18. augusta 2017

Predstavuje Bitcoin hrozbu pre biznis modely spoločností Stripe a PayPal?
Pôvodne sa táto otázka objavila na Quora. To pravé miesto na načerpanie nápadov a zdieľanie vedomostí. Ľudia sa učia jeden od druhého, snažia sa lepšie porozumieť svetu.

Odpovedá Peter Berg, odborník na platby, investície, startupy a podnikanie na Quora.

Predstavuje Bitcoin hrozbu pre súčasné biznis modely spoločností Stripe a PayPal? S veľkou pravdepodobnosťou nie.

V dlhodobom horizonte môžeme uvažovať aj nad touto možnosťou. Avšak, len v prípade, že Bitcoin svoju prítomnosť na trhu výrazne rozšíri a ľudia začnú túto kryptomenu pravidelne využívať na prevod transakcií. Momentálne preferujeme už dlhodobo zaužívané spôsoby. Bitcoin zatiaľ nepredstavuje pre existujúcich poskytovateľov platieb žiadnu hrozbu.

Práca s Bitcoinom si vyžaduje dostatočné technické zručnosti. Služby, ktoré dnes poskytujú PayPal a Stripe, by museli byť už bežnou súčasťou transakčného mechanizmu Bitcoinu. Napríklad, vlastná Bitcon peňaženka.

Na bezproblémové spracovanie platieb potrebujeme menové rezervy. Ani Bitcoin nie je výnimkou. Obchodník by mal vedieť v kryptomene nielen platby prijímať, ale ňou aj platiť zamestnancom. Ak takáto možnosť nie je dostupná, samozrejmosťou by mala byť bezproblémová zmena Bitcoinu na bežnú menu. Potrebujeme jednotný spôsob platby na miestach, kde Bitcoin nebudú akceptovať.

Pravdepodobne budú Stripe, PayPal a obdobne zamerané spoločnosti spracovávať Bitcoin platby rovnakým spôsobom, ako platby v klasických menách. Ak sa Bitcoinu nepodarí nahradiť klasické meny (predovšetkým dolár a euro), a jeho popularita zostane na dnešnej úrovni, obchodníci budú potrebovať pomoc so spracovaním transakcií a peňažnými prevodmi.

V súčasnosti obchodníci akceptujú Bitcoin len kvôli publicite, prípadne kvôli špecifickej demografickej polohe zákazníka. Na väčšinu transakcií sa vyžíva Bitcoin v kombinácii s ďalšou menou. Aby sa obchodníci pri zmene meny vyhli vysokej volatilite, spolupracujú na transakciách, ktoré využívajú výhradne túto kryptomenu, so spoločnosťami ako Stripe.

Napríklad, ak má 1 BTC hodnotu 2 500 dolárov v čase transakcie, ale len 2 000 dolárov v čase, kedy obchodník platí účty, bude mať stratu 20 percent z hodnoty. Vyhnúť sa takémuto druhu volatility nie je ľahké. Stripe a ďalšie spoločnosti, ako Coinbase umožňujú obchodníkom okamžitú zmenu meny. Tak sa zaistí, že aj v čase transakcie má 1 BTC hodnotu 2 500 dolárov. Transakcia v dolároch potom nie je pre obchodníka stratová.

V prípade Bitcoinu návratnosť ani riešenie konfliktov nie sú úplne jednoznačné. Ak platíme kartou Visa alebo MasterCard, hodnota platby je jasne daná, pravidlá a požiadavky na obchodníka aj zákazníka sú presne definované. Ak za iPad zaplatíte Visa kartou a obchodník vám namiesto neho pošle tehlu, vy ako zákazník, za podvod nenesiete žiadnu zodpovednosť. V prípade, že ste na platbu použili Bitcoin, pomoc vám nikto negarantuje.

Transakcie s Bitcoinom sú nezvratné. Súčasťou tradičných platobných spôsobov sú ochrana zákazníka a systém riešenia sporov. Bitcoin tieto možnosti neposkytuje. Banky, Stripe, PayPal a Visa hrajú dôležitú úlohu pri ochrane zákazníkov a obchodníkov. Niekto však bude musieť spracovať aj chránené Bitcoin platby. Za túto časť transakcie momentálne zodpovedá PayPal a Stripe. Obchodník aj zákazník by boli inak úplne nechránení.

Menové operácie, nákup, spracovanie platieb a ostatné peňažne transakcie budú aj v budúcnosti veľmi hodnotnými funkciami pre obchodníkov. Stripe ani PayPal sa Bitcoinu nemusia vôbec obávať.

Pôvodne sa táto otázka objavila na Quora. To pravé miesto na načerpanie nápadov a zdieľanie vedomostí. Ľudia sa učia jeden od druhého, snažia sa lepšie porozumieť svetu. Quora môžete sledovať na Twitteri, Facebooku a Google+.