29. januára 2018

Saudi Aramco, najväčia ropná spoločnosť sveta, aj tie najhodnotnejšie firmy (tzv. unicorns) zo Silicon Valley. Tento rok praje tým, ktorí sú pripravení. Na burzu sa totiž chystá hneď niekoľko svetových gigantov. Pokiaľ máte vo vrecku niekoľko stovák miliónov dolárov a chuť investovať, pozrite si prehľad svetových spoločností, ktoré sa v tomto roku rozhodli upísať svoje akcie na burzu. 

Jedným z najočakávanejších IPO (initial public offering, čiže prvotný úpis akcií firmy na burze), je tento rok prípad saudskoarabskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. Najväčšia ropná spoločnosť sveta “sedí” približne na 260 miliardách barelov ropy (barel = 159 litrov). Je zároveň najväčším svetovým producentom, v roku 2016 vyprodukovala v priemere 10,46 milióna barelov ropy denne.

Keď saudskoarabský korunný princ Mohammad bin Salman (na hlavnej fotografii spolu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom) pred dvoma rokmi oznámil, že otvorí národnú ropnú spoločnosť zahraničnému kapitálu, trhy nenechali na seba dlho čakať a začali špekulovať o cene akcií aj o tom, čo by to znamenalo pre valuáciu celej spoločnosti.

Koun otvára prvú zahraničnú pobočku v Dubaji.
Ako to Barbara Szalai dokázala?

Najčastejšie sa však spomínajú čísla, ktoré sám podporil aj saudskoarabský princ – na burzu by malo ísť 5 percent spoločnosti, za ktoré by mohla Saudská Arábia získať 100 miliárd amerických dolárov. To by  celú spoločnosť ohodnotilo na vyše 2 bilióny dolárov. Išlo by tak o najväčšie IPO v histórii, Saudi Aramco by sa stalo najhodnotnejšou spoločnosťou sveta a predbehlo by tak aj najväčšie giganty, ako sú Facebook, Microsoft či Google.

No niektorí odborníci hovoria, že tieto čísla sú “prestrelené” a cena päťpercentného balíka bude omnoho nižšia, rovnako ako celková hodnota spoločnosti. Niektorí autori si preto dokonca myslia, že ak sa potvrdí nižšia cena, IPO sa ani len neuskutoční (je to však menšinový názor).

Tento rok sa na burzu chystá aj niekoľko ďalších gigantov. Prevažne ide o veľké tech firmy zo Silicon Valley, ktorých valuácie sa rátajú v miliardách dolárov.

Hudba, taxi, ubytko

“V súčasnosti je veľký dopyt investorov po nových technologicky založených spoločnostiach, ktorým rýchlo rastie základňa užívateľov,” hovorí Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Finlord.

Medzi takýmito spoločnosťami je napríklad Airbnb, služba na zdieľanie ubytovania. Brian Chesky, CEO a spoluzakladateľ, sa v marci 2017 v rozhovore pre magazín Fortune vyjadril, že IPO je dvojročná záležitosť, pričom firma sa k tomuto obdobiu nachádzala “na pol ceste” tohto procesu. Dá sa tak očakávať, že k úpisu na burzu dôjde v priebehu tohto roka. Predbežná valuácia firmy sa pritom odhaduje na 30 miliárd dolárov.


Podľa odhadov amerického magazínu Forbes  má Brian Chesky (na fotografii), CEO a co-founder Airbnb, majetok o hodnote 3,8 miliárd dolárov a patrí medzi 500 najbohatších ľudí sveta. Foto: SITA/AP/Jeff Chiu

Ďalšou tech firmou, ktorá by mohla ísť tento rok “s kožou na trh”, je Spotify – najväčšia hudobná streamingová služba sveta. Podľa agentúry Reuters má Spotify viac ako 140 miliónov aktívnych užívateľov, pričom 60 miliónov z nich je platiacich užívateľov (čo je dvojnásobne väčší počet, než vykazuje ich najväčšia konkurencia – Apple Music). Minuloročná valuácia firmy dosiahla 19 miliárd dolárov.

Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré plánujú ísť tento rok na burzu, patrí Dropbox (zdieľané úložisko s predbežnou valuáciou 10 miliárd dolárov), taxislužba Lyft (s valuáciou 11 miliárd dolárov), či IT spoločnosť Palantir Technologies (s valuáciou 20 miliárd dolárov), za ktorou stojí Peter Thiel, jeden zo zakladateľov platobnej brány PayPal. V súvislosti s možným úpisom na burzu sa spomínajú aj ďalšie technologické giganty, ako sú Pinterest, SurveyMonkey, Reddit, Uber (aj keď pravdepodobne sa tak stane až v roku 2019) alebo WeWork.

Jeff Bezos je síce závratne bohatý, ale nie je to najbohatší muž v histórii

“Teraz je na IPO veľmi vhodný čas, keďže apetít investičnej verejnosti po nových spoločnostiach je obrovský. Ekonomike sa darí a spomenutým firmám rýchlo rastú tržby. Pokiaľ budeme predpokladať, že silný rozmach bude pokračovať ešte 2 alebo 3 roky, tak teraz je najvyšší čas na IPO,” hovorí analytik Finlord.

Plány investorov

No vysoké valuácie nie sú jediným faktorom. Prakticky každý zo zmieňovaných startupov je financovaný externým venture kapitálovým fondom. Dôležitý je tak i zámer manažmentu a interných investorov.

“Tieto fondy majú obmedzenia od svojich investorov, pričom ich požiadavkou je väčšinou výstup zo startupovej investície v horizonte 5 až 8 rokov. Uvedené firmy už fungujú dlhšie ako 5 rokov, takže sa dá povedať, že z pohľadu externých investorov sú vhodné na predaj verejnosti,” vysvetlil Tomčiak.

Zdroj titulnej foto: SITA/AP