27. apríla 2019

Osobne sa domnievam, že na pracovisku existuje len málo problémov (okrem alergií), ktoré nedokáže vyriešiť pes. Toho svojho beriem do zamestnania každý jeden deň. Nejde síce o žiadne vzrušujúce dochádzanie, len prejdeme od zadných dverí domu do mojej kancelárie, ktorá sa nachádza v záhrade. Aj napriek tomu však vždy natešene pobehuje. V skutočnosti je viac nadšený než ja. 

Samozrejme, môže to mať niečo spoločné so skutočnosťou, že jeho ťažký deň v kancelárii zahŕňa driemanie na podlahe s občasným vpádom do záhrady, kde šteká na vtáky, alebo si len tak naťahuje labky. Môj pracovný deň na druhej strane vyzerá úplne inak. Na niekoľko hodín som pripútaná k pracovnému stolu a buď to ma čakajú konferenčné hovory, písanie o technicky náročných témach, alebo odpovedanie na dlhé reťazce emailov.

Mileniáli, zbystrite pozornosť. 7 tipov, ako úspešne vykročiť do skutočného sveta

Ako presne mi teda pomáha môj pes? V prvom rade ma povzbudzuje k tomu, aby som sa z času na čas postavila od svojho stola, dala si prestávku alebo snack, a ak má ozaj šťastie, tak sa vyberieme na pokojnú prechádzku do miestnej kaviarne. Nezamieňajte si to však s akýmsi poflakovaním. Ide skôr o cenný čas na myslenie, ktorý kreatívni jedinci potrebujú. Už som aj prestala počítať, koľko skvelých nápadov som dostala, zatiaľ čo som sa prechádzala so Samom.

Čas na ticho. Keď pochopíte, aká dôležitá je rovnováha, budete úspešnejší

Reklama

Po druhé, zistila som, že hladkanie a maznanie je dobrým spôsobom, ako udržať na uzde stres. A opätovne, pomáha mi to premýšľať. V neposlednom rade je pre mňa Sam jedinou spoločnosťou, ktorú počas dlhých pracovných hodín mám. Ak by som nemala v kancelárii psa, tak by som bola skoro ako profesionálna pustovníčka.

Možno si teraz myslíte: Ok, takže táto žena miluje svojho psa, čo to však má spoločné s leadershipom? Zvýšenie produktivity zamestnancov vďaka prítomnosti psov na pracovisku si ale pochvaľujú napríklad firmy ako Nestlé alebo Alphabet. Je tiež známe, že viac ako 40 % mileniálov (teda aspoň vo Veľkej Británii) by rado pracovalo na dog friendly pracovisku. A čo viac, pracovný svet sa rozrastá o externých zamestnancov, ktorí pracujú z domu, a tak majú práve domáce zvieratá čoraz väčší vplyv na kancelárske prostredie i na to, ako vlastne míňame peniaze.

Výskum od firmy Furniture123.co.uk ukázal, že britskí majitelia domácich zvierat míňajú v priemere 143 libier (165 eur) ročne za vybavenie a dekorovanie kancelárskych priestorov pre chlpatých maznáčikov. Medzi najobľúbenejšie veci patria pelechy pre zvieratá, misky na jedlo, deky či rôzne pochúťky. Okrem toho 23 % majiteľov domácich zvierat investuje do bytového textilu, akým sú vankúše či hračky, aby pomohli zvieratám relaxovať a oddýchnuť si v rušnom kancelárskom prostredí. Ďalšie 4 % Britov dokonca kúpia svojmu maznáčikovi i pracovnú uniformu.

Práve psíky môžu zohrávať dôležitú úlohu v modernom pracovisku z viacerých dôvodov. Pomáhajú zamestnancom udržať si zdravie a praktizovať dobré návyky, akými sú napríklad prestávky. V hlbšom ponímaní pomáhajú ľuďom zmierniť stres spojený s pracovným životom. Taktiež ale môžu prospieť autistom. Podporujú tiež tímovú väzbu, smiech či všeobecne príjemnú atmosféru. Môžu byť teda veľkou konkurenčnou výhodou, pokiaľ ide o motiváciu a udržanie talentov.

Hlavné foto: Unsplash/Matthew Henry

Prispievateľka Sally Percy píše pre Forbes.com o kariére, umelej inteligencii i manažmente.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk