18. januára 2018

Bitcoin pokračuje na svojej ceste, ktorú by sme mohli prirovnať k horskej dráhe. 17. decembra si siahol na hranicu takmer 20-tisíc dolárov. Kryptomeny sú dnes horúcou témou pre všetkých, hlavne pre investorov. Bitcoin pritom začal rok 2017 hodnotou 963,38 dolárov a končil ho na hodnote 13 850 dolárov, čo je nárast o 1338 percent.

Je veľa dôvodov, prečo kryptomeny padajú a stúpajú na hodnote, ale hlavnými sú jednoducho dopyt a ponuka. Keďže Bitcoin a iné meny sú len v počiatočnom štádiu, existuje podľa mňa minimálne 12 dôvodov, prečo môže Bitcoin padnúť znova na tisícku alebo nižšie. Veď konkrétne 26. marca 2017 tomu ešte tak bolo.

Najväčší dopad bude mať regulácia

Viaceré krajiny zaviedli regulácie a plánujú kryptomeny takto obmedzovať. Ak budú reštrikcie príliš prísne, negatívne ovplyvnia používanie kryptomien, a preto aj ich cenu.

Južná Kórea

Jedným z takých štátov je Južná Kórea, ktorá plánuje dokonca ďalšie obmedzenia. Pred pár dňami krajina oznámila, že bude pokutovať obchodníkov, ktorí neprejdú zo svojich virtuálnych účtov, na ktorých obchodujú anonymne, k takým, ku ktorým sa viažu ich údaje a mená.

Rusko je ochotné obchodovať na burze s kryptomenou

Pozrime sa na to, ako takéto veci ovplyvňujú ceny kryptomien. Kórea najprv vyhlásila, že obchodovanie zakáže. Po tom, čo vyhlásenie poopravila, cena EOS, populárnej kryptomeny v krajine, vystrelila o 40 percent.

Japonsko

Japonci začali s reguláciou po kolapse a krachu Mt. Gox, platformy na obchodovanie s kryptomenami. Potom Japonsko tiež Bitcoin a niektoré ďalšie kryptomeny legalizovalo, čo boli v podstate pozitívne kroky, no tie rovnako môžu viesť k ďalším a ďalším pravidlám.

Každopádne, viaceré krajiny ako napr. USA sa pohrávajú s rôznymi myšlienkami regulácie. Možno obchodovanie nakoniec zakážu, čomu ale nezabránia je to, aby investori obchodovali v iných krajinách.

Nemajú „hodnotu“

Bitcoiny negenerujú výnosy alebo zisky v tradičnom slova zmysle. Ťažiari vytvárajú síce výnosy sami pre seba a obchodníci si účtujú provízie, ale Bitcoin sám o sebe nerobí nič. Nemá fyzickú podobu. Keďže negeneruje zisky alebo cash, nemôže byť odhonotený takým istým spôsobom ako iné aktíva. Zo zlata môžeme vytvoriť niečo, „čo má hodnotu“, Bitcoin je však „ukrytý“ v počítači. Ak sa pre Bitcoiny nevynájde dostatok možností použitia, dopyt po nich môže klesnúť.

Volatilita a nervozita

Goldman Sachs má tabuľku, ktorá zobrazuje dennú volatilitu Bitcoinu vs. iných investícií ako napr. WTI, zlata, S&P 500 a iných. Bitcoin má oveľa vyššiu volatilitu ako akékoľvek iné aktíva. To je dobré pre maklérov (ak vedia, čo robia), ale je to naozaj psychicky náročné pre dlhodobých investorov.

Sila finančnej páky

CBOE (Chicago Board Options Exchange – opčná burza) a CME Group odštartovali obchodovanie s Bitcoinovými opciami v decembri. Môže ísť pritom o investície s finančnou pákou s nutnosťou krytia iba 44 percent celkovej hodnoty. 44 percent je oveľa vyššie číslo ako pri iných futures, ale ak zohľadníme volatilitu a riziko, dáva to zmysel. Každopádne, ak bude cena Bitcoinu príliš lietať, držitelia zmlúv môžu pristúpiť k nútenej likvidácii, čo vyvolá tlak na cenu.

Prichádza kríza

Na portáli Coinmarketcap.com bolo pred týždňom registrovaných 1450 kryptomien. Viac ako polovica z nich mala trhovú kapitalizáciu pod 10 miliónmi USD. Bitcoin ju mal vyše 200 miliárd, napriek svojej nízkej cene – 12 300 USD).

Ostatné malé kryptomeny sa zrejme časom pominú. To by teoreticky znamenalo nižšiu ponuku kryptomien, takže investori presunú svoje peniaze do iných. Alebo jednoducho všetky investície zmiznú, čo by mohlo znížiť celkový dopyt.

