12. apríla 2019

Šiesty ročník podujatia 30pod30, pri ktorého organizácii spojili sily slovenský a český magazín Forbes, opäť prináša do bratislavskej Starej tržnice množstvo zaujímavých udalostí a hostí. Poďte si s nami vychutnať tie najzaujímavejšie udalosti dnešného dňa. 

Pre online rebríček tohtoročných finalistov 30pod30 kliknite tu

Raňajky s Forbesom, diskusia na tému Tridsať rokov po revolúcii. Čo sa zmenilo v živote, biznise a v Československu, Car Pitch podnikateľských inovácií a nápadov, množstvo rozhovorov, „grilovačka šéfkuchárov“, súťaže, networking, odovzdávanie cien tohtoročným finalistom 30pod30 či after party. Na všetkých zúčastnených festivalu mladej energie dnes čaká celodenný bohatý program.

Takto to dnes vyzerá v Starej tržnici:

17.07: Týmto sa československý festival mladej energie končí. Ďakujeme za to, že ste boli aspoň takýmto spôsobom s nami.

17.00: Víťazom u investora Jaroslava Trojana sa stal S-case. Za víťaza vo svojom aute Ján Žovin vyhlásil Svätopluka Blažeja a jeho projekt aibrace.

16.56: Na pódium prichádzajú investor a mentor Jaroslav Trojan a Ján Žovin z programu Slovenskej sporiteľne pre začínajúcich podnikateľov. Onedlho vyhlásia víťaza Car pitchu. Trojan hovorí, že ho prekvapila vyspelosť zapojených. Žovin tvrdí, že oproti minulému roku vidí to, že úroveň sa zvyšuje. “Nechajte investora, nech sa pýta. Inak nezískavate spätnú väzbu,” radí Trojan, čo robiť v prípade, ak chcete svoj projekt predstaviť investorovi.

16.53: Ocenení členovia rebríčkov Slovenského a Českého Forbesu 30 POD 30 2019 si preberajú ocenenie. 

16.51: Čo by ste poradili začínajúcim gastro podnikateľom? “Začať, vydržať a robiť to stále poctivo. Gastro nie je typ podnikania, na ktorom sa dá zbohatnúť,” myslí si Zuzáková. Forejt na danú otázku odpovedá: “Treba si uvedomiť, že predávame služby, a nepremýšľať o tom, že otvorím si podnik a idem na tom zbohatnúť. A pokiaľ máte investora, tak sa nenechajte ovplyvniť jeho názorom, ale robte to podľa seba, robte to tak, ako vy chcete, robte to poctivo a s láskou.”

16.42: Diváci sa pýtajú Zuzákovej, či príde Būcheck aj na Slovensko. “Pravdepodobne nie, zatiaľ sa nechystáme rozširovať ani v Českej republike,” odpovedá.

16.36: “Asi rok a pol sme boli na firmu len dvaja a pracovali sme 17 hodín denne. Kedysi som bola na Vianoce sama doma a bola som nervózna z toho, že nie som v práci. Nenazvala by som to vyhorením, ale mala som na seba vysoké nároky,” hovorí Zuzana Zuzáková.

16.32: “Mal som dopyt, ktorý bol veľmi finačne zaujímavý, ale už by som začal robiť niečo, čo ma nebaví. A to už by celá tá práca išla dole vodou,” odpovedá Forejt na to, či by chcel radšej slobodu v tvorbe alebo peniaze.

16.28: Nasleduje Hot seats: Grillovačka šéfkuchárov. Debatovať budú Zuzana Zuzáková, spoluzakladateľka streetfoodového hitu Būcheck, a Přemek Forejt, šéfkuchár & majiteľ oceňovanej reštaurácie Entrée. Obaja sa navzájom pochválili, keď povedali, že by nezvládli robiť tak skvelo prácu toho druhého.

Nedáte si Būcheck? Koncept mladých Slovákov sa v Brne stal hitom

16.21: Márie Salomonová, zakladateľka neziskovej organizácie Nevypusť duši, ktorá sa venuje osvete v oblasti duševných chorôb, odpovedá na otázku, či aj rebríčky ako 30pod30 neprispievajú k tlaku na ľudí byť úspešný, ktorý môže viesť k burnoutu: „Ide o to, akých ľudí do takéhoto rebríčka dáte. Pokiaľ sa tam objavuje len jeden typ osobností, ktorých život je naviazaný len na výkon, tak to k tomu môže prispieť. Mám však pocit, že v rebríčkoch sa čoraz častejšie objavujú osoby, ktoré môžu mať naopak pozitívny vplyv na ostatných aj v tejto téme.“

16:09: Podľa psychiatria Martina Ondrejkoviča dnes ľuďom častejšie chýba pocit vnútornej hodnoty a potrebujú ju získavať z vonkajších zdrojov, napríklad vďaka úspechu v práci. Aj to je dôvodom, prečo sa na ňu upnú a majú väčšiu tendenciu vyhorieť

16:07: „Je to ako keď do jednej zásuvky zapojíš naraz rýchlovarnú kanvicu, umývačku a mikrovlnku, a to vyhodí poistky,“ opisuje svoju skúsenosť s burnoutom dizajnér Jakub Ptačin.

