5. februára 2018

Keď začiatkom tohto roka vyhlásil TechCrunch tradičný úpis akcií firiem na burze (tzv. IPO – initial public offering) za „mŕtvy”, ekonomické tituly po celom svete rozprúdili rozsiahlu debatu, či je to skutočne tak. Či sme sa prehupli do novej éry, v ktorej firmy neupisujú nové akcie na burzu, ale ponúkajú na trhu vlastné kryptomeny (tokeny). Tie si môžu záujemcovia odkúpiť prostredníctvom ďalšej kryptomeny (najčastejšie Bitcoinu) alebo klasických peňazí.

Ide o takzvané ICO (initial coin offering), ktorého popularita v poslednom roku prudko narástla. Je to však skutočne tak? Alebo ide iba o ďalšiu kryptobublinu? Pýtali sme sa na názory slovenských investičných odborníkov.

Prvý názor: IPO nie je mŕtve

Napriek tomu, že množstvo akcií, ktoré vlani upísali firmy na burze v USA a západnej Európe, bolo nižšie než po minulé roky, neznamená to „úpadok” IPOs. Podľa analytika Borisa Tomčiaka zo spoločnosti Finlord je dôvodom väčšie množstvo kapitálu, ktoré firmám „rozdávajú” venture kapitálové a private equity investičné fondy. Rovnako je pre firmy prístupnejšie aj bankové financovanie.

12 dôvodov, prečo Bitcoin ešte poriadne klesne. Pod tisícku

„Logicky sa teda záujem vlastníkov firiem o umiestnenie na burzu znížil, keďže s tým sú spojené nielen priame náklady, ale aj nutnosť informovať širokú investičnú verejnosť o dianí vo firme,” hovorí Tomčiak. Navyše, počet IPOs sa minulý rok z globálneho pohľadu zvýšil na rekordnú úroveň. Dôvody však treba hľadať v Ázii.

Druhý názor: ICO je „okrajová” záležitosť

Pokiaľ porovnáme objem trhu s IPO a ICO, dostaneme úplne nový pohľad na situáciu. Minulý rok získali firmy prostredníctvom úpisu akcií na burze okolo 200 miliárd amerických dolárov. Tie, ktoré sa rozhodli pritiahnuť nový kapitál prostredníctvom emitovaných tokenov, nezískali viac ako 5 miliárd amerických dolárov. „To je skutočne malá suma, pri ktorej by mnohé tradičné burzy firmu na svoj trh ani nepustili,” konštatuje Boris Tomčiak, analytik Finlord.

Tretí názor: ICO je revolučná myšlienka

Pokiaľ chcel donedávna získať startup financie na realizáciu svojej myšlienky, musel mať najprv hotový produkt, na ktorý neskôr lákal investorov. Čo bolo náročné pre obe strany – na čas aj na peniaze.

„Avšak ICO to všetko zmenil – umožnil výborným myšlienkam a nápadom, aby uzreli svetlo sveta za desatinu času a s desaťnásobne väčšou kapacitou financovania. V podstate otvoril trh, ktorý až doteraz bol preregulovaný a obmedzený na inštitucionálnych investorov. ICO tak ponúkol inováciu pre celý finančný systém,” hovorí Ronald Ižip, analytik Trim Broker.

Naša najrýchlejšie rastúca tech firma vyvíja aplikácie pre Silicon Valley

Preto je podľa neho ICO revolučná myšlienka. „Jej krása spočíva v tom, že samotný blockchain (technológia decentralizovanej databázy, ktorá stále rastie a umožňuje rýchly a efektívny presun informácií, pozn. red.) si pomocou ICO našiel spôsob, ako zabezpečiť svoje vlastné financovanie,” komentuje Ižip.

Zároveň však jedným dychom dodáva, že inovácia neprinesie okamžitý pozitívny efekt pre všetkých zúčastnených. Môže dokonca prerásť do neželaných rozmerov, ako je to v prípade bubliny kryptomien, ktorej sme podľa neho svedkami.

Štvrtý názor: Bez regulácie sú kryptomeny len hračky

Medzi prvé úspešné ICO patrí príbeh predaja tokenov Ripplu z roku 2013, ktorý je dnes po Bitcoine a Ethereu treťou najobchodovanejšou kryptomenou sveta. Tento scenár sa v súčasnosti snažia napodobniť mnohé ďalšie kryptomeny, ktoré vydávajú tokeny, prostredníctvom ktorých chcú financovať svoj ďalší vývoj. Napriek tomu je tento trh podľa väčšiny analytikov nestabilný. Dôvodom je napríklad aj to, že ide o neregulovaný proces.

Ako sa vyvíjala cena Bitcoinu za posledný rok. Zdroj: Coindesk.com

„V súčasnosti treba kryptomeny brať ako hračku, ktorá v uplynulom roku priniesla pri špekulovaní na rast ich cien masívne zhodnotenia v stovkách či tisíckach percent. V tomto roku si však potrebujú zobrať oddychový čas. Minimálne do tej doby, kým globálne autority nepredstavia konkrétne plány na reguláciu tohto segmentu. To však môže trvať mesiace, alebo aj roky,” upozorňuje Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Na burzu ide tento rok najväčšia ropná spoločnosť sveta.
Kto ešte?

Dodáva však, že niektoré krajiny už robia prvé pokusy, ktoré by mali viesť k uľahčeniu obchodovania s kryptomenami. Pokiaľ budú tieto plány vyhodnotené investormi ako pozitívne, trh s kryptomenami môže opäť ožiť, dodáva Rosa.

Piaty názor: Najväčšia bublina v histórii

Podľa názoru Vladimíra Gešperíka, predsedu predstavenstva Capital Markets, je Bitcoin najväčšou bublinou na finančných trhoch v histórii: „Keďže reálna hodnota väčšiny kryptokupónov je blízka nule, pri cene okolo 11-tisíc USD ide o nekonečnú bublinu (koncom januára siahala hodnota Bitcoinu tesne nad 10-tisíc USD, pozn. red.).” Preto považuje väčšinu ICO za veľké riziko.

„Je absurdné, že tento kupón dnes autorizuje sieť počítačov s výkonom 20,056,949,541 GH/s (jednotka gigahashes, v ktorej sa udáva rýchlosť ťaženia kryptomien) a jedna transakcia  stojí 100 USD. Celá sieť pritom za rok spotrebováva toľko elektrickej energie, ako celý Nový Zéland, alebo dvakrát toľko, ako je ročná spotreba Maďarska,” dopĺňa Gešperík. 

Šiesty názor: Dva rôzne svety

Podľa analytika Trim Broker Ronalda Ižipa majú IPO a ICO svoje výhody, rovnako ako nevýhody. Prakticky tak ide o dva rôzne svety. „Veľkí investori vždy budú vyhľadávať bezpečnejšie spôsoby investovania do zabehaných firiem so svojou históriou, a to im ponúkne iba IPO. Naopak, malí investori majú prostredníctvom ICO šancu mať šťastie a investovať do startupov, z ktorých sa stanú veľké projekty,” hovorí.

Prostredníctvom tokenov tak najčastejšie investujú špecializované rizikovo zamerané firmy, či krypto hedžové fondy. „Síce veľa z týchto investícií skončí ako stratové, no tým, ktoré prežijú, ponúkne ICO aj 1000-percentné výnosy,” uzatvára Ižip.

Zdroj hlavnej foto: Pixabay.com