Čo je to blockchain a 3 dôvody, prečo ho Slovensko potrebuje

ICO

V posledných mesiacoch je populárne ICO. V auguste minulého roka uzrel svetlo sveta napríklad Dentacoin v rámci zubárskeho odvetvia. Hodnota všetkých jeho „mincí“ bola predminulý týždeň 2 miliardy USD. Potom padla na 600 miliónov.

Dentacoin je legitímny a možno prežije, ale iné takéto počiny môžu byť podvodom. Veľké percento nových ICO sú rýchlokvasky. Ak ich bude priveľa, ublíži to dopytu všeobecne.

Hackeri

Najväčšia krádež Bitcoinov bol prípad Mt. Gox v Japonsku. Cez burzu šlo 70 percent transakcií, no vo februári 2014 ju niekto hackol. Došlo ku krádeži 850-tisíc Bitcoinov. V tom čase mali hodnotu 450 miliónov USD. Dnes by to bolo asi 10 miliárd. Minulý mesiac sa udial hackerský útok na burzu Youbit v Južnej Kórei. 4000 Bitcoinov, ktoré mali hodnotu asi 48 miliónov, bolo ukradnutých. Zákazníci prišli o 25 percent svojich aktív.

Pridaj sa

Okolo Bitcoinu je hype. To podporuje investorov, aby sa pridali. Úraduje strach z toho, že niečo dôležité premeškajú. Každá minca má však dve strany. Ak sa v jednom momente priveľa z nich rozhodne dať Bitcoinu zbohom, cena dramaticky klesne.

Ťažiari a podvody

V článku na 99bitcoins.com sa píše: „Existuje nový koncept s názvom cloud mining. Znamená to, že si nekúpite vybavenie na ťažbu sami, ale prenajmete si počítačový výkon od inej spoločnosti a dostanete vyplatený obnos na základe toho, koľko výkonu vlastníte. Spočiatku to znie ako dobrý nápad, keďže si nemusíte kupovať vybavenie na ťaženie. Ak si to ale spočítate, prídete na to, že žiadne z týchto spoločností nie sú dlhodobo v zisku. Tie, ktoré budia zdanie zisku, sú spravidla podvod a ani reálne nevlastnia žiadne vybavenie. Je to len premakaná Ponziho schéma.“

Ak toto začne páliť priveľa ľudí, dôvera k Bitcoinu klesne.

Prepojenie na kriminálne živly

Vlády sa kryptomien boja, lebo by mohli byť zneužité podvodníkmi. Tiež sa špekuluje o tom, že Severná Kórea a Rusko ich využívajú na obchádzanie sankcií. Keďže užívatelia sú anonymní a môžu byť kdekoľvek na svete, dopyt stúpa. Ak nájdu vlády spôsob, ako meny regulovať kvôli týmto obavám, dopyt sa zníži.

Tretie strany

Viacero poskytovateľov spustilo tzv. Bitcoinové debetné karty. 5. januára ale väčšine Visa Europe prikázala, aby ich zrušili, keďže sa nezhodovali s ich pravidlami. Aj keď nešlo o veľký trh, neznie to dobre a nenahráva to tomu, aby boli kryptomeny vo svete viac akceptované.

1999 a internetová akciová bublina

Kodak a Long Island Ice Tea (teraz po novom Long Blokchain Corp) sú dve spoločnosti, ktoré nedávno zmenili názov alebo oznámili, že idú vytvoriť kryptomeny alebo digitálnu menovú platformu. Akcie oboch následne poskočili hore.

Kám plány Kodaku vyznievajú ako-tak triezvo, plány výrobcu ľadového čaju sú za hranicami predstavivosti. Ak na kryptovlak naskočí priveľa firiem, začne sa to podobať na situáciu z roku 1999, teda internetovú akciovú bublinu. A to, ako všetci vieme, nedopadlo dobre.

Finančný systém sa zakladá na dôvere jednotlivcov, vlád a firiem. Aj tak už dôverujeme počítačom, ak ide o to, koľko akcií firmy vlastníme, akú hotovosť máme v banke či pokiaľ ide o transakcie na našej kreditke. Vo veľkej miere sú aj toto iba bity uložené v počítačoch po celom svete. V tom sú kryptomeny podobné. Ak sa táto dôvera nabúra, kryptomeny stratia na hodnote.

Možno to ale dopadne presne opačne. Nabudúce vás čaká článok, prečo môže hodnota Bitcoinu vystreliť aj nad 100-tisíc dolárov.

Autor Chuck Jones píše pre Forbes.com o nových technológiách.