16. novembra 2018

24-ročný Dominik Bari strávil týždeň na najchladnejšom obývanom mieste na našej planéte, kde namerali najnižšiu teplotu -71,2 °C. Za dokument z Ojmiakonu ho Americká filmová akadémia posunula do top 80 najlepších dokumentov na svete a kvalifikoval sa tak na Oscara.  

Bari aktuálne rokuje s televíziami v 14 krajinách a hovorí, že za vysielacie práva mu ponúkajú niekoľkonásobne viac, než ho dokument stál. Foto: Dominik Bari

Košičan Dominik Bari v súčasnosti študuje na Národnej filmovej škole v Londýne a expedíciu na Sibír podnikol vo februári minulého roka. Okrem pár krátkych reportáží totiž dovtedy neobjavil nič, čo by autenticky zachytilo a priblížilo zaujímavý život tamojších ľudí. Jeho skupina vyštartovala z Paríža a na severe Sibíri strávila päť dní bez signálu, internetu, tečúcej vody či WC. Pri teplotách okolo -50 °C.

Jeho softvér predpovedá šancu vyhrať súd. Porazil aj top britských právnikov

„Umývali sme sa vodou z roztopeného ľadu, ktorý miestni vysekávali z neďalekej rieky Indigirka a živili sme sa najmä konským a sobím mäsom, ktoré pripravovali dedinčania,“ hovorí Bari a dodáva, že ich so sebou miestni brávali na lov a ukázali im aj šamanské rituály. Do dedinky v Jakutsku vycestoval so svojím brazílskym kolegom a prekladateľkou a na tento projekt sa pripravovali približne rok a pol.

Príprava pozostávala napríklad z pobytu v kryokomore, ktorú vedia schladiť na -61 °C. „Za prítomnosti lekára som tam oblečený v špeciálnom odeve s filmovou technikou strávil nejaký čas, aby som zistil, čo fungovať bude a čo nie,“ vysvetľuje. A keďže od začiatku bolo jasné, že pôjde o nebezpečnú expedíciu, a škola sa bála prípadných dôsledkov, nepodporila ho. Zohnal však niekoľkých sponzorov, a to aj vďaka medializácii celého projektu.

Bari (vpravo) so svojím brazílskym kolegom. Foto: Dominik Bari, archív

Časť z tohto dokumentu totiž použila nadácia Leonarda DiCapria, ktorá sa venuje boju proti klimatickým zmenám. Kde inde by totiž boli signifikantnejšie než na najchladnejšom obývanom mieste na svete?

Toto prepojenie skrslo v hlave aj mladému študentovi a pred expedíciou preto napísal známemu hercovi list. „Opýtal som sa ho, či mi náhodou nechce akýmkoľvek spôsobom pomôcť so študentským filmom. Pár mesiacov na to som už bol v kontakte s jeho nadáciou The Leonardo DiCaprio Foundation, ktorá nakoniec využila určitý úsek z filmu,“ vraví a dodáva, že si stále pamätá čudný úsmev poštárky, ktorá list preberala.

Na ekológii môžu firmy zarobiť. Slovenky v Holandsku radia, ako na to

Napriek tomu, že ho mnohí pred výpravou upozorňovali na zdravotné riziká, problémy skupine nakoniec robila len technika. „Najhoršie to znášali baterky, ktoré zima úplne zničila, nefungovali ani klopové mikrofóny a káble po rozmotaní zamrzli v príslušnej pozícii a boli sme preto imobilní,“ vymenúva. Aj napriek komplikáciám sa mu nakoniec podarilo zachytiť život, jazyk a tradície obyvateľov izolovanej dedinky, ktorí sa tamojším mrazom prispôsobili.

„Zem je tam permanentne zmrznutá, a ak niekto zomrie a chcú ho pochovať, musia na mieste rozložiť oheň a udržiavať ho niekoľko dní. Až potom zmäkne,“ hovorí jednu zo zaujímavostí „pólu chladu“, ako sa mesto nazýva. Foto: Dominik Bari, archív

Dokument nakoniec získal niekoľko ocenení a dostal sa do oficiálnych selekcií na medzinárodných festivaloch v Los Angeles, Berlíne, Prahe či Ríme. Tvorcovia momentálne rokujú o podmienkach s RTVS, Českou televíziou a zahraničnými televíziami vo vyše 10 krajinách. Najväčším úspechom je však to, že sa Bari ako prvý Slovák kvalifikoval v kategórii dokument aj na Oscara. Z približne 80 krátkych dokumentárnych filmov vyberie teraz akadémia päť, ktorým následne udelí nomináciu.

„Najväčším úspechom je však pre mňa to, že som film právne zastupoval úplne sám, osobne rokoval s televíziami aj s akadémiou. Pochopil som ako fungujú veľké áčkové filmové festivaly a ich programming, ako funguje americká kinodistribúcia a televízna distribúcia, no a v neposlednom rade som mal možnosť nahliadnuť aj do pozadia Oscarov,“ hovorí.

Bari začínal ako herec. Vďaka skúsenosti v divadle zatúžil stať sa režisérom. Foto: Dominik Bari, archív

Okrem spomínaného dokumentu má za sebou mladý Slovák aj iné úspechy. Dokumentárny portrét Parížsky holubí muž, ktorý natočil pred dvoma rokmi je v oficiálnej selekcii filmového festivalu Ekotopfilm a jeho krátky hraný film Libelle sa premietal na rôznych festivaloch v Hollywoode. „Teraz bude mojou prioritou škola, no pripravujem ďalší cestopisný dokumentárny film v Indii,“ prezradil Bari.

Hlavné foto: archív Dominik Bari