16:00: „Syndróm vyhorenia má viacero fáz a ja som sa ‘úspešne’ dostal až do tej poslednej. Niekoľko mesiacov som nebol schopný vyjsť z domu, mal som dokonca problém si ísť vybaviť podporu na úrad,“ hovorí psychiater Martin Ondrejkovič. Celý jeho príbeh nájdete v špeciálnom projekte Forbes Nevyhorení.

15.55: Šéfredaktor slovenského Forbesu predstavuje špeciálny projekt magazínu, v ktorom sa dočítate 12 príbehov ľudí, ktorí zažili burnout.

Aké je to, keď človek vyhorí? Odpovedajú tí, ktorí si burnoutom prešli, alebo boli blízko vyhorenia. Na pódium prichádzajú Dominika Žiaková, head of Investor Relations, IPM LLP, Marie Salomonová, CEO a founder, Nevypusť duši, Jakub Ptačin Martin Ondrejkovič, lekár, psychiater, psychoterapeut & lektor.

15.20: “Niekedy nemám úplný dosah na všetko, čo by som potreboval, a tak cítim trošku sklamanie, že nemôžem veci dotiahnuť do dokonalosti,” odpovedá Viktor Pieš na otázku, čo mu najviac prekáža na práci vo veľkej firme.

15.05: Na pódiu bude prebiehať debata na tému, či ísť do vlastného biznisu, alebo pracovať v korporáte. Rozprávať budú Edit Szabó, Europe Marketing Director, BARE International (Maďarsko), Viktor Pieš, Executive Director, Solitea Slovensko, a Lumír Kunz, CEO, Aukro (Česko).

15.03: Košeľa Mikolasa Josefa sa vydražila za 2500 €. 

14.52: Práve sa začala dražba košele speváka Mikolasa Josefa, člena rebríčka 30 pod 30 Forbes Česko. Mikolasa magazín Forbes Česko v spolupráci so spoločnosťou Vermont vybral medzi 18 inšpiratívnych ľudí roku 2018. Výťažok z dražby poputuje na podporu Nesnězeno, projektu bojujúceho proti plytvaniu jedlom. Vyvolávacia cena je 120 €.

14.45: Ako pritiahnuť pozornosť venture kapitálového investora? “Nesnažte sa zaujať VC fond e-mailom alebo telefonátom. Nechcem znieť ako hulvát, ale naozaj, zožeňte si niekoho, kto vás predstaví, to sa cení omnoho viac,” odpovedá Paul Jozefak.

Podobne s ním súhlasia aj ďalší investori. “Neznášam súhlasiť s Paulom, ale má pravdu. Nebuďte súčasťou davu, odlíšte sa, buďte hluční, urobte niečo šialené – a možno to vyjde, možno nie,” radí startupom Ondřej Bartoš, partner Credo Ventures.

“Nachystajte si odpoveď na tú základnú otázku: Prečo by mal investor počúvať práve vás?” radí Marián Kováč, partner Deloitte. “No a nikdy neklamte, to sa vám vráti,” zhodujú sa investori.

14.28: Publikum kladie investorom cez aplikáciu Slido otázku, do akých sektorov sa oplatí najviac investovať a do akých by sme ako ľudstvo mali chcieť čo najviac investovať. Podľa Mariána Kováča, partnera Deloitte, je odpoveďou zdravotníctvo a inovácie v tomto odvetví. Peter Balogh, tech angel entrepreneur maďarského pôvodu, hovorí, že najdôležitejšie sú podľa neho vzdelanie a tiež HR.

Ondřej Bartoš z Credo Ventures súhlasí, že vzdelanie je veľmi dôležité a dodáva, že ak by existovala “čarovná palička”, ktorou by sa dalo niečo zmeniť, chcel by zmeniť práve prístup a úroveň ku školstvu v Česku a na Slovensku. Taktiež dodáva, že je veľkým zástancom automatizácie, ktorá môže “mnohých zamestnancov odbremeniť od nudnej práce.”

