18. augusta 2020

„Sme psíčkari, to je proste naša vášeň,“ začína rozhovor Filip Francisty, ktorý momentálne spolu s bratom Radovanom vedie e-shop Doxbox. Ako deti nesmeli mať štvornohých priateľov, dnes ich majú dovedna päť. Zameranie na pet segment preto považujú za absolútne prirodzené.

Z lásky k zvieratám sa rozhodli prinášať na slovenský trh netradičné produkty, ktoré z ich projektu nerobia iba ďalší tuctové online chovateľské potreby. Nezničiteľná loptička? „Nerozliateľná“ miska? Žiadne čary, iba ukážka z ich portfólia.

Na začiatku biznisu boli traja

Založenie Doxboxu, ktorý vlani za 8 mesiacov fungovania dosiahol tržby vyše 120-tisíc eur so ziskom viac ako 9-tisíc eur, nebolo iba o dvoch bratoch. V apríli 2019 sa do biznisu pustili spoločne s influencerkou Viktóriou Obetkovou, ktorá je známa svojou značkou Ako so psom.

Čo sa týka počiatočných investícií, tie odhaduje Filip na 7-tisíc eur. Putovali zväčša na nákup produktov. Bratia do biznisu priniesli i svoje know-how zo zahraničia, Filip žil a pracoval v San Franciscu a Radovan zase v Londýne.

Pet Farm Family priviedol k biznisu vlastný pes.
Krmivo dnes vyrábajú z ozajstného mäsa

Viktória bola pri zrode a doterajšom fungovaní Doxboxu, no momentálne sa chce podľa Filipa naplno venovať svojej značke Ako so psom a nebyť spájaná so žiadnym e-shopom. Preto sa cesty spoločníkov nedávno rozišli.

Obaja bratia sa od začiatku venujú Doxboxu ako vedľajšiemu projektu popri iných zamestnaniach. Radovan je CEO startupu Mishiko, Filip zase pracuje v realitnej spoločnosti Reins a je Experience Directorom americkej firmy Mean Guppy. 

Bratia Radovan (vľavo) a Filip (vpravo) sú vášniví psíčkari. Psom chcú preto dopriať to najlepšie. Foto: archív Doxboxu

Svoj e-shop by chceli postupne dostať na hranicu, keď ich bude živiť naplno. „Tam ešte nie sme,“ približuje Filip a dodáva, „nedostávame žiadne peniaze z firmy, všetko investujeme naspäť.“ Doposiaľ ide o sumu približne 30-tisíc eur, ktorá bola potrebná na vývoj stránky, marketing, výbavu festivalového a eventového stánku či poplatky za outsourcing.

Na iných delegujú napríklad programovanie webu a dizajn, marketing, obsah stránky či stock manažment. „Tak vieme fungovať aj bez toho, aby sme tomu popri zamestnaní museli venovať extrémne veľa času,“ dopĺňa. Najväčšími výzvami sú v Doxboxe kapitál na nákup produktov a cash flow.

Produkty? Hlavne nech sú kvalitné a cool

Filozofia Doxboxu od prvých momentov stojí na láske ku psom. „Berieme ich ako plnohodnotných členov rodiny. Nie sú vecou, ako to bolo donedávna definované zákonom. Sú to naši oddaní priatelia, spoločníci, a v princípe pre nich chceme to najlepšie,“ ozrejmuje Filip.

Preto sa od začiatku snažia zostavovať portfólio produktov, ktoré sú kvalitné, bezpečné a zároveň zaujímavé. Za každým artiklom si stoja, a buď ho na pravidelnej báze používajú, alebo ho majú odskúšaný. 

V ponuke Doxboxu majú aj nápadité obojky či postroje. Foto: archív Doxboxu

K výberu produktov dodáva: „Máme možno dobrý odhad na to, čo by mohlo fungovať na trhu.  Skrátka si vieme vybrať veci, ktoré u nás z nejakého dôvodu nie sú. Zároveň sú kvalitnejšie, coolovejšie, atraktívnejšie ako čokoľvek ostatné, a možno spĺňajú funkciu, ktorú ešte nikto neriešil.“

Tým naráža napríklad na nerozliateľnú misku či nezničiteľnú loptičku z prírodného kaučuku, ktorá sa vyrába ručne v Spojených štátoch. „Som rád, že sa už začíname pozerať aj na ekologickosť. Na trh sme napríklad priniesli značku Eco Blu, ktorej produkty sú vyrábané z PET fliaš,“ dodáva. 

