18. septembra 2019

V byte by sme sa mali cítiť tak, aby sa nám z neho ráno nechcelo odísť, vraví architektka Barbora Markechová. Pre Forbes napísala niekoľko odporúčaní na čo myslieť, keď si plánujete kúpiť nový byt.

Barbora Markechová pracovala vo svetoznámom londýnskom ateliéri Foster + Partners a do jej portfólia patria projekty v Bombaji, v Casablance, v Moskve, ale aj v rodnej Bratislave. V súčasnosti je spolumajiteľkou ateliéru Bogle Architects, ktorý má pobočky v Prahe, v Londýne aj v Hongkongu. Na Slovensku realizovala bratislavský objekt Uniq Staromestská a viedla projekt kampusu LEAF Academy vo Vištuku.

Ako si vybrať byt v záplave nových projektov? Radí architektka Barbora Markechová.
Architektka Barbora Markechová. Foto: Ondřej Pýcha

Tu je jej 7 rád, na čo si dávať pozor pri kúpe bytu:

1. Komfort bývania sa začína dobrou polohou.

Čas je na nezaplatenie. Len si predstavte, koľko ho miniete, keď vám cesta do práce z každého dňa ukrojí hodinu-dve. Nikto nechce riešiť zdĺhavú cestou domov, na poštu, do potravín alebo pre deti do škôlky. Dostupnosť, služby a príjemná komunita ľudí v susedstve sú teda základ.

Sprievodca kúpou nehnuteľnosti v 10 krokoch.
Na čo by ste mali myslieť?

Bez prítomnosti fungujúcich susedov sa napríklad ťažšie robia rozhodnutia na domovej schôdzi. Ak lietate niekoľkokrát týždenne na služobné cesty, je lepšie hľadať bývanie smerom k letisku. Vyberajte byt podľa toho, aby ste minimalizovali presuny, aby ste pre chýbajúce vajíčka nemuseli naštartovať auto a aby vaši susedia neboli iba turisti využívajúci služby Airbnb.

2. Domyslené vstupné a spoločné priestory pozdvihnú kvalitu bývania.

A nie je to určite susedova DIY (do it yourself) skrinka na topánky na spoločnej úzkej chodbe vymaľovanej nabielo s nepríjemným chladným osvetlením a tou najzákladnejšou dlažbou imitujúcou betón. Vzdušné svetlé vstupné lobby, so službou concierge alebo bez, umocní bezpečnosť. K tomu stačí kvalitný obraz či kytica živých kvetov – a vstup pôsobí o dve triedy lepšie.

Spoločné chodby by mali byť dostatočne široké na bezproblémové sťahovanie, mali by byť z kvalitných materiálov a najlepšie s denným osvetlením. Dvere do bytu by ideálne mali mať integrovanú rohožku, zladené číslovanie bytov a predsadený portál pre zvýšenie súkromia.

Emócie môžu pri kúpe nehnuteľnosti spôsobiť stratu.
Aj tie totiž ovplyvňujú to, koľko za ňu zaplatíte

Aj vhodné sadové úpravy v blízkosti objektu neraz prispejú k lepšej mikroklíme – stromy bránia prehrievaniu povrchov cez deň a následnému sálaniu tepla do okolia. Vedia tiež odblokovať hluk z ulice alebo pohľad na povrchové parkovanie. Príspevky na kvalitné spoločné priestory aj na záhradníka určite stoja za to a spravia každodenný príchod domov pozitívnejší.

3. Veľká rozloha bytu ešte neznamená dostatok miesta.

Máloktorý bytový projekt má kvalitne vyriešené dispozície. Napríklad tmavé chodby, dlhé či kľukaté a plné dverí, vedia z bytu ukrojiť nemalý priestor. Určite by ste radšej mali väčší sprchový kút, o jedno kreslo naviac v obývačke alebo domácu práčovňu.

Dôležitá je tiež dobrá zariaditeľnosť miestností. Ak má spálňa na jednej stene dvere, na ďalších dvoch presklenie až po podlahu, zostáva vám jedna stena na umiestnenie čela postele. Niekomu to stačí, niekto však nebude mať dostatok miesta na obľúbenú komodu, leňošku, kozmetický stolík či konzolu s televízorom.

Aj rozmer balkóna či terasy je dôležitý. Má vplyv na to, či na ňu dokážete umiestniť stolík so stoličkami, alebo len pár kvetináčov. Platíte za každý štvorcový meter, preto dávajte pozor na jeho plnohodnotné využitie podľa vašich špecifických potrieb.