Maciej Malysz, partner poľského fondu Inovo, hovorí, že je dôležité investovať do ľudského kapitálu v zdravotníctve, ktorý sa môže podľa neho v dohľadnom čase vyčerpať. Paul Jozefak, nemecký investor slovenského pôvodu, hovorí, že podľa neho je najdôležitejšie investovať do odsoľovania morskej vody, prípadne do iných spôsobov zachovávania a zveľaďovania vodných plôch. “Desí ma, keď sledujem, ako bohatí ľudia skupujú veľké plochy naplnené vodou – to znamená, že sa na niečo pripravujú.”

Jens Lapinski, anjelský investor z Nemecka, súhlasí s Jozefakom, že investície do odsoľovania alebo recyklácie pitnej vody sú extrémne dôležité. Podľa neho to súvisí aj s investíciami do lacnej a udržateľnej energie.

Foto: Marek Mucha

14.18: Paul Jozefak, nemecký investor slovenského pôvodu, hovorí, že pre slovenský startupový ekosystém je potrebné, aby tu fungovalo aspoň 100 startupov, a ak desatina z nich uspeje, celé prostredie sa posunie dopredu. Podľa ostatných členov rebríčka sú tieto očakávania prehnané. “Rád sa o tom pohádam,” zažartuje Jozefak.

Či záleží pri hľadaní kapitálu na tom, odkiaľ startup pochádza? “Na tom vôbec nezáleží, keď ste dobrý startup, dostanete peniaze, keď nie, nedostanete nič. Neplatí, že ako startup súťažíte so Silicon Valley alebo so strednou Európou, vy súťažíte so svetovými firmami z Indie a Číny, kde desiatky až stovky ľudí robia šesť dní v týždni, nezriedka viac ako desať hodín denne a prespávajú v kanceláriách. To sú ľudia, s akými súťažíte, ak chcete uspieť,” hovorí Jozefak.

“Nesúhlasím s tebou, a celkom rád,” hovorí Ondřej Bartoš z Credo Ventures a dodáva, že podľa neho je dôležité, či je startup zo strednej Európy, alebo celkovo to, z akého regiónu pochádza.

14.10: Aký je investorský potenciál strednej Európy? Na túto otázku odpovedá šestica investorov z tohto regiónu, ktorá sa zároveň zamýšľa nad tým, čo je potrebné pre startup zo strednej Európy, aby vyrástol na jednorožca s valuáciou nad miliardu dolárov.

Ondřej Bartoš z Credo Ventures na začiatok spomína rumunskú technologickú spoločnosť UiPath, ktorá doposiaľ získala kapitál takmer pol miliardy amerických dolárov a v súčasnosti má otvorené investičné kolo v Series D na ďalších 400 miliónov amerických dolárov.

Medzi ďalšími dobrými príkladmi menuje Bartoš predchádzajúce startupy Andreja Pančíka, menovite Prizeo, Represent a Blue Vision Labs, z ktorých posledné dva predal podľa medializovaných informácií za približne 100 miliónov dolárov.

13.45: Na pódiu vystúpila Laura Hof, dcéra „Icemana“, zakladateľa Wim Hofovej metódy a jej inštruktorka. Tá sa skladá z dýchacích techník, meditácie a otužovania, a jej cieľom je vedomá kontrola systémov v tele.

„Veľa ľudí je pred svojou prvou skúsenosťou s kaďou plnou ľadu nervózna, ale pre mňa to bolo celkom ľahké. Bola som na to trénovaná celý život,“ hovorí so smiechom. Začiatočníkom však odporúča začať s ľadovými sprchami.

12.05: Jan Pichl, líder vedeckej skupiny Alquist na Českom vysokom učení technickom, ktorá vyvíja univerzálneho chatbota a s projektom dosiahla 2. miesto na súťaži Alexa Prize, rozpráva o úspechoch tímu. “Boli sme nadšení, že sme schopní konkurovať svetovým univerzitám,” spomína. “Ukázalo sa totiž, že všetci, ktorí riešia takéto projekty, začínajú od nuly.”

Na pódiu komunikuje Pichl s digitálnou asistentkou Alexa a snaží sa o zmysluplnú konverzáciu. “Spievať viem len ako začiatočník,” varuje Alexa a spieva popové hity.

11.46: Kinga Jentetics, co-founderka a CEO maďarského startupu PublishDrive, ktorý pomáha distribúcii e-bookov, bola pred dvoma rokmi zaradená americkým Forbesom do celoeurópskeho rebríčka 30pod30. Ročne pomáha priniesť na trh okolo 200-tisíc e-kníh.