Pes na pracovisku je výhodou.
Zamestnancom pomáha vytvoriť si zdravé návyky

Doxbox je zároveň výhradným distribútorom holandskej značky HenArt, v ktorej veterinár Henk Verhoeven vyvíja jedinečné maškrty. Čím sú výnimočné? „Sušia sa v špeciálnych vákuových prístrojoch 30 až 45 minút. Za tento čas sa z nich vysaje zhruba 95 percent vlhkosti, a to celé sa vďaka vákuu deje pri maximálnej teplote 38 stupňov Celzia. Vďaka nízkej teplote sa z nich nestratí originálna chuť a výživové hodnoty,“ vysvetľuje Filip.

V predaji sa podľa neho výborne darí produktom Viktóriinej značky Ako so psom a tiež dizajnovým obojkom a postrojom nemeckej značky Max&Molly. „Majú koncept Smart ID,“ hovorí Filip a dopĺňa, „Je na nich QR kód, ktorý po oskenovaní zobrazí profil psa a kontaktné údaje majiteľa.“

V Doxboxe sa snažia mať rozmanité a pestré portfólio, preto si robia internetový prieskum a navštevujú konferencie. „Asi máme aj tú výhodu, že sme menší, aktívnejší, flexibilnejší a dravší,“ vraví Filip.

Mesačný obrat firmy je podľa neho momentálne na hranici 16-tisíc eur. „Ide to pomaly hore. Teraz nám pomohla korona, za posledných päť mesiacov máme okolo 200 až 300 objednávok mesačne,“ dodáva. 

Plánujú nový koncept kamenného obchodu

V neposlednom rade Filip poukazuje na to, že si v Doxboxe plne uvedomujú a vážia pridané hodnoty psov. „Okrem lásky a spoločnosti vám doprajú pohyb na čerstvom vzduchu, deti učia zodpovednosti, trpezlivosti a vypĺňajú im čas lepšie ako počítačové hry. Jednoducho vás učia žiť v prítomnosti,“ upresňuje.

Preto by s Radovanom v budúcnosti chceli aktívne podporovať aj deti či tínedžerov, ktorí na sociálnych sieťach uverejňujú a zdieľajú videá, ako so zvieratami trénujú a starajú sa o ne.

Slovenská firma s doplnkami pre psov si razí cestu do sveta

„Cítime potrebu mať vlastný showroom. V najbližších mesiacoch by sme chceli otvoriť kamennú predajňu so skladom v Bratislave,“ hovorí a dodáva, že s týmto priestorom majú veľké plány. V žiadnom prípade nechcú byť takým zverimexom, aký sa nachádza azda v každom nákupnom centre.

Filip ich víziu opisuje slovami: „Chceme vytvoriť priestor, v ktorom sa budú môcť zákazníci stretávať, inšpirovať, zabaviť aj realizovať. V obchode sa bude nachádzať miesto na psie tréningy, interaktívna stena na hranie hier, vlastné kreatívne štúdio so zeleným plátnom a technika na tvorbu obsahu.

Filip vraví, že sa v portfóliu snažia zaujať kvalitou, bezpečnosťou i originalitou. Foto: archív Doxboxu

Následne sa Filip na sekundu odmlčí, a pobavene konštatuje, že si nie je istý, či mal tento plán vopred vyzradiť. To však hádže za hlavu a doplní: „Okopírovať nás predsa môže hocikto, hocikedy.“

V rámci ďalších plánov by bratia po Slovensku a Česku radi expandovali na trhy v Poľsku, Maďarsku či Rakúsku. Ich dlhodobou víziou je vytvoriť zaujímavý slovenský love brand, ktorý by sa dokázal presadiť aj v zahraničí. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?