20% z kúpnej ceny, ale aj ďalšie financie napríklad na sťahovanie, vybavenie a akékoľvek ďalšie renovácie. Všetky úspory si budete chcieť nechať pre tento prípad.

Zmení Bitcoin spôsob, akým vykonávame platby?

Rozumiete tomu, do čoho investujete? Nezáleží na tom, či ide o akcie, dlhopisy alebo kryptomenu, dávajte si pozor na to, aby ste neinvestovali do niečoho, čomu vlastne vôbec nerozumiete. Uistite sa, že poznáte potenciálne riziká, súvisiace výnosy a náklady a ako by to zapadlo do vašej celkovej investičnej stratégie. Ak ide o niečo, o čom ste nikdy nepočuli, dobre si to preverte.

Čo poháňa vaše investičné rozhodnutie? Existuje legitímny dôvod, vďaka ktorému uvažujete o svojich investíciách (diverzikovanie portfólia alebo očakávané výnosy), alebo ste sa len nechali strhnúť davom? Opýtajte sa sami seba, či ide o skutočnú investíciu, ktorá produkuje hodnotu alebo len špekulatívnu hru, že niekto za bitcoin môže zaplatiť viac, než ste pôvodne zaplatili vy, keď ho budete chcieť predať. To neznamená, že by ste nikdy nemali “hazardovať”. Len sa uistite, že riskujete peniaze, ktoré si môžete dovoliť stratiť (a nevyprázdnite tým študijný fond pre vaše deti alebo úspory na dôchodok).

Investičný súboj roka: Nahradia kryptomince klasické burzy?

Koľko by ste chceli investovať? Ak ste zvládli všetky predchádzajúce kroky, môže byť lákavé domnievať sa, že ste si všetko dobre premysleli, avšak aj najmúdrejší investori robia chyby. Dôležité je zabrániť tomu, aby sa akákoľvek chyba stala príliš nákladnou. Vo všeobecnosti by ste nemali do jednej veci investovať viac ako 10-15% zo svojho finančného portfólia. A to bez ohľadu na to, aká lákavá a sľubná sa môže zdať konkrétna investícia.

A na koniec, aká je vaša exitová stratégia? Inými slovami, kedy by ste predávali? Napríklad si môžete určiť pravidlo, že ak vaša investícia stratí x%, tak ju predávate. To isté môžete urobiť aj v prípade zisku, nastavíte si bod, ktorý chcete dosiahnuť, a po jeho dosiahnutí predávate. Kľúčom je držať emócie mimo tohto procesu.

Ako by ste teda zhodnotili investovanie do bitcoinu s prihliadnutím na túto metodológiu? Je to múdra investícia alebo modernejšia verzia holandskej „tulipánovej horúčky“?

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľ Erik Carter píše pre Forbes.com o osobných financiách.