Jentetics hovorí, že autori, ktorí publikujú klasické knihy, zvyčajne dostanú iba desať percent zo všetkých zárobkov, ktoré predaje kníh vygenerujú. Pri elektronických knihách sa tieto zárobky môžu vyšplhať až na 60 percent.

11.25: Na pódiu sú Peter Ondrúška a Lukáš Platinský, dvaja z troch founderov startupu Blue Vision Labs, ktorý koncom minulého roka odkúpila taxislužba Lyft, najväčší súper amerického gigantu Uber, za medializovaných 100 miliónov dolárov.

“Keď sme boli na doktorandskom štúdiu na Oxforde, tak sme dostali crazy nápad, pomôcť uskutočniť samojazdiace autá. Nevedeli sme o nikom, kto by to dokázal. Pozreli sme sa na seba a povedali sme si: Skúsme to,” hovorí Peter Ondrúška a dodáva: “Tak sme raisli kapitál (17,5 milióna dolárov od fondu Google Ventures a ďalších) a išli do toho.”

Najlepšie rozhodnutie, aké miliónoví chlapci zo Slovenska kedy učinili? “Pre mňa jednoznačne venovať sa technológiám, veľmi ma to baví,” odpovedal Lukáš Platinský. Pre Petra Ondrúšku to bolo vydať sa po štúdiu na Karlovej Univerzite do Silicon Valley, do firiem ako Facebook, Google a Microsoft, kde stážoval.

Po dvoch rokoch v utajení predali firmu za 100 miliónov.
Kto sú chlapci z obálky Forbesu?

Publikum sa prostredníctvom aplikácie Slido opýtalo otázku: Kto je na konci dňa zodpovedný za autonómne auto – výrobca alebo platforma, ktorá ich používa, ako napríklad Lyft alebo Uber?

“To sa ešte len ukáže, pretože toto je tak disruptívne odvetvie, že to úplne zmení ekonomiku. Podľa mňa budú ľudia čoraz menej autá vlastniť a omnoho viac používať. Potom sa nám bude v mestách aj lepšie žiť,” povedal Ondrúška na záver.

11.10: Na pódium prišiel Jiří Třečák, founder českého startupu Supernova, ktorý sa ako prvý český startup v histórii dostal do prestížneho startup inkubátora Y Combinator v Silicon Valley.

Supernova sa za pomoci umelej inteligencie pokúša o automatizáciu programovania. “Myslím si, že sme k tomu najbližšie na svete, aby sme to dosiahli,” povedal. Startup má doposiaľ naraisovaných 650-tisíc amerických dolárov, z toho 500-tisíc od fondu Credo Ventures a zbytok nedávno získal od Y Combinatora.

“Dostali sme aj novú investíciu, ale nemôžeme o nej ešte hovoriť,” hovorí Třečák s úsmevom.

10.59: Josef hovorí o svojej ceste k hudobnému priemyslu a náročnom detstve. “V štúdiu som začínal upratovaním. Štyrikrát do mesiaca som umyl záchod a dostal som tak možnosť nahrať prvý song.” Ten sa napokon stal najpočúvanejšou pesničkou českého alebo slovenského umelca v zahraničí.

10.55: Altofa strieda mladý český hudobník Mikolas Josef, ktorý sa vlani umiestil v súťaži Eurovízia na šiestom mieste. Bol dokonca úspešnejší ako Karel Gott. 

10.48: “Rozhodol som sa, že dám prácu svojim fanúšikom,” hovorí Altof o svojej gastro prevádzke s názvom Wafland, ktorá má 76-tisíc followerov na Instagrame. A ďalšie plány? Expandovať ako Byzantská ríša prostredníctvom franšíz.

10.45: “Vďaka YouTube som sa poznal s množstvom neskutočných ľudí a otvorilo mi to rôzne dvere. Myslím, že sa nestratím.”

10. 40: Začína sa panel s názvom Offline & Online, počas ktorého si vypočujeme príbehy dvoch inluencerov. Ako prvý prichádza na pódium slovenský youtuber Peter Altof, alebo Expl0ited, ktorého kanály majú dohromady viac ako 1,6 milióna sledovateľov. Na podujatie sa však ponáhľal tak, že si zabudol obuť topánky a prišiel v papučiach.

10.36: Vojtěch Franta, člen zastupiteľstva Krajského úradu Karlovarského kraja: „Veľa ľudí sa môže zapojiť do politiky a nemusia to byť len verejne exponované miesta. Je mnoho ciest, ako sa aj mladí ľudia môžu zapojiť do verejného života.”

