10. októbra 2019

V štvrtok večer prebehlo slávnostne odovzdanie ocenenia národnej architektonickej súťaže CE.ZA.AR 2019. Porota pozostávajúca zo slovenských a zahraničných odborníkov vybrala z prihlásených návrhov šesť výhercov v osobitných kategóriách.

Ocenenie slovenskej komory architektov prebehlo v bratislavskej Starej tržnici, pričom išlo už o 18. ročník súťaže, ktorú vyhlasuje Slovenská komora architektov. Prinášame vám prehľad výhercov v jednotlivých kategóriách.

Rodinné domy

3.0

 

Za redizajnom chaty stojí ateliér TOITO a jeho autormi sú Katarína Príkopská, Ivan Príkopský a Tomáš Szőke. Foto: Katarína Príkopská

Montovaná chata v Bernolákove vyrástla v roku 2005, no minulý rok absolvovala rozšírenie. Podmienkami bolo zachovanie architektúry pôvodnej chaty, získanie krytej terasy ako bonusu či to, aby na jej „prerábku“ stačili dvaja ľudia. Počas realizácie musela byť chata obývateľná. Odpoveďou je priestor na drevených stĺpoch, pričom táto prístavba je určená len pre deti. Chatu obýva rodina s tromi deťmi, ktorá chce zažiť posledný závan vidieku.

Top architektúra na Slovensku? Cenu vyhral vinárov dom na strome
či Nádvorie Matúša Valla

Reklama

Bytové domy

Bytové domy Nido

Za projektom stojí ateliér GRIDO ARCHITEKTI a autorom je Peter Sticzay-Gromski v spolupráci s Jurajom Kováčom, Janom Horkým, Janom Kropíkom, Adelou Klčovou, Acrea, s.r.o., a Janom Doubekom. Foto: Martin Matula

Ateliér Grido predstavuje rezidenčný súbor N!DO vo forme záhradnej pavilónovej architektúry na bývalých športoviskách v Bratislave. Projekt charakterizujú tri štíhle veže vymedzujúce vo svojom strede prirodzené „átrium“ – dvor. Vertikálnosť veží zvýrazňujú celopresklené komunikačné jadrá a fasáda obytných modulov s výraznými drevoplastovými lamelami a drevenými oknami.

Občianske a priemyselné budovy

Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie

Projekt zrealizoval ateliér KLEINERT CREATIVE HOUSE a jeho autorom je Oliver Kleinert v spolupráci s Jaroslavom Banom, Marianou Bartkovou a Pavolom Pribylinecom. Foto: Petra Bošanská

Príbeh premeny jednej školy „socialistického“ typu je zatiaľ unikát. Celkový koncept – cieľ, kam škola dlhodobo smeruje, je základným dokumentom architektonického návrhu. Umožňuje strategické plánovanie investora s limitovaným rozpočtom a časom na jednotlivé prestavby. V súčasnosti je ukončená 3. etapa z 10 plánovaných.

Ako si vybrať byt zo záplavy nových projektov?
7 rád od architektky Barbory Markechovej

Fenomény architektúry

Modulárny systém ARK-SHELTER

Pôvodným plánom bolo vytvoriť koncept úniku do divočiny. Foto: archív Ark shelter

Nápad na drevené domy na kolesách, ktoré sa dajú v prípade potreby presúvať, vznikol v hlavách dvoch študentov pred štyrmi rokmi. „Mali byť únikom do prírody pred stresom, ktorý ľudia čoraz častejšie zažívajú. Názov firmy sa skladá z anglických slov ark ako archa, a shelter ako základná forma príbytku,“ vysvetlil v decembri pre Forbes zakladateľ firmy Martin Mikovčák. Väčšina navrhnutých drevodomov putuje do zahraničia, no prvé realizácie je možné vidieť tiež na Slovensku. Okrem nadstavby business centra Wallenrod na Mickiewiczovej ulici v Bratislave pre firmu ITB vyrobili aj drevodom na Liptovskej Mare či saunu na lyžiach na Veľkej Rači.

Interiér

CHATA

Autorom návrhu je ateliér Y100 a Jana Štofan Styková. Foto: Miro Pochyba

Pôvodná chata na Donovaloch bola postavená v 70. rokoch, no po nedávnej rekonštrukcii je ešte intenzívnejšie prepojená s lesom. To prišlo vo forme veľkorysej 2-úrovňovej terasy s ihriskom a dostatkom miesta na oddych v prírode. Najvýraznejším prvkom rekonštrukcie sa stala hliníková fasáda so zelenými dverami a terasa z červeného smreku.

Exteriér

NOVÝ PARK

Vznikol pod taktovkou ateliéru n-1 a Jakuba Kopca, Kláry Zahradníčkovej a Tomáša Džadoňa. Foto: Jakub Kopec

Revitalizácia bývalého cintorína v Leopoldove na park s herným vybavením pre deti transformuje zabudnutú záhradu na miesto aktívneho odpočinku pre všetky generácie. Návrh vychádza z troch základných princípov – aktivácia rozhrania parku, umožnenie slobodnejšieho pohybu na vnútornej ploche a doplnenie objektu o nové prvky. Projekt vznikol v spolupráci architekta, krajinnej architektky  a výtvarníka na základe architektonickej súťaže.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk