7. novembra 2018

Počas štúdia na Univerzite v Cambridge vytvoril Slovák Jozef Maruščák so spolužiakmi softvér, ktorý spája umelú inteligenciu a právo. Ich systém dokáže s takmer 90-percentnou úspešnosťou predpovedať výsledok súdneho sporu a určiť faktory, ktoré ho ovplyvňujú. Startup CourtQuant má dnes prvých klientov, prevažne zo zahraničia, no prvú kanceláriu plánujú startupisti vybudovať v Bratislave.

S projektom začal Jozef Maruščák pred vyše dvoma rokmi počas štúdia právnickej fakulty vo Veľkej Británii. „V tom čase sme naprogramovali jednoduchého chatbota, ktorý ľuďom pomáhal zistiť ich právny stav, napríklad, či sa stali obeťou trestného činu,“ hovorí Maruščák pre Forbes.sk. Dobre fungoval napríklad pri finančných podvodoch, pri ktorých má bežný laik problém odhadnúť, pri akej vysokej škode sa z priestupku stáva trestný čin. Hoci to bola podľa neho v porovnaní s terajším softvérom maličkosť, práve ona odštartovala jeho záujem o prepojenie práva a IT sveta.

Jozef Maruščák (vpravo) so spoločníkom Ludwigom Bullom, ktorý je z Nemecka. Foto: archív Jozefa Maruščáka

Uľahčiť orientáciu v právnych sporoch a predikovať ich výsledok s pomocou umelej inteligencie sa rozhodli až neskôr. „Ukazuje sa, že mimoprávne faktory ovplyvňujú výsledky súdnych sporov do obrovskej miery. Technológie na báze umelej inteligencie majú potenciál oveľa efektívnejšie vyhodnotiť, ktoré faktory a ako môžu do procesu vstúpiť,“ vysvetľuje Maruščák. Človek si vie aj na základe toho napríklad vybrať právnika, advokátovi zase dokáže pomôcť pri určení správnej stratégie.

Od práce v Malajzii, Vietname či Viedni po CEO startupu 2018. Takto Martin Zahuranec budoval eyerim

Najväčšie komerčné využitie však Matuščák vidí na strane spoločností, ktoré investujú do súdnych sporov jedincov či firiem, a v prípade ich úspechu na súde získajú podiel na odškodnom. „Takáto firma si musí veľmi dobre zvážiť, ktorý súdny spor sa jej vyplatí zasponzorovať. Rozhodujú o tom ich právnici, ktorý predpovedajú ich úspešnosť,“ hovorí Maruščák. Umelá inteligencia však v tomto prípade poráža ľudí na plnej čiare, a aby to startupisti dokázali, zorganizovali začiatkom roka vo Veľkej Británii súťaž.

Softvér súperil s vyše stovkou renomovaných právnikov z Veľkej Británie a porazil ich. Právnici dostali prístup do databázy už rozhodnutých prípadov, ktoré sa týkali prípadov nezákonne predaných poistiek, avšak rozhodnutia súdu nepoznali. Na základe opisov prípadov potom urobili viac ako 750 predikcií, pričom správnych bolo 62,3% z nich. Umelá inteligencia správne predpovedala 86,6% prípadov.

Maruščák počas súťaže, ktorú usporiadal jeho startup v Londýne. Foto: archív Jozef Maruščák

„Softvér je schopný brať do úvahy oveľa viac faktorov, pričom si pamätá všetko, s čím pracoval v predchádzajúcich prípadoch. Na základe toho, ako konkrétny sudca rozhodoval v predošlých situáciách vie nájsť súvislosti a rozhodnúť,“ vraví Maruščák a dodáva, že od zorganizovania súťaže systém zdokonalili.

Dnes je podľa neho úspešnosť na úrovni 96 percent, čo však nie je vždy pravidlom a líši sa podľa typu sporu. Za jeden deň pritom softvér dokáže urobiť neobmedzené množstvo predpovedí bez akéhokoľvek ľudského dozoru.

LEAF vyhlásil tri top projekty ľudí do 19 rokov. Tvorcovia dostanú grant 5-tisíc eur

A dokonca sa ukazuje, že na výsledok sporu má okrem mena právnika či sudcu vplyv aj farba pleti alebo finančný stav človeka.

Univerzitu pritom ukončil Maruščák len v júni tohto roka a odvtedy sa naplno venuje rozbiehaniu startupu, ktorý už pár mesiacov funguje pod novým menom CourtQuant. „Na škole sme ho rozbiehali štyria, no dvaja sa po jej skončení rozhodli ísť vlastnou cestou,“ hovorí o zmenách, ktoré sa udiali.

Štyria pôvodní zakladatelia. Foto: archív Jozef Maruščák

Ako tvrdí Maruščák, mnohé dvere im otvoril práve súboj právnikov proti technológii, o ktorom sa napísalo v 20 jazykoch. „Sme malá spoločnosť a vyzeráme neskúsene, no náš produkt naozaj funguje,“ tvrdí. V súčasnosti robia proof of concepts, teda testovacie modely pre viaceré zahraničné spoločnosti, ktoré sa na základe neho rozhodnú, či si softvér zakúpia. Spolupracujú tiež so švajčiarskou firmou Tamedia, pre ktorú robili analýzu rodovej nerovnosti v práve a vplyvu pohlavia na rozhodnutia súdu.

Okrem softvéru na predpovedanie výsledkov sporu, ktorý by mal tvoriť jadro ich biznisu, však v súčasnosti firmám ponúkajú aj iné služby. „Popri vývoji a zdokonaľovaní hlavného produktu robíme aj ‘bokovky’, veci, ktoré nám hneď zarábajú peniaze. Budujeme napríklad vyhľadávací právny systém,“ vraví. Advokát v softvéri fakticky opíše prípad, na ktorom pracuje a umelá inteligencia mu vyhľadá najpodobnejšie už rozhodnuté súdne spory.

Dvaja spoločníci by chceli v najbližšom čase prijať prvých zamestnancoch a otvoriť prvú kanceláriu. Aj napriek tomu, že najväčší trh majú momentálne vo Veľkej Británii, chcú ju na Slovensku. Dôvodom sú lacnejší IT vývojári aj fakt, že Maruščák tu má bohatší network ľudí, s ktorými sa môže radiť. V máji dokonca získal ocenenie LEAF Award, vďaka ktorému dostane od neziskovej organizácie mentora z oblasti biznisu.