4. Profesionálny názor architekta na dispozíciu je na nezaplatenie.

Dodnes mnohí zastávajú názor, že služby architekta sú drahé a nepotrebné. Neplatíte však iba za jeho čas, ale za dlhé roky praxe. Šikovný architekt dokáže na prvý pohľad zhodnotiť dobrú orientáciu bytu, jeho vhodné zónovanie na dennú a nočnú časť, využiteľné proporcie miestností či správne navrhnutú kuchynskú linku – aby ste pri varení nenachodili kilometre.

Ak je daný byt v dobrej lokalite, má kvalitné spoločné priestory, ale v dispozícii má drobné nedostatky, postačí nápaditý architekt a pár kozmetických úprav. Architekt, samozrejme, dokáže poradiť tiež s výraznými zmenami a presunmi funkcií v rámci bytu tak, aby sa dosiahla ideálna dispozícia. Dispozície navrhnuté profesionálmi zaručia dlhodobú funkčnosť a vašu spokojnosť. Nie nadarmo sa hovorí, že zlý pocit z nízkej kvality trvá dlho po tom, ako pominie dobrý pocit z ušetrených peňazí.

Ako si vybrať byt v záplave nových projektov? Radí architektka Barbora Markechová.
Vyberajte podľa svojich preferencii. Niekomu môžu vyhovovať okná bez parapetov, inému zase naopak. Foto: Unsplash/Hannah Busing

5. Malé detaily, veľký efekt.

Vyrastali sme s práčkami v kúpeľniach, bez walk-in šatníkov a sme tu. Doba sa však mení, nároky na naše výkony stúpajú a rovnako by to malo byť aj s priestorom, v ktorom žijeme. V byte by sme sa mali cítiť tak, aby sa nám z neho ráno nechcelo odísť. Svetlý a priestorný vstup do bytu s výhľadom až do exteriéru alebo aspoň do vzdušnej obývačky je určite lepší než tmavá a malá tradičná predsieň.

Práčka už dávno nepatrí do kúpeľne, ktorú vizuálne kazí, ale mala by byť v samostatnej miestnosti, prípadne na chodbe vo vstavanom šatníku. Pri vstupe do kúpeľne by nám nemala ako prvá padnúť do oka záchodová misa a samostatné WC by malo mať svoje umývadlo. Walk-in šatníky, špajzy a skladové miestnosti sú zárukou poriadku a byt bude pôsobiť čisto. Tieto drobnosti by už v dnešnej dobe mali byť štandardom.

6. Špecifické osobné požiadavky na byt majú dvakrát takú dôležitosť.

Ak by som sa mala osobne prihovoriť za jeden aspekt bytu, ktorý považujem za dôležitý, bol by to dostatok denného svetla v interiéri. Svetlo je terapeutické, má pozitívny efekt na stres, zdravie i imunitu. Veľkorysé presklenie, ideálne s nízkym alebo žiadnym parapetom, zaručí nielen presvetlenie väčšej podlahovej plochy bytu, ale výhľad do exteriéru aj zo sedačky alebo postele.

Každý má však svoje preferencie. To, že niekomu vyhovuje panoramatický byt v mrakodrape, kde nemôže pre silný vietor otvoriť ani jedno okno, nemusí vyhovovať každému. Niekto jednoducho potrebuje k životu svoju rannú kávu na balkóne. Rovnaké to je so svetlou výškou v interiéri. Niekto potrebuje výšku pražského bytu z prelomu storočí, niekomu je to úplne jedno. Ak teda vyberáte byt pre seba, o to viac klaďte dôraz na vlastné požiadavky a zvyky.

7. Ako si vybrať zo záplavy nových projektov?

Stavte vždy na top kvalitu a premýšľajte aj o budúcnosti. Ak developer nešetril na veľkosti okien, na použitých materiáloch či na exteriérových úpravách okolo objektu, ak má projekt dokonca za autora osvedčený architektonický ateliér, je veľká šanca, že sa vaša investícia do bytu v prípade budúceho predaja dobre zhodnotí. Byt s pridanou hodnotou v podobe výnimočného výhľadu na rieku, panoramatickej terasy alebo vlastnej súkromnej predzáhradky určite v množstve ponúk lepšie vynikne.

Veľký rozhovor s Barborou Markechovou si môžete prečítať v septembrovom vydaní magazínu Forbes. Kúpiť si ho môžete TU.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk