7. decembra 2018

Len nedávno ukončil štúdium architektúry, no jeho mobilné drevodomy sa v západnej Európe tešia obľube už dva roky. Martin Mikovčák sa dostal k netradičnému podnikaniu počas študijného pobytu Erazmus v Belgicku, kde sa zrodil študentský projekt. Dnes riadi tím inžinierov, tesárov a stolárov v dvoch výrobných halách na Kysuciach, odkiaľ nimi navrhnuté drevodomy putujú najmä do zahraničia. Na Slovensku však firma so svojím novým projektom testuje aj segment sáun.

Do biznisu sa Martin pustil s bývalým spolužiakom, Belgičanom Michielom De Backerom, s ktorým sa podľa neho skvele dopĺňajú. On má na starosti architektúru, dizajn a výrobu, Michiel rieši v Belgicku predaj a marketing. A aj pre väčšiu orientáciu na západný trh je firma Ark shelter na Slovensku zatiaľ neznámou.

Drevodom na kopci v prírode.
Pôvodným plánom bolo vytvoriť koncept úniku do divočiny. Foto: archív Ark shelter

Nápad budovať „drevené domčeky na kolesách“, ktoré sa dajú v prípade potreby presúvať, vznikol v hlavách študentov pred tromi rokmi. „Mali byť únikom do prírody pred stresom, ktorý ľudia čoraz častejšie zažívajú. Názov firmy sa skladá z anglických slov ark ako archa, a shelter ako základná forma príbytku,“ vysvetľuje Martin.

Netradičné podnikanie odštartovala výstava v Antverpách, ktorej sa dvojica zúčastnila so svojím študentským projektom modulárnych domov. A aj keď už na začiatku plánovali vybudovať firmu, nečakali, že to príde tak skoro, ešte počas vysokej školy. Martin v tom čase študoval súbežne na Slovenskej technickej univerzite a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Film mladého Košičana kvalifikovali na Oscara.
Podporil ho aj Leonardo DiCaprio

„Na výstave nás oslovil starší pán, ktorý mal veľký záujem o domček. A aj keď sme na to neboli pripravení, pokladali sme to za skvelú príležitosť na štart. Založili sme spoločnosť a ja som sa z Erazmu z Belgicka vrátil na Slovensko hľadať vhodné priestory na výrobu,“ rozpráva Martin.

Po pár mesiacoch vyrobila firma prvý prototyp, no potenciálny klient od pôvodnej dohody upustil. „Povedal nám, že nám zaplatí výmenou za podiel vo firme, čo bolo pre nás dosť nevýhodné. Zmluva bola napísaná takpovediac na servítke a ocitli sme sa vo veľmi nepríjemnej pozícii. Mali sme požičaných približne 60-tisíc eur a nemali sme to ako splatiť,“ hovorí Martin o ťažkých začiatkoch.

Martin Mikovčák (vpravo) so spoločníkom Michielom De Backerom.
Martin (vpravo) so spoločníkom Michielom De Backerom. Foto: archív Ark shelter

Situácia bola o to ťažšia, že sa im nedarilo zohnať žiadnych nových klientov. Hoci mali za sebou kvalitný produkt, boli mladí a neskúsení. „Môj spoločník však biznisu veril natoľko, že odišiel zo školy a začal sa venovať marketingu. Ja som v tom období práve dokončoval bakalárku, takže to nebolo jednoduché,“ hovorí.

Po pár mesiacoch si to však ich prvý klient rozmyslel a zaplatil za mobilný dom, ktorý v tom čase stál na jeho dvore. Firma tak dokázala splatiť časť svojich dlhov a vyplatiť zamestnancov. Najväčší zlom však nastal, až keď si ich všimli lokálne a neskôr celoštátne médiá, a prebojovali sa medzi top startupy v Belgicku.

Zo Silicon Valley sa vrátila domov.
Vo firmách spája psychológiu a dizajn

Vďaka tomu sa im potom podarilo získať patent na ich modulový systém stavania domov a firma začala rásť. V súčasnosti majú na konte desiatky postavených mobilných domov, ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí 50- až 80-tisíc eur.

Reštaurácia na jazere, ktorú postavila firma Ark shelter a za ktorú získali architektonické ocenenie v Belgicku.
Za dizajn reštaurácie na jazere získala firma architektonické ocenenie v Belgicku. Foto: archív Ark shelter

A aj keď ich pôvodným plánom bolo budovať domčeky, do ktorých môžu ľudia uniknúť z ruchu veľkomesta, ich ponuka sa časom rozrástla aj o rodinné domy, kancelárie či nadstavby. „Postupne nás začali oslovovať klienti či architekti s inými požiadavkami. Naša výroba totiž prebieha v halách, odkiaľ “modul” prevezieme kamiónom na konkrétne miesto a zmontujeme,“ hovorí Martin. Za deň vám tak pred domom môže vyrásť domček alebo sa budova rozrastie o jedno celé poschodie.

A hoci primárne sa firma venujte trhu v západnej Európe, tri realizácie nájdeme aj na Slovensku. Okrem nadstavby business centra Wallenrod na Mickiewiczovej ulici v Bratislave pre firmu ITB vyrobili aj drevodom na Liptovskej Mare. Ich najnovším projektom je však sauna na Veľkej Rači, ktorej koncept odhalia spoločne so značkou drevených lyží Forest Ski, ktoré získali mnohé prestížne ocenenia.

Drevená zasadačka na streche v business centre Wallenrod v Bratislave.
Zasadačka v business centre Wallenrod v Bratislave. Foto: archív Ark shelter

„Keďže máme radi sauny a už nás nebavilo sa saunovať v pivnici bez výhľadu, rozhodli sme sa ich prepojiť s naším konceptom ´úniku do prírody´. Vyrobili sme teda presklenú saunu v prírode. Keďže sme sa nevedeli zhodnúť, na ktorú svetovú stranu bude smerovať, prišiel nápad s lyžami, vďaka ktorým sa bude dať jednoducho otáčať a presúvať z kopca na kopec,“ vraví . Vyrobili ju minulú zimu a tento rok by ju chceli predstaviť ľuďom.

Hlavné foto: Ark shelter