Foto: Marek Mucha

10.33: Vladimíra Ledecká, členka rebríčka 30 pod 30, riaditeľka oddelenia Regionálnej politiky, kancelária Prezidenta Slovenskej republiky: „Túžba spraviť niečo užitočné, niečo, čo vás presiahne a pomôže iným, je väčšia ako to, že vám (médiá) siahnu do súkromia.”

10.22: Vojtěch Franta, člen zastupiteľstva, Krajský úrad Karlovarského kraja: „Investigatívna žurnalistika, nezávislé médiá, sú jedným z pilierov demokracie a musíme ich podporovať.”

10.20: Vladimíra Ledecká, členka rebríčka 30 pod 30, riaditeľka oddelenia Regionálnej politiky z kancelária Prezidenta Slovenskej republiky: „Táto tragická udalosť spôsobila, že mnohí z nás si povedali, že nebudeme len tak sedieť, budeme aktívnejší.”

30pod30: Vladimíra Ledecká je v tíme prezidenta Kisku.
V politike s ním ostáva

10.15: Juraj Šeliga, líder iniciatívy Za slušné Slovensko: „Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sme boli konfrontovaní s otázkou, či zostaneme ticho, alebo ideme niečo robiť. No vedeli sme, že musíme niečo robiť a cítili sme, že v tom nie sme sami, cítili sme obrovskú podporu od ľudí. Strach nám nezväzoval ruky.”

10.10: Juraj Vaculík, jeden z aktivistov z Novembra 1989, spoluzakladateľ spoločnosti AeroMobil a zakladateľ agentúry Made by Vaculik: „O demokraciu a hodnoty musíme bojovať neustále, tak ako sme bojovali pred 30 rokmi, tak musíme bojovať aj dnes. Ja som ale optimista. Za 30 rokov táto krajina dosiahla fantastický pokrok. Podarili sa veci, ktoré sme si pred 30 rokmi nevedeli ani predstaviť.”

9.57: Andrej Kiska pokračuje: „Nie je jednoduché vojsť do politiky, často to znamená vystúpiť na piedestál a nechať na seba liať vedrá špiny bez toho, aby ste mali šancu sa brániť. No ako povedal Gandhi, ak chcete skutočne pomôcť krajine, musíte vstúpiť do politiky.”

Kiska opäť vyzýva mladých ľudí, aby vstúpili do politiky. “Ak ma niekto chuť vstúpiť do politiky, je slušný a čestný, prosím, zamyslite sa nad tým. Treba sa do toho pustiť a je jedno, či je to PS, Spolu, SaS, môj projekt, to je jedno. Všetci sme rozdielni, ale potrebujeme slušných ľud.”

Publikum je zvedavé aj na nový politický projekt Andreja Kisku. Neprezrádza veľa, ale hovorí: “Nový projekt bude stáť na mladých ľuďoch, na hodnotách, na slušnosti a spravodlivosti.“

9.50: Kiska na otázku šéfredaktora Forbesu Juraja Porubského, ako si spomína na svoju kampaň na prezidenta, odpovedal: „Pred siedmimi rokmi sme boli v kampani v úplne inej situácii, strana Smer-SD ovládala celý parlament, Fico chcel byt prezidentom a ak by bol, Kaliňák by sa stal premiérom. Viete si predstaviť, ako by sme odstránili morálnu krízu v tejto krajine s takouto zostavou?“

9.43: Na pódium prichádza prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. „Slovensko je nádhernou krajinou, ale to najvzácnejšie čo má, sú ľudia. Riaditelia veľkých fabrík mi vždy hovoria, že niet kvalitnejších ľudí po celom svete ako sú tí na Slovensku,“ povedal. Kiska je na podujatí poslednýkrát ako prezident. Ako povedal, je rád, že bude mať dobrú nástupkyňu, na čo publikum zatlieskalo.

9.40: Na pódium prichádza generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil: „Najprv by som sa chcel ospravedlniť, že vám kazím vekový priemer, keďže 30 už dávno nemám (úsmev).“

9.30: Začíname. Zúčastnených privítal šéfredaktor slovenského Forbes slovami: „Vitajte na 6. ročníku podujatia Forbes 30pod30 a vôbec na prvom československom podujatí 30pod30. Bude to skvelé, keďže je tu rekordná účasť, takmer 1000 ľudí.“ Hostí privítal aj Michal Mareš, senior staff writer Forbes Česko.

Hlavné foto: Marek Mucha