Transakcie bez sprostredkovateľov, lepšia transparentnosť, bezpečnosť a ušetrený čas. Čo je blockchain a aké sú jeho možnosti využitia?
Blockchain je čoraz častejšie témou, ktorá neostáva len v oblasti záujmu fanúšikov technológie. Tento špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy, ktorá u chováva neustále rozširujúci sa počet záznamov, si našiel cestu k podnikateľom i politikom.
Dáta sa ukladajú do samostatných úložných celkov zvaných „block“. Tie sa zaradia do reťazca jeden za druhým, preto „chain“. Databáza je chránená šifrovaním tak, že zaručuje bezpečnosť informácií. O blockchaine sa hovorí nielen ako o technológii pravdy, odborníci v ňom vidia jeden z najviac prevratných pokrokov od vzniku internetu alebo kryptomien, s ktorými ide ruke v ruke.
Marek Môcik, prezident Blockchain Slovakia a zakladateľ digitálnej agentúry CREANET vidí naozaj široké možnosti využitia. Výhody technológie blockchain predstavujú zároveň tri dôvody, prečo ju potrebuje aj Slovensko.
1. Pretože je lacná a rýchla
Transakcie nadobúdajú vďaka blockchainu oveľa prijateľnejší rozmer. Technológia umožňuje vytvárať bezpečné a okamžité transakcie medzi stranami bez potreby sprostredkovateľa.
„Odstránením sprostredkovateľov a režijných nákladov prinášajú blockchain technológie potenciál výrazne znížiť transakčné poplatky, skrátiť čas z dní na minúty a spracovávať ich 24 hodín denne,“ vysvetľuje M. Môcik.
Švédsko chce využiť blockchain pre kataster nehnuteľností a realitný trh. Krajina si od toho sľubuje lepšiu transparentnosť, eliminovanie podvodov a úspory vo verejných financiách v prepočte vyše 100 miliónov dolárov – znížením administratívnej záťaže a byrokracie. Blockchain tak bude možno aplikovať pri kúpe nehnuteľnosti, prevode majetku, vlastníckych titulov či pri závetoch. A stačí ísť ďalej a uvažovať vo sférach obchodného registra a registra trestov, kde vyžiadanie dokumentácie predstavuje ďalšie „papierovačky“.
2. Pretože je transparentná
Najväčšou devízou blockchainu je transparentnosť. Aj preto sa nazýva technológia pravdy, objasňuje M. Môcik. Záznamy o prevodoch si môže prečítať každý, kto má verejne prístupný kľúč. To, čo už je zapísané v jednom z blockov, je zabezpečené a nemožno to retrospektívne meniť. Ide o nespochybniteľný záznam a každý ďalší záznam už patrí do ďalšieho blocku.
Potenciál technológie sa preto otvára aj tam, kde je transparentnosť a pravdu treba ako soľ – v štátnej sfére. Od overiteľnosti údajov cez verejné obstarávanie až po politické kauzy, ktoré sa viažu na uniknuté informácie – to všetko predstavuje potenciál pre blockchain, ako spraviť situáciu na Slovensku o trochu lepšou. Miningom dát by bolo možné zhromaždiť všetky aktuálne transakcie, preveriť prevody na účty, potvrdiť úhradu daní a poplatkov.
3. Pretože je bezpečná
Šifrovanie zabezpečuje, že transakcie môžu robiť len autorizovaní účastníci. Navyše, netreba medzičlánok v podobe banky, ktorej garancia bezpečia pramení z našej dôvery v jej značku. Aj tu platí, že záznamy sa už nedajú spätne meniť a všetko ostáva zaznamenané a dokázateľné. Tým sa eliminuje možnosť podvodov či transakcií, pri ktorých došlo k opätovnému neoprávnenému stiahnutiu peňazí z účtu. Informácie sú tak chránené pred prístupom a úpravami od nevyžiadaných strán.
„Už teraz sa píše o využití blockchainu na elektronické voľby, hodnoverné ukladanie katastrálnych a matričných informácií a na registráciu vozidiel. Estónsko začalo minulý rok zapisovať matričné údaje do blockchainu.“ hovorí M. Môcik z Blockchain Slovakia.
Cestou reťazovej databázy sa chce vydať aj Malta, kde premiér Joseph Muscat navrhol zaviesť technológiu do zdravotníctva. Aj v tomto prípade možno vidieť úspory času pacientov i lekárov. Vláda na Malte je o krok ďalej a už tento rok predstavila návrh prvej národnej blockchainovej strátegie v snahe aplikovať „technológiu pravdy“ do verejného života.
Blockchain na Slovensku
Aby sa blockchain stal súčasťou komerčných i verejných procesov na Slovensku, vzniklo občianske združenie Blockchain Slovakia. Spája výskumníkov, developerov, podnikateľov, regulátorov, investorov, ale aj verejnosť. „Našou ambíciou je vytvoriť realistický pohľad na blockchain,“ hovorí M. Môcik. Združenie spolupracuje s rozsiahlou sieťou expertov pri riešení technických, právnych a regulačných otázok. „V spolupráci s komerčnými spoločnosťami a dobrovoľníkmi pracujeme na experimentálnych blockchain riešeniach a ponúkame poradenstvo pri ich aplikácii v praxi,“ dodáva M. Môcik.
Blockchain Slovakia predstaví svoju víziu „technológie pravdy“ na Slovensku na rôznych podujatiach pre jednotlivé komunity, verejnosť, ale aj študentov na školách. O prednáškach pravidelne možno nájsť informácie na blockchainslovakia.sk.
Na blockchainových technológiách buduje svoju platformu aj slovenská spoločnosť DECENT, vyvíjajúca produkt zameraný na distribúciu digitálneho obsahu, ktorý umožní budovať decentralizované aplikácie s výhodami blockchain technológie. Pre tvorcov obsahu to prináša nezávislosť voči tretím stranám, plnú kontrolu a bezpečnosť ponúkaným obsahom. Platenie za obsah v sieti bude možné pomocou kryptomeny – DCT.
Spoluprácu Blockchain Slovakia so spoločnosťou DECENT bolo možno vidieť počas konferencie Metroonline 2017 v Poprade. Blockchain Slovakia prezentovala bitcoinový bankomat českého výrobcu General Bytes, ktorý je lídrom na trhu, zapožičaný spoločnosťou Time2bit. DECENT vystúpil s prednáškou o využití blockchain technológie v energetike.