4. apríla 2019

Prechod zo školy do reálneho sveta môže byť ozaj vzrušujúcim obdobím. Taktiež však môže predstavovať výzvu spojenú s neistotou a stresom.

Ako nedávna absolventka práva môžem s rukou na srdci priznať, že práve škola bola ústredným bodom môjho života až 20 rokov. Nedávno som ale vstúpila do reálneho sveta a začala som pracovať. Tu je 7 tipov, ako tento krok urobiť vo veľkom štýle:

1. Vytvorte si rannú rutinu, ktorá vás nabije energiou.

To, ako začnete svoj deň, udá tón nasledujúcim hodinám. Ráno má teda obrovský vplyv na to, ako sa zvyšok vášho dňa vyvinie. Začnite tým, že sa ešte večer odpojíte od technológií a pôjdete si ľahnúť skoro.

Mileniáli sú odsúdení. Čeliť majú existenčnej kríze, ktorá ovplyvní zvyšok ich životov

Telefón si dajte ďaleko od postele, aby ste sa ráno museli postaviť na nohy, ak budete chcieť vypnúť budík. Moja ranná rutina zahŕňa hudbu a horúcu sprchu.

2. Začnite si postupne budovať profesionálny šatník.

Budovanie profesionálneho šatníka môže byť drahé a často tiež časovo náročné. Nemusíte si ho ale zostaviť cez noc. Začnite tým, že si budete jednotlivé kúsky nakupovať pomaly a priebežne. Základom je jeden alebo dva kvalitné obleky, kostýmy alebo šaty, ktoré vydržia roky.

3. Plánujte svoj voľný čas.

Ako pracujúci profesionáli možno zistite, že máte viac voľného času, ako ste mali počas štúdia na vysokej škole. Plánujte využiť tejto čas vecami, ktoré si užívate. Strávte ho aktivitami, ktoré obohatia váš život. Nech už ide o cestovanie, varenie, spoločné chvíle s rodinou a priateľmi alebo čítanie.

4. Investujte do osobného wellnessu.

Wellness je oveľa viac, než len cvičenie. Ten osobný je dôležitý pre váš každodenný úspech a zahŕňa skutočnú fyzickú, duševnú a mentálnu rovnováhu.

Prečo majú mileniáli v práci duševné problémy? Lenivosť a depresia sú rozdielne veci

Na svoje telo, myseľ a dušu buďte dobrí. Moje osobné wellness aktivity predstavujú napríklad masáž raz za mesiac alebo každodenné prechádzky popri rieke.

5. Nenechajte sa odradiť krivkou učenia.

Vysoká škola vás nepripraví na všetky výzvy, na ktoré narazíte v skutočnom svete. Existuje niečo, čo sa volá krivka učenia, no nemali by ste sa tým nechať odradiť. Vzrušujúcou časťou tejto novej cesty je to, že existuje množstvo ďalší vecí, ktoré sa musíte naučiť. Tešte sa teda na ďalšiu kapitolu v živote a tiež na všetko, čo prinesie. Každá ďalšia skúsenosť bude dôležitá pre váš profesionálny rast.

6. K peniazom sa stavajte zodpovedne a naučte sa šetriť.

Začnite tým, že si stanovíte rozpočet a finančné ciele. Opýtajte sa sami seba, kde sa chcete po finančnej stránke nachádzať o 10 alebo 20 rokov. Zriaďte si núdzový fond a čo je najdôležitejšie, všetky účty plaťte načas. Život môže byť veľmi hektický, a tak využite automatické platby a trvalé príkazy.

7. Užívajte si život naplno.

Život letí príliš rýchlo. Len nedávno som oslávila 26. narodeniny a začala som sa už cítiť stará. Mne sa totiž zdá, ako keby som mala stále len 13 rokov. Práve moje posledné narodeniny ma akoby prebudili. Uvedomila som si, že život je krátky! A tak si užite všetky chvíle, ktoré vám môže priniesť. Nemusíte mať v živote všetky premyslené. Krásne je niekedy to, že si všetko uvedomíte až počas tejto cesty. Urobíte chyby, no poučíte sa z nich a budete rásť.

Hlavné foto: Unsplash/Ben White

Autorkou textu je Kimbrely Dandridge. Článok vyšiel na Forbes.com ako súčasť účtu Under 30 